Cestování camperem s dětmi

Comment

Cestování camperem s dětmi

Maminky s malinkými dětmi vyráží na cesty více méně kdykoliv v průběhu roku tak, jak se na to cítí ony a jejich rodiny. Pro nás maminky, které mají již jednoho potomka školou povinného se prostor na cestování trochu smrsknul na prázdniny a to nejčastěji ty letní.

Přiznávám se, že nejsem typ člověka, který potřebuje cestovat za dobrodružstvím do velkých dálek. Spíše naopak. Miluji Čechy, miluji přírodu a její klid. Zkátka nejsem typ na dovolené ve stylu smažit se u hotelu na pláži a jezdit na organizované výlety. Vždy jsem více preferovala cestovat tak, abych si mohla ideálně vařit sama a být ubytována v “soukromí” u někoho z místních, kdo mi destinaci představil jejich očima.

Pak se narodili kluci a tato moje potřeba se ještě umocnila. Kdo z vás je rodič asi ví o čem mluvím. Dítka jsou navyklá na určitou stravu a z klasické snídaně v penzionu se většinou moc nenají (anebo nabaští, ale já skřípu zubama. A to toho už dávno plno neřeším!:)). Asi i proto cestujeme s manželem trochu “po svém”. Od pronajatých chaloupek v klidné náruči naši matičky země nebo v karavanu či pod stanem.

Tento rok jsem se fakt těšila na minimalistickou dovolenou. S báglem, jen my čtyři, noha nohu mine na cestě v horách. Chtěli jsme přejít trasu v Alpách a spát ve vysokohorských chalupách nebo pod stanem. Doufala jsem, že bych třeba i mohla zkusit na závěr vyzkoušet v reálu nějaký recept Bohužel Hugovo zranění nohy nás donutilo plány přehodnotit a posunout. Zároveň však zavzpomínat na naše dovolené v karavanu s klukama, když byli mimina a batalota. A to mě přivedlo na myšlenku vám sepsat naše zkušenosti pro případ, že o dovolené v kempru s prcky uvažujete.

CESTOVÁNI CAMPEREM S DĚTMI

Několikrát jsme byli s klukama camperem po Evropě. Oskar měl poprvé ani ne 6 měsíců! Projeli jsme Francii, Chorvatsko, Slovinsko i střední Itálii. Ačkoliv se to možná nezdá i s camperem lze najít tichá, malebná a turistům skrytá místa v kempech, které na webu téměř nenajdete! Navíc cestování s camperem vám dá sice obrovskou svobodu cestování s mrňatama, poznávání vybrané země i jeden druhého :-), vaření z lokálních luxusních surovin, ale pár “masařek” se taky najde :)

Takže pokud vás láká také zkušenost “poznávání země formou road tripu” a navíc s dětmi, zde je pár našich tipů.

1) PLÁN TRASY VERSUS REALITA

 • Známe to! Doma si stanovíte ideální trasu, kterou byste si chtěli projet v určitém časovém horizontu. Ale rovnou počítejte s tím, že jste ji velmi pravděpodobně přepískli! Máme vyzkoušené, že nejlepší je na jednom místě vydržet aspoň tři dny. Pro vás i pro děti. Karavan je sice domek na kolečkách, ale cestování v něm není zas tak pohodlné (OK, pokud nesedíte na předních sedačkách:-)). Ale představte si zabavit ty mrňouse, kteří potřebují pohyb. (Taková ty fakta, že ne do všech měst smí karavany nebo, že ne všechny malebné silnice karavan zvládne vynechávám:-))

 • Pokud plánujte přejezdy mezi destinacemi tak max do 30-50 km. Pak už je to pro ty mrňouse i vaše nervy pěkná pruda!

2) DOPORUČOVANÉ KEMPY VERSUS SCHOVANÉ POKLADY

 • Vyprdněte se na velké kempy nebo si v nich udělejte rezervaci na jednu noc, když máte za sebou tu nejdelší cestu do vaší “prázdninové” destinace na první přespání.

  • jsou zbytečně drahé, karavany/ auta/ stany nahňácané na sebe a ještě šíleně hlučné a opravdu málokdy malebné!

  • Ale když už tam budete, tak se pozeptejte někoho kolem (většinou starších párů s campery nebo mladých surfařů) na tipy, kde byli a kde se jim líbilo! Povětšinou nám dali luxusní tipy na schované malé a čisté kempy v borových hájích hned na plážích, které jsme na webu fakt nenašli!

 • Hledejte sami tam, kde se vás okouzlí krajina. Ptejte se místních v pekárnách, z malých rybářských vesniček, kam zajeďte na kafe, na ranních trzích nebo jiných mladých camperů.

  • Takhle jsme narazili na skvělou vinici uprostřed Toskánska, kde jsme v borovém háji pobyli 3 dny ve společnosti ještě jednoho camperu a dvou mladých holek, které vyrazili z Holandska do Říma na kole! Krom koštování luxusního vína jsme poznali skvělé mladé inspirativní lidi.

3) NAKUPUJTE LOKÁLNĚ

 • Se sebou potřebujete tak max svačinu na cestu a na jednu večeři (spíš pro sychr a hladové krky dětí:-)).

 • Nakupte v lokálním obchodě a ptejte se po lokálních trzích, pekařstvích a OVOZEL místech. Zastavujte po cestě a nakupujte u stánků. Takhle nejlépe dostanete tipy od místních, které by vám nikdo jinak neřekl!

 • Navíc nakoupíte tam levněji a kvalitněji bez zbytečného odpadu (většinou je vše balené do plastu) a hlavně tak akorát a čerstvě.

4) CESTUJTE NA LEHKO

 • Reálně toho moc nepotřebujete! Ani pro sebe ani pro děti. Jedna mikina, 3 kousky spodního prádla, 2 trička a kraťasy plus plavky a super skladný ručník (Můj TIP, který tahám kamkoliv i na plavání s prcky tady v Praze!!!)! Vyprat se dá v každém mini kempu a pověsit prádlo u karavanu :-)

 • Nechala jsem se inspirovat mou kamarádkou a poslední dobou cestujeme už je v těchto ultralehkých kompresních nepromokavých organizérech na oblečení! Každý máme jeden velký a pokud nemáme možnost prát tak ještě jeden malý nebo v něm mám náhradní oblečení pro kluky do auta. Je to fakt super vychytávka kamkoliv! Vím, kde co kdo z nás má, nemusím to pracně hledat, netahám víc než je nezbytně nutné a vejdeme se do jednoho kufru ve 4 lidech!

 • Nezapomeňte si vzít se sebou sedátka pro děti za kolo nebo ještě lépe Chariot! Usnadní vám to pohyb po okolí v terénu, ve městě nebo výletování na kole za krásami okolí!

5) KONEČNĚ SPOLU

 • Na cestování camperem se mi nejvíc líbil fakt, že nás tenhle typ cestování a dovolené vždy úplně sblížil. V camperu (nejen po večerech) je prostor si povídat. Opravdu se vnímat (protože není kam nebo k čemu utéct:-), hrát i vymýšlet hry, žít trochu více minimalisticky a poznávat se zase trochu jinak!

Možná vám článek k něčemu bude a možná mě měl posloužit k cestování ve vzpomínkách a zároveň i tak trochu utvrzení se v mé cestě “smysluplného” a zároveň ekologického cestování. Před časem jsem totiž četla článek od Evy z Nila Storu. Psala o smysluplném cestování nejen s dětmi, který je jakousi celkovou úvahou o nadměrném cestování v dnešní době a jak k tomu přistupuje Evka s rodinou. Jejich přístup je mi velmi blízký a věřím, že osloví i vás.

Comment

SOUTĚŽ O KNIHU "MATĚJOVA AKROBACIE"

26 Comments

SOUTĚŽ O KNIHU "MATĚJOVA AKROBACIE"

Jste-li ten typ rodiče, který rád dělá se svou ratolestí všelijaké vylomeniny, pak je tato kniha pro vás tím pravým ořechovým.  Já jsem na ní narazila před cca 2 lety a od té doby je to jedna z nejoblíbenějších dětských knih mých kloučků.

Upřímně z ní čerpám nejen inspiraci pro dovádění s mými kloučky, ale také v upravených variantách také do lekcí BabYogy. Proto mě velmi potěšilo zjištění, že Česká asociace dětské jógy pozvala do Prahy autorku této knihy Riku Tayemans a spolu s ní připravili několik seminářů. Jeden z nich proběhne již tento víkend a je vhodný pro děti od cca 3 let do 12 let. V rámci tohoto "školícího" semináře proběhnou i otevřené lekce (zdarma), kde si můžete vyzkoušet pár akrobatických triků s dětmi. Vřele doporučuji a pravděpodobně se tam potkáme!

V sobotu 23. 6. 2018 od 16:00 - 17:00 proběhne otevřená lekce dětské akrobacie pro děti 3 - 6 let ve vršovickém Cirqueonu. V případě zájmu o účast na této lekci pište přímo na info@cadj.cz

V neděli 24. 6. 2018 od 10:00 - 11:00 proběhne otevřená lekce dětské akrobacie pro děti 6 - 12 let ve vršovickém Cirqueonu.V případě zájmu o účast na této lekci pište přímo na info@cadj.cz

Kdyby se vám to však nehodilo, postačí vám i kniha "Matějova akrobacie" a "kousky" zkoušet doma. Kniha je skvělá a obsahuje plno výborných cviků, které 100% vytvoří doma dobrou náladu.

Právě o tuto knihu máme soutěž vyhlášenou od pondělka 18.6. 2018 do dalšího pondělka, 25.6. 2018.  Stačí nám jen tady na blog odpovědět v jakém novém studiu nás od září najdete.  (Odpověď najdete na našem webu.)  Výherce vylosujeme spolus mými kloučky a vyhlásíme jej v ponděli, 25.6. 2018 v 10:00 zde na blogu . Výherce budek ontaktován mailem. Proto, prosím, vždy zmiňte váš email!

Těšíme se na vaše odpovědi a věříme, že vás kniha nadchne stejně jako nás!

Lenka a kluci

I takhle ty naše společné pokusy dopadají :-)))

I takhle ty naše společné pokusy dopadají :-)))

A výherce naší soutěže vylosoval Oskárek trochu opožděně, ale přece a vylosoval "Marušku". Výherkyni gratulujeme a výhru s velkou radostí předámě!

26 Comments

LETNÍ KOLÁČ BEZ LEPKU A BEZ VAJEC

Comment

LETNÍ KOLÁČ BEZ LEPKU A BEZ VAJEC

U nás doma je obvykle veselo a v poslední době i velmi kreativno. Naše dieta nám ovlivnila život natolik, že nedočkavě vyhlížím prázdniny. Doufám v hledání "své cesty" bez ústupů v klidnějším prázdninovém provozu. Občas si připadám, že se učím vařit od začátku a rozmazleným chuťovým pohárkům se výsledek ne vždy líbí.

Jak asi víte, před několika týdny nám zjistili potravinovou intoleranci na lepek a vejce. Jak jsme k tomu došli a proč si můžete přečíst tady. Ve školce po mě chtějí, abych vařila to samé, co mají na jídelníčku, ale bez našich "potravin". Což je slušná výzva sama o sobě natož v plném pracovním procesu. LOL! Během pár týdnů jsem se toho hodně naučila a do jídelníčků malých závisláků na těstovinách, pizze a vejcích jsem dokázala zařadit nová i vymyslet staronová jídla. Nejlepší recepty a jídla, ale vznikají z touhy po "comfort food". Což jsou jídla, která v nás vyvolávájí krásné vzpomínky - nejčastěji na dětství.

Minulý týden jsem byla u kamarádky na třešních. Miluji léto a dary přírody. Nejlepší jsou jen tak... ke knížce, ale můj muž zatoužil po bublanině. Co bych pro něj neudělala, ale co kluci? (No, není to moc pohodlné, když jeden z vás dietu držet nemusí.)  Řešení bylo jasné - kompromis dle naší diety. Pustila jsem se do toho. Hledala jsem inspiraci, zkoušela a vymýšlela variantu bublaniny bez lepku a vajec. Výsledek? Dle mého muže "velmi v pořádku" i na bio-zdravou stravu! Což je největší pochvala jakou si od něj mohu přát. LOL A protože jste mě na instagramu a facebooku o recept prosili.... tady je. Ať chutná a radost nejen vašim střevům dělá! LOL

IMG_1996.JPG

 

RECEPT NA ZDRAVÝ LETNÍ KOLÁČ

INGREDIENCE

 • 1 a 1/2 hrknku bezlepkové mouky ( ideál kombinace pohankové a čirokové)
 • 1 hrnek mandlové mouky
 • 1/4 hrnku rozemletých lněných semínek
 • 1 lžička jedlé sody na pečení
 • 1 a 1/2 lžičky prášku na pečení (bez sulfátů z DM)
 • 1/2 hrnku javorového či agáve sirupu (já zkombinovala)
 • 2 hrnky čerstvého kefíru (vegan - rostlinného mléka)
 • 2 lžičky mandlové nebo vanilkové esence
 • 1/4 hrnku oleje na pečení
 • šťávu z půlky citrónu
 • špetku soli

POSYPAT

 • sezónní ovoce
 • plátky mandlí

POSTUP

 • Připřavte si zapékací mísů o průměru 28 cm a předehřejte troubu na 180°. Mísu vymažte máslem a vysypejte kokosem nebo nahrubo nasekanýma mandlemi.
 • Promíchejte všechny suché ingredience a pak je propojte s mokrými. Pokud by se vám zdálo těsto příliš husté přidejte mléko/kefír/rostlinné mléko dle potřeby.  Těsto by mělo být hutnější konzistence bábovky.
 • Nalijte do připravené zapékací nádoby a poklaďte sezóním ovocem a zasypte mandlovými plátky.  Já jsem posypala trochou vanilkového cukru:-)
 • Zkuste kombinace: jahody-rebarbora-mandle, broskve-mandle, třešně a šťáva z třešní-mandle nebo rybíz-jahody-mandle. Nápaditosti se meze nekladou.
 • Dejte péct na 45 min do zlatova. (Zda-li je upečeno zkuste špejlí a ne prstem jako já:-))
 • Po vyndání můžete pocukrovat moučkovým cukrem a nebo zasypat kokosem :-)
 • Podávejte s bílým jogurtem, zmrzlinou nebo jen tak s kávou.

Musím se přiznat, že koláč má skvělou konzistenci a nedrolí se. Jen bych možná příště dala cukr v kombinaci s javorovým sirupem pro trochu výraznější sladkou chuť. Pokuste se ho hned nesníst, protože nejlepší je rozležený.

Dobrou chuť a těším se na zprávy, jak vám chutná!

 

Comment

Potravinové intolerance aneb odpověď na mnoho trápení?!

Comment

Potravinové intolerance aneb odpověď na mnoho trápení?!

Z pohledu nemocnosti pro nás tento školní rok nebyl příliš shovívavý. Přičítala jsem to především změně prostředí (stěhování, nová školka, stres z rekonstrukce i ze "zabydlování" ) i vysoké nemocnosti v Praze. Nedočkavě jsem vyhlížela jaro a doufala ve zlepšení, které u nás nepřicházelo.

Jak už to tak chodívá, když má přijít nějaký "AHA moment", život nám přihraje příležitosti. Nu a já se seznámila s maminkou malé dcerky, jejíž příběh mě přivedl k myšlence, nechat sebe i kluky otestovat na potravinové intolerance. (Jaký rozdíl je mezi alergií a intolerancí (PI) se mrkněte na odkaz:-)).

Vzhledem k tomu, že Huga trápí od malinka astmatické projevy a Oskara průjmy i ekzém, jsme byly na krevních testech (na PI) opakovaně. Nikdy však klukům nic nevyšlo. Což mohl být tzv. falešně negativní výsledek. Lékařka nám proto doporučila zkousit vyloučit "typické alergizující" potraviny. (Např. Hugo od miminka měl intoleranci kravské bílkoviny, která se projevovala šíleným zahleněním, následně kašlem, který končil astmatickým záchvatem. V testech se však nikdy nepotvrdila = falešně negativní výsledek. Po striktním vysazení mléčné bílkoviny z našeho jídelníčku se Hůgův stav začal intenzivně zlepšovat.)

Přiznávám se, že mě vůbec nenapadlo nechat na PI otestovat samu sebe v době, kdy jsem kojila!! Vždyť je to logické, když něco nesedí mě a kojím, logicky to asi nebude dělat dobře ani miminku, které má moji genetickou výbavu!

TESTY NA POTRAVINOU INTOLERANCI

Než absolvovat kolečko - čekačka na termín na alergologii, následně odběry a pak ještě čekat na výsledky; zainvestovala jsem a nechala jsem nám (mě i klukům) udělat Test na 20 základních potravinových intolerancí (z krve) přes genetické centrum GENLABS. Vyšetření mě stálo 1000 Kč + 100 Kč za odběř (za každého z nás). Výsledky jsem dostala poštou do 7 dnů s vysvětlením jak intenzivní intolerance případně je a jak k ní přistoupit v rámci dietních opatření.

Co vám budu vyprávět. Trochu jsem tušila, že nám něco "vyjde", ale ne v takovém rozsahu (lepek - kravské mléko (pouze u mě!) - vejce - banán).  Po bližším prozkoumání, jak se mohou tyto intolerance projevovat přišel onen "AHA moment". Najednou to celé začalo dávat smysl. Lepek jsem se z jídelníčku kluků snažila vyřadit již dříve, ale nezdálo se, že by to nějak výrazně s "imunitou" zahýbalo. Ale intolerance na vejce a banán mě nikdy nenapadla. A vzhledem k tomu, že toto kombo intolerancí je docela běžné (odborně "křížená intolerance"), tak to byl jakýsi začarovaný kruh, ze kterého teď už snad víme jak ven.

Musela jsem se vzpamatovat a vymyslet, jak upravit jídelníček klukům, kteří jsou ochotni jíst jen pokrmy z bílé mouky, vajec jako jsou těstoviny, pizzy, bábovky, párky a samozřejmě cokoliv sladkého. (Já vím! Jsem strašná matka!!! :-))) Překvapivě to zatím jde lépe než jsem vůbec doufala. Kluci změny přijali bez větších problémů. Asi i tím, že se nám všem velmi rychle (už po necelých 2 týdnech) výrazně "ulevilo"!!!

CHCETE TAKY ZJISTIT VAŠE POTRAVINOVÉ INTOLERANCE?

Na otestování PI se mě ptalo už tolik lidí, především maminky s malými dětmi, že mi to nedalo a spojila jsem se s GENLABS pro případ, že se vám také nechce čekat na kolečko přes vaši lékařku.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI TESTŮ PI

Máte-li trápení se zažíváním nebo vysokou nemocnost u miminek/malých dětí, které třeba ještě i kojíte, můžete si vybrat z následujících možností:

 • TEST NA 20 NEJČASTĚJŠÍCH POTRAVINOVÝCH INTOLERANCÍ  (z krve/plasmy) nechat udelat sami sobě případně i dětem
  • Test není celoživotní, ale aktuální. (Dodržíme-li dietní opatření a dopřejeme našemu tělu, aby se očistilo, je možné že budeme za rok či dva tyto potraviny zase moci střídmě konzumovat.)
  • Cena: 1000 Kč + 100 Kč za odběr kdekoliv v rámci partnerské laboratořě (Praha, i v rámci ČR).
 • TEST NA INTOLERANCI LAKTÓZY (i u miminek)
  • Jedná se o jednorázové vyšetření stěrem z úst, které vám odhalí vaše genetické predispozice čili výsledek je tzv. stabilní/neměný.
  • Cena: 1815 Kč
 • TEST NA PREDISPOZICI CELIAKIE (i u miminek)
  • Jedná se o jednorázové vyšetření stěrem z úst, které vám odhalí vaše genetické predispozice čili výsledek je stabilní
  • Cena: 2200 Kč

Jasně jsou i komplexnější testy (více potravin) na PI, ale pokud si je necháváte dělat soukromě, tak i ceny tomu odpovídají. Většinou postačí těch 20 nečastějších PI. Pokud se tedy rozhodnete, nechat se "otestovat"  touto cestou, prosím, spojte se mailem s paní magistrou Dagmar Bystřickou na dagmar.bystricka@genlabs.cz a jako heslo napište BABYOGA, aby věděla o co jde :-)

Závěrem bych jen ráda podotkla, že se nejedná o žádnou reklamu ani o spolupráci. Jen vašich dotazů bylo k "našemu AHA momentu" tolik, že mi přišlo snažší to sepsat a dát vám příležitost testu PI využít také.

Vše dobré a budete-li mít dotazy z čeho čerpám, co mi přijde jako přínosné či naopak na cestě v naší "dietě", napiště mi do komentářů. Sepsala bych k tomů případně další článek :-)

Vaše,

LENA

 

 

Comment

Proč vyrazit na Festival Mini

Proč vyrazit na Festival Mini

Jsem si jistá, že pojem Festival Mini není neznámým a tudíž jej není potřeba představovat. V posledních dnech mám pocit, že sociální sítě zavalila lavina spojená právě s touto akcí.  Takových krásných hraček, oblečků a vychytávek pro naše dítka až oči přecházejí.

Asi nejsem úplně typická cílovka těto akce. Osobně preferuji komornější a trochu rodinější prostředí. Ale pravdou je, že jsem prostě konzumní (i když fakt nejdu s trendy... však se na mě podívejte:-)). Mám ráda design a věci, které dávají smysl. Především hračky a oblečení, které přežijí víc než pár měsíců nejednoho dítěte. Výrobky, které mají "srdce" i ty, které podporují zlaté české ručičky. A to vše (i mnohem víc) vám Festival Mini ve velmi pohledném kabátku nabízí.

No jo, ale jak si v tom množství široké nabídky najít to nejlepší pro vás a neodcházet s hlavou jak pátrací balón? Většinu z prodejců znám a sleduji jejich produkty. Bohužel moji kluci už nejsou mimina, batolata nebo malá písklata, tak jsem vám tu aspoň chtěla vypíchnout pár svých osobních favoritů, které NE nezbytně vám "vybílí" peněženku. 

ČERNOBÍLÝ SVĚT, který nadchne nejen nejmenší miminka a batolata najdete za rozumný peníz a krásně zpracovaný v mé "srdcovce" Hugo chodí bos. (Mimochodem právě oni podporují již zmiňované zlaté české ručičky.)  Černobílé kontrastní karty (vhodné nejen pro novorozence) nebo Kubus černobílé kostky (sice píší pro děti od 1 roku, ale myslím, že je vhodný už pro děti od 9 měsíců, které baví bořit kostky:-)) jsou vhodnými dárky, se kterými se zabaví všechny od miminkovského do škol(k)ového věku.

KOUSÁTEK tam bude tolik různých tipů a značek, že si každý určitě vybere. Mezi mé osobní favority patří Lumpka Design nebo Břichopas, od které máme doma bílého lenochůdka Huga (pojmenoval Oskin), který nám všem chrání klidné spaní. (Upřímně, já osobně si brousím zuby na FRIDU, ale připadám si trochu hloupě si jí pořizovat. Rozuměj, přeci jen se nemohu vymluvit, že je pro mou dcerku :-)))

DŘEVĚNÉ HRAČKY A HUDEBNÍ NÁSTROJE V JEDNOM za velmi krásné ceny najdete také u Hugo chodí bos. Nejen, že jsou jednoduché, krásné a velmi velmi velmi oblíbené pro malé hudebníky, tak jsou vyráběny tak, že ustojí zacházení nejedněch malinkatých ručiček. Vybrat můžete pro malá miminka (medvídek), batolátka (auto) i děti chodící (krokodýl)či školkové. No, posuďte sami :-)

PRO ZDRAVÝ VÝVOJ  dítka je dobré ho i vhodně stimulovat. Tento týden jste si se mnou mohli ozkoušet, jak skvělé je houpací prkno od UTUKUTU i to, že ta ta investice se vám rozhodně vrátí :-) Pro váš velký zájem se mi povedlo pro vás domluvit 5% slevu při uplatnění slevového kódu BABYOGA17 (v rámci posledního kroku objednávky na eshopu:-) Kdo jste na lekci tento týden nebyl, nezoufejte... prkna si můžete vyzkoušet právě na Festivalu Mini nebo na dalších BabYogových lekcích. (Kurzy na jaro budou vypsány již příští týden!)

BOTKY jsou nedílnou součástí zdravého vývoje nejen chodidla, ale i postury a pohybových vzorců. O tom jsem psala již předčasem na blogu. O to víc jsem ráda, že NEOBUTO, (které sídlí v Brně) zavítalo se svým velmi sympatickým konceptem bot podle tvarů nožiček dítka. U nich zaprvné zjistíte, jaký typ nožky má vaše dítko a rovnou u nich můžete doporučení vhodné botky pořídit! Už ať jsou v Praze!!!!

Takhle bych mohla pokračovat donekonečna, ale buďme k sobě upřímní. Po takovém maratonu toho nej pro děti je důležité také myslet na sebe. Pokud tam tedy již budete, stavte se na stánku za Kitchnette. Nejen, že tam najdete pár fakt krásných vychytávek nejen pro prcky, ale hlavně tam bude mít již odvážené koření na ty nejluxusnější medové perníčky. (Jen doufám, že tam ještě budou až tam dorazím:-))) 

Závěrem mi to nědá a přidám ještě jeden tip.... určitě vyhledejte Blogue. Přišla s krásným 3 letým deníkem pro zachycení vaší cesty životem, ale i s blokem na hlášky vašich dětí. A pro ten si 100% zajdu já sama! (Mám totiž vše doma na nějakých papírech a už by to chtělo zkompletovat:-)

Krásné vánoční nákupy nejen pro své ratolesti. Kdyby vám náhodou nestačily výše uvedené tipy, mrkněte se sem.

Přeji vám, abyste v tom mumraji našli čas hlavně samy pro sebe a čas strávený pospolu v pohodě a radosti. Vánoce koneckonců jsou svátky klidu i míru a největším dárkem je to, že si můžeme užívat úžas a radost v očích (nejen) našich dětí. 

 

 

 

DOMÁCI ČOKOLÁDOVÉ MÜSLI

Comment

DOMÁCI ČOKOLÁDOVÉ MÜSLI

Matka Příroda obléká svůj barevný podzimní kabátek pro chladnější dny a tak v přírodě pomalu nastává období ztišení a zklidnění. Nevím, jak u vás doma, ale u nás to tak rozhodně platí!

Po ránu se dětem z vyhřáté postele opravdu nechce (zajímavé, že pouze ve všední dny:-)) a tak snídaně jsou teď jaksi "v poklusu". Vymýšlet stále nějaké rychlé dobroty, které nebudou na bázi lepku a bez mléčné bílkoviny je pro mě pěkně tvrdým oříškem. (Hugo má intoleranci mléčné bílkoviny už od batolecího věku a lepku mají ve školce tolik, že určitá rovnováha v jídelníčku je rozhodně potřeba nastolit aspoň doma!)

Zkoušela jsem různé varianty, ale největší úspěch slavím s domácím müsli z pohankových vloček (Dle čínské medicíny pohanka stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus!) a to na všechny možné způsoby přípravy. Někdy s javorovým sirupem, jindy s medem nebo kakaem. Tak či onak, vždy obsahují mandle, čerstvá seminka a ořechy, které jsou kvalitní bílkovinou a zdrojem nenasycených mastných kyselin a dalších pro zdraví potřebných látek. Recept na naši nejoblíbenější variantu s kakaem, javorovým sirupem a troškou medu mám pro vás níže.

No, a jak se tedy u nás baští? Nejraději jen tak na sucho nebo s kozím jogurtem.

Jsem tuze zvědavá, jak to bude u vás!

IMG_6395.jpg

DOMÁCÍ ZDRAVÉ ČOKOLÁDOVÉ MÜSLI

INGREDIENCE

 • 1 hrnek pohankových vloček
 • 1,5 hrnku PALEO Müsli z DM drogerie (quinoa, pohankové vločky, teffem, lískové oříšky, sezam)
 • 4 lžíce chia semínek
 • 4 lžíce loupaných konopných semínek
 • 4 lžíce mlétého lněného semínka
 • 2 lžíce máku
 • 1/2 balení mandlí & kešu oříšků

POSTUP

MARINÁDA

 • půl hrnku rozpuštěného másla v kombinaci s lněným olejem
 • kombinace medu a javorového sirupu dle chuti
 • špetka muškátového oříšku
 • skořice dle chuti
 • 1/3 lžičky soli
 • 2 lžíce holandského kakaa
 

Předehřejte si troubu na 150°C a vyložte si dva velké plechy pečícím papírem. Ve velké míse smíchejte suché ingredience. Ořechy nasekejte nebo namelte jak to máte rádi.

Tuk si připravte do menšího plecháčku a rozehřejte. Přidejte všechny ingredience na marinádu a promíchejte tak, aby se propojily všechny složky dohromady.  Na závěr přidejte med a agávový sirup dle chuti a dovolte jim se propojit do voňavé tekuté marinády. 

Marinádu po té přidejte k suché směsi vloček a ořechů, dobře promíchejte, rozdělte na dva plechy a rovnoměrně rozprostřete po celé ploše.

Následně pečte do zlata přibližně 20-25 minut, v půlce pečení směs zlehka promíchejte. Může se vám zdát, že jsou stále jakoby měkké a sypké. Nebojte, po vychladnutí se pak stanou křupavými a luxusním müsli, ve kterém víte, co jíte.


Comment

Horolezci, horolezkyně, horolezčata...

Horolezci, horolezkyně, horolezčata...

Během našich lekcí BabYogy často přijde na téma vhodná aktivita pro děti, která rozvíjí ideálně dítka. Za mě osobně je to lezení. Mít větší byt s vhodnou stěnou, kluci by měli hned horolezeckou stěnu rovnou doma. 

Proč lezení? Vynechám-li do očí bijící benefit tj. rozvíjení koordinace pohybu i rovnováhy, tak hlavně předchází vadnému držení těla. Při lezení přeci používáme obě ruce i nohy, takže zaměstnáme celé tělo. (Vyhneme se tím přetížením jedné nebo druhé strany těla,  jak tomu je u většinu sportů.) A právě tím lezení pomáhá vybudovat silný svalový korzet, který pro správné držení těla potřebujeme.

Hugo poprvé na skále :)

Hugo poprvé na skále :)

Zrovna dnes jsme byli s kloučkama poprvé mimo lezeckou stěnu, na skále. Byla jsem úpně nadšená je pozorovat v akci! Během vymýšlení vhodných cest, jsme řešili jestli to děti zvládnou neb nám (dospělým) to přišlo docela náročné. Přála bych vám vidět, jak nám opakovaně vytřeli zrak! Z jejich pohybů šlo vidět jak intenzivně dokážou cítit svojí sílu ve středu těla. Plně se koncentrovat. Při drobným nezdaru se nevzdávat a zkoušet jinou cestu. Vnímat, cítit a hlavně důvěřovat svému tělu mnohem lépe než my - dospělí. Jejich malé prstíky a dlaně si dokázaly najít úchyty a skulinky, které jsme my ani nezaznamenali. A asi pro mě nejúžasnější byla jejich síla a pohyby připomínající vývojovou kineziologii.... dlaně do široka rozprostřeny na ploché stěně s drobným sklonem a schopnost téměř nepochopitelně se odtlačit vzhůru od drobných chodidel, které skálu obepínaly jak suchý zip. Prostě lezením se dá napravit hodně toho, co jsme ve vývoji třeba trošku "nezvládli."

Podívate-li se na internet zjistíte, že skoro všechny lezecké stěny mají dětské kroužky od cca 4 - 5 let. Myslím, že není nutné tak dlouho čekat. Už prvním lezením dětí kolem roku na prolézačky, skluzavky tělo krásně posiluje a mobilizuje jejich svalový korzet. Jen je důležité dát dětem jejich SVOBODU a nestát jim za zadkem či je stále přidržovat. Hugo navíc úplně zbožňoval se vyvěsit na prolézačce za ruce a volat na všechny o pomoc. (Dodnes vidím jakou měl srandu, když někdo pro něj vystartoval...:-)) Kolem dvou až tří let s nimi klidně můžete zkusit stěnu v hale. Hugín zkoušel lozit cca od těch 3 let. Oskarovi vadí jištění, takže ten si leze totální free solo od cca 2 let. (Jen tak mimochodem... zrovna dneska Oskin viděl partičku horolezců, jak tam sedí kousek výš na skále a baští řízek. No co myslíte, že udělal? Jojo, sundavali jsme ho z relativně velké výšky na cestě za nimi :-)

Prostě, nebojte se a běžte to taky zkusit... třeba bude z vašeho prcka taky malý horolezec a možná bude jednou svou pubertu trávit spíš v přírodě než před počítačem. Kdo ví :-)

Vaše,

Len

BIOBLO zábava pro malé i velké stavitele

BIOBLO zábava pro malé i velké stavitele

Před časem jsme zašli do příjemné čajovny Bílý Jestřáb na Smíchově. Zapředena do hovoru jsem si všimla pana majitele. Nenuceně si povídal s kolegyní a přitom stavěl cosi se zvláštními placatými kostkami, které připomínali Kaplu.  (A pak že prý chlapi nejsou schopni dělat dvě věci naráz :-))

Kromě jejich zajímavého designu, který připomíná včelí plástve a jejich krásné barevnosti mě nadchla jejich retro krabice. Nedalo mi to a pozeptala jsme se, co je to zač. Prozaický název BIOBLO mě pobavil. Stavebnice co je BIO, to jsem ještě neslyšela. Dostala jsem pár kostek na hraní. No, co vám budu vyprávět! Za chvíli jsem kouzlu BIOBLA propadla a kolo fantazie se roztočilo. 

Hugo ve svém barevném světě zrovna staví kosmickou raketu :-).

Hugo ve svém barevném světě zrovna staví kosmickou raketu :-).

Byla jsem moc vděčná, že jsem si ji mohla půjčit domů a otestovat s kloučkama. Překvapilo mě, že ačkoliv je na krabici doporučený věk 3+, tak i dvouleťáčci si s ní užili spoustu legrace.

Během doby co jsme ji měli doma, jsme postavili plno architektonických perel od garáže, dráčků, kteří požírají zlobivá autíčka až po dům pro plyšáky. Často jsme se u toho zabavili všichni - jak děti tak dospělí. Akorát to dohadování, kdo komu půjčí kterou kostku, aby mohl dokončit své mistrovské dílo. To bylo... no však to znáte :-).

Schválně jestli poznáte, co to je :D

Schválně jestli poznáte, co to je :D

Stavebnice BIOBLO je opravdu BIO a to proto, že je vyroben ekologicky z obnovitelných zdrojů. Obsahuje přibližně 60% podíl dřeva (výlučně z kvalitní smrkové a jedlové štěpky). Je 100% bez umělých změkčovadel, ftalátů, PVC, BPA či jiných škodlivých látek.

Super je, že se dá skvěle udržovat, když ji ocucávají prckové nebo se na ní cokoliv naleje. Kostky jednoduše hodíte do mýdlové vody a necháte oschnout. Barva se za tu dobu neodloupla ani kostky nezaznamenaly stopy používání. Prostě hračka, která se bude předávat po generace a neztratí svou krásu a lesk :-)

Jak víte, mám ráda smysluplné hračky, které doma nezabírají místo a děti rozvíjejí po delší věkové obobí. Tahle stavebnice mezi ně rozhodně patří! Po osobním ozkoušení však vím, že je dobré mít větší množství BIOBLO kostek, abyste se mohli „rozjet“. My jim měli 204kousků a to bylo skoro až málo :-). Dobré je, že je stavebnice kompatibilní právě s výše zmiňovanou Kapou. Čistě mezi námi je BIOBLO mnohem lepší! Design kostek je tak jedinečný, že tolik nekloužou. Lépe drží na sobě, i když se dotýkají jen okrajově. Navíc jejich pestrá barevnost probouzí v dětech mnohem intenzivněji představivost. Drak najednou má bílé zuby, červený jazyk a modré oči. Uznávám cena je trochu vyšší, ale v porovnání se stavebnicí lega je srovnatelná. Navíc za mě osobně mnohem zábavnější a hlavně pro různorodou věkovou skupinu. Dítě i dospělý musí vymýšlet jak daný nápad zkonstruovat, aby se celá stavba nezhroutila.  A to nejelpeší nakonec :-) Nemusíte řešit, zda je to hračka pro kluky nebo pro holky. Svoji neutralitou zaujme opravdu každého.

bioblo1

Tak pokud zaujme i vás a pořídíte si ji domů nebo doporučíte do školky, budeme rádi za sdílení vašich výtvorů.:-)

Krásné jarní dny,

Len

Kam na dobré jídlo i s dětmi po BabYóze

1 Comment

Kam na dobré jídlo i s dětmi po BabYóze

Vím, že bydlíme v Praze. Tudíž možností je tu pro všechny a všechno více než dosti. Ale najít místo, kam zajít na oběd s dětmi je trochu náročnější než najít pěkné hřiště :)

Asi nejčastěji dostávám dotazy, kam mohou maminky/kamarádky s dětmi zajít po lekci BabYogy na oběd. Proto jsem pro vás přichystala pár tipů na má oblíbená místa, kde je to children friendly a ještě si opravdu pochutnáte.

VÝTOŇ & PODOLÍ aneb v blízkosti jógového studia GrainSpace

Restaurace Podolka je sice u porodnice v Podolí, tudíž jednu zastávku tramvají nebo 10 min chůze od studia kočárkem, ale rozhodně stojí za to! Nejenom, že skvěle vaří, ale hlavně je tam móóóc příjemně. V létě můžete využít slunné terasy u Vltavy a nebo v chladnějším počasí zasednout ke stolům u dětského koutku v levé zadní části restaurace. Koutek je v tiší části restaurace a je vybaven několika jídelními židličkami. Majitelé mysleli i na mslné jazýčky dětí a tudíž v menu naleznete i velmi dobré dětské pokrmy.

Restaurace Podolka, Praha

Restaurace Podolka, Praha

Vyzkoušejte také krásnou kavárnu "ČEKÁRNA"  schovanou po pravé straně ulice Vratislavovy číslo popisné 8. Vyrazíte do kopce kolem školy směrem nahoru k Vyšehradu a hned vedle zahlédnete její prosklenou výlohu s nápisem "Cekárna". Kavárna je uvnitř sice trochu menší, ale má nádhernou zahradu ve vnitrobloku.

 

LETNÁ aneb v blízkosti Mama Baby studia

The Farm aneb Urban kitchen & Coffee - je příjemná kavárno/restaurace s dětským koutkem na Korunovační ulici cca 10 min chůze od Mama Baby Studia. Skvěle vaří, obsluha je velmi milá a děti vítáni. Pokud si dobře pamatuji, mají i dětské menu :-)

Mama Coffee pod Lipami se nachází 5 minut od studia v Čechově ulici téměř u křižovatky. Je to mé oblíbené místo hlavně v létě na předzahrádce, kde si pochutnám na lehkém obědu a výborné kávě FairTrade. A nebojte, sice dětský koutek nemají, ale na děti skrz prsty rozhodně nekoukají!

 

ANDĚL & ŠVANDOVO DIVADLO aneb v blízkosti Bindu studia

Kavárna Mezi řádky je jedna z mála kaváren s velmi milým příběhem. Najdete ji na Štefánikově ulici hned kousek od tramvajové zastávky Arbesovo náměstí. Kavárna je sociálním podnikem, který umožňuje pracovat lidem s lehkým mentálním postižením. Můžete sem před/po lekci sem zaběhnout na výbornou kávu, snídani i lehký oběd (polévka, sendvič, salát). V kavárně si navíc pochutnáte i na čerstvém pečivu, které dováží z jejich pekárny Na Návsi. V kavárně najdete židličku pro batolata i přebalovací koutek, ale hlavně příjemné prostředí mezi spoustou krásných knih.

Lokal Blok najdete v malé uličce nalevo od baziliky sv. Václava. Najdete tam nejen jídelní židličky pro nejmenší, ale hlavně dětský koutek a přebalovací pult. Jídlo si zde vyberete bez problémů i z polední nabídky.

Kavárna co hledá jméno je sice z doporučovaných restaurací nejdále, ale stojí za to. Najdete ji na ulici Stroupežnického na Smíchově. Projdete hlídaným parkovišťěm mezi domy a kavárna vám hned nabídne jiný svět. Je totiž v krásném tichu, schovaná pod kaštany ve dvoře. Děti tam najdou venkovní pískoviště a něco malého na zub potěší děti i rodiče.

 

1 Comment

Malý divák aneb divadlo pro nejmenší

Malý divák aneb divadlo pro nejmenší

Už jako malá jsem byla členkou "Mladého diváka". Dokonce jsem chodila do kroužku loutkoherectví a toužila se stát herečkou. :-) Má láska k divadlu přetrvala a asi i proto jsem byla zvědavá, zda kluci tuto "náklonost" k divadlu zdědí.

A protože jsem holka šikovná, nechtěla jsem nic nechat náhodě. Nenápadně jsem jim divadélka podsouvala již od prvních měsíců života. Začala jsem maňásky, večer zkoušela stínové divadýlko a kolem roku jsem přidala domácí loutkové divadlo.

Bylo mi jasné, že malým nenechavým ručičkám a dětské zvědavosti jen tak něco "neodolá". Nechtěla jsem náchylné křehké loutky z mého dětství, kterých jsme se s velkou opatrností a úctou směli dotknout. Naopak. Hledala jsem divadélko, které snese hlavně dětské "zacházení". Gerlichovo knižní loutkové divadélko byla trefa do černého.

Loutky jsou jednoduché, krásné, pevné (přežili i "požírací" období Oskara bez šrámů:-)) a adaptabilní do vícero pohádkových příběhů. Obsahují sice jen tři knižní příběhy (O perníkové chaloupce, O červená Karkulce a O smolíčkovi) a s nimi spojené kulisy, ale bohatě postačí k dalším příběhům dle vaší i dětské fantazie. Loutky jsme doplnili o další postavy z tvrdého kartonu ze setu Marionetino plus naše zvířátka. Nu a nové pohádky na sebe nenechaly dlouho čekat. Zrovna dneska jsme měli na programu moderní verzi Perníkové chaloupky, kdy si děti vymysleli recept "(Ježi)babky na houbách" :-)

Kolem druhého roku Huga jsem s ním zkoušela navštěvovat i hrané divadlo. Testovat jeho pozornost i typ divadelních představení se vyplatilo na dětské scéně Letní Letné, která je dodnes naší tradicí na začátku září.

Dnes je Hugo už zkušený "malý divák" a jisté je, že jablko nepadlo daleko od stromu :-) Dokonce jsme už stihli testnout vánoční balet v Národním divadle - Louskáček a myšák plyšák. Představení se mu líbilo hlavně díky kukátku, kterým okukoval orchestr a svoje boty. Když jsem se ho v šatně ptala na hudbu, pronesl: "Jako dobrý, ale proč tam ten pán, co má rád čaj (Čajkovskij) nedal třeba Prago Union? Bylo by to přece záživnější!"

(Takže asi tak:-))

Nicméně naší nejoblíbenější scénou je divadlo Minor. Viděli jsme z jejich programu toho již spoustu a vše bylo famózní. Výpravně výživné, zábavné pro malé i velké a tak akorát dlouhé.

Divadlo Minor má ve svém repertoáru ojedinělé představení pro naše nejmenší! Myšleno mimináče a batolata od narození do 3 let! Možná jste o něm už slyšeli a možná také víte, že sehnat vstupenky na představení BRUM! je spíše otázka vteřin a štěstí při otevření předprodeje vždy 15. v měsíci v 00:01. Pokud náhodou nevíte o co se jedná, pak vězte, že se jedná o komorní představení s jednoduchým leč kouzelným příběhem vyprávěným srozumitelně, barvitě i pomocí světel a zvuků. Ti nejmenší jej tak mohou prožít či lépe řečeno zažít pomocí všech svých smyslů. Navíc nikdo od nich neočekává, že budou spořádaně sedět půl hodinu mamince na klíně a nerušit. Leč naopak :-) Jednoduše řečeno - nutno prožít vlastní zkušenost:-)

 

To nejlepší na konec...

Ráda se dělím o radost! S velkým potěšením se podělím hlavně o tuto!

 

Mé milé maminky,

povedlo se mi pro vás zajistit několik vstupenek na divadelní představení Brum! do divadla MINOR

5. dubna 2017 od 14:30 - JIŽ OBSAZENO

 10 dubna 2017 od 14:30 - JIŽ OBSAZENO

....aneb kdo dřív přijde... ten dřív mele!

Ostatní nezoufejte a zkuste své štěstí v předprodeji divadla Minor, které začíná vždy 15. v měsíci od 00:01!

Víkendové lívanečky aneb zdravě, rychle a chutně

1 Comment

Víkendové lívanečky aneb zdravě, rychle a chutně

Nevím, jak to máte vy, ale pro mě jsou víkendová rána "the best".

Nikdo nikam nespěchá (teda většinou)! Děti jsou samozřejmě vzhůru cca od 6:30, ale tak nějak pochopili, že to je ideální čas pro trochu osobního "prostoru" nás všechny. .Když už je hraní si nebaví, nanosí nám knížky a autíčka (to je lepší varianta než vysypaná krabice lega v posteli!) do postele. Čteme si, tulíme se, valíme se dokud nás hlad nevyžene z pelechu. 

Víkend a snídaně

Víkend je ideální čas pro bohaté snídaně, které jsou na přípravu trochu náročnější. To víme všichni. Ale co vymyslet, aby to nebyly zase palačinky nebo vajíčka na x způsobů? A co když jste ve fázi, že jste vyřadili ještě navíc lepek a cukr? Avšak zbytek rodiny jej vyžaduje? To teprve sranda začíná!

Před pár týdny jsme byly na víkendu s partou známých. Jedna akční maminka a majitelka oblíbené vegetariánské restaurace v Klatovech tam dělala úplně mega luxusní nadýchané a hlavně lehce stravitelné lívance. Trochu jsem se obávala, zda to budou moji kluci jíst, protože jogurt není jejich oblíbenou složkou jídelníčku, ale po lívancích se měli i oni boule až za ušima. Trochu jsem si recept upravila, aby splňoval i pro mě potřebné parametry a to cukr a lepek free verze. Kdyby to ale na vás bylo už moc zdravé... klidně použijte hladkou mouku, je ji tam tak malé množství, že to nezabolí :D

 

INGREDIENCE (pro 3 osoby)

2-3 Skyry nebo jogurty holandského typu

3 vejce od šťastných slepiček

1 - 2 lžičky prdopeče z vinného kamene

pohanková mouka/na jemno namleté ovesné vločky na zahuštění

špetka soli

pár kapek citronu a vanilka (volitelné)

ghí (přepuštěné máslo) nebo kokosový olej na smažení

 

POSTUP

Jogurt, vejce, citron, vanilku i prdopeč smícháme dohromady a řádně promícháme. Těsto by mělo být tak akorát husté, aby šlo v klidu na pánvičku pokládat lžící. Proto postupně přisypáváme mouku dokud těsto nemá žádanou konzistenci.  Před smažením necháme chvíli odležet. Tento čas můžete využít na mojí oblíbenou přílohu - strouhaná jablíčka s kouskem banánu, podušená na trošce ghí, s trochou Agaru (mořská řasa, která jemně želíruje) s kardamonem a skořicí.

Tak snad budou mít "zdravé" lívance i u vás takový úspěch jako u nás.

Dobrou chuť.

1 Comment

Soutěž aneb BabYógování v praxi

Soutěž aneb BabYógování v praxi

Také se nestíháte divit, jak ten čas letí?! Před chvílí byly vánoce a už se nám zimní semestr BabYogy pomalu chýlí ke konci. Je mi velkým potěšením sledovat vaše děti i vás, jak v průběhu kurzu "rostete", zažíváte nové dovednosti a jak vnímáte nové cviky. Každá proběhlá lekce je pro mě velkou inspirací, ale i zpětnou vazbou, co dítka a vás baví či ne.

Některé maminky mi občas posílají vtipná videa či fotky, jak BabYoga ovlivňuje jejich děti v denním životě. Ať už tak, že samy od sebe zpívají či cvičí oblíbený cvik, nebo si ho upraví a dělají po svém:-)

Anebo ještě vtipnější varianta, že doma s tatínkem praktují nové zkušenosti a nebo je na něm přímo zkouší!! 

Kryštof Kocourek masíruje tatínkovi obličej dle BabYogy:-)

Kryštof Kocourek masíruje tatínkovi obličej dle BabYogy:-)

Z těchto milých "srdečných pozdravů" jsem dostala nápad na vyhlášení soutěže pro měsíc únor. Asi je docela jasné na čem tato soutěž bude stát. Ano! Na vašich videích či fotografiích, kde máte zachycené své děti praktukující "cokoliv" z BabYogových lekcích doma či venku prostě v praxi denního života.

Vaše videa a fotografie, prosím, posílejte na lenka@babyoga.cz do 1. června 2017

My je budeme postupně vkládat (jak budou přicházet) do galerie zde. V diskuzním vlákně či komentáři pod galerií budete moci vkládat váš hlas i případně komentovat. Hlasy sečteme a výherce oznámíme pátečního večera 30. června 2017 v tomto příspěvku.

Na krásnou výhru se mohou těšit 2 z vás s největším počtem hlasů. A co to bude?

Jedna z výher bude vstup pro vás a vaše dítko na hudební dílnu BabYogy.

Druhou výhru do soutěže vyložila má milá Barunka Janošová. Maminka dvou božích dětí, která píše moc hezký blog - MamaPocket. Barunka je velmi akční maminka, která v rámci MamaPocket dílny vymyslela/připravila/vyrobila - no prostě asi od každého trochu - nádherné unikátní plenky pro péči o vaše dítko, ale hlavně pro potěšení vašeho oka.

V balení jsou vždy 2 plenky, rozměr 80x80cm a 70x70 cm. Plenky jsou vyrobeny ze 100% bavlny, od začátku v České republice. Materiál má atest pro děti do 3. let a kvalitní digitální potisk. To jak jsou látkové plenky multifunkční a skvělá věc, ví každá maminka a tak se nenechte rušit v kochání se a těšení se na vaší výhru. Pokud by se vám však nepoštěstilo a také byste si tyto krásné plenky přály míti doma. Mrkněte na Fler, kde si je můžete také objednat.

Krásné dny,

Len

Čekání na Oskárka aneb třetí narozeniny

Comment

Čekání na Oskárka aneb třetí narozeniny

Od roku 2013 mají pro mě Vánoce úplně jiný rozměr. Není to jen očekávání na příchod spasitele, ale pro nás v ten rok to bylo očekávání na příchod našeho druhého syna, Oskárka. Termín byl v půlce prosince. Do té doby i po té jsme si několikrát udělali výlet do porodnice, ale nic z toho nevzešlo :-)) Nezbývalo než čekat. Chvíli to vypadalo, že to bude na Štědrý den, ale nakonec si to rozmyslel.:-) Oskárek si počkal a přišel na svět až po svátcích vánočních a to 27. prosince.

Kdysi dávno jsem zaslechla zajímavou myšlenku Lucie Groverové (autorka "Aby porod nebolel a matka5 dětí!).  "V narozeninových dnech se nám zrcadlí způsob příchodu na svět!" Navíc pokud si správně pamatuji, tak Lucka zároveň zmiňovala, že je zde velká možnost si uvědomit podvědomé vzorce, které jsme si porodem "naprogramovali", nahlédnout do nich jako do otevřené knihy a vědomě je zpracovat/změnit. 

A tak s každými svými narozeninami, ale hlavně narozeninami svých dětí (ty si jaksi více pamatuji:-)) se k této myšlence vracím. Nejzajímavější na tom celém asi je, že jsem u obou kloučků měla diametrálně odlišný porod, pocity i prožitky. A tak i prožitky kolem narozeninového dne kloucků jsou rozdílné.

Oskárkovi první narozeniny:D

Oskárkovi první narozeniny:D

U Oskárka jsem byla plná očekávání a víry, že tentokrát to bude "podle mých představ" tj. bez léků, bez tlaku zdravotnického personálu a hlavně více v mých rukách. Den jeho porodu byl pro mě jeden z nejzlomovějších dnů v mém životě. Ten den jsem pochopila, hned několik věci.  Prožila jsem intenzivní zásah mateřské lásky v momentě Oskarova zrození. Zjistila jsem jakou obrovskou fyzickou a psychickou sílu máme - my ženy. Jakou atomovou sílu může i má naše myšlenka. Ale hlavně jak silný dar intuice a vnitřního vhledu si v sobě neseme a máme.   

Už v průběhu posledních tydnů těhotenství se mi vkrádala myšlenka na porod jen v bezpečném kruhu žen bez zásahu či zraku mužů. Ale manžel si přál být u porodu a nechtěla jsem mu ten zážitek odepírat. (Přeci jen u prvního porodu to byl ON, kdo první držel našeho synka a díky komu Hugo nebyl ani chvilku sám! (Jak je ten zážitek propojil, uf!)) A jak to dopadlo tentokrát? Nakonec samotné narození Oskárka nestihl! Oskar se totiž rozhodl přijít na svět během 20 minut a to bez předchozího varování! Z ničeho nic šíleně nakopnul pod žebro a mě bylo jasné, že se rozhodl. (Je pravda, že jsem mu chvíli před tím posílala myšlenku, že to spolu zvládneme a že jsme už na něj připraveni.) Mrkla jsem na hodiny. Ukazovali 11:45, ale já měla vidění "12:05". Oskin se začal dost rychle tlačit na svět. Tentokrát už mu bylo jedno, že ho tahá zpátky krátký pupečník! :-) Což na jeho povahu sedí do dnes. Je velmi umanutý, svéhlavý a rozhodný!!! Jde si za svým, i když se třeba toho dosti bojí:-)

první dny Oskárka

první dny Oskárka

Zároveň jsem si moc přála, abych tentokrát zvladla porod opravdu SAMA. Bez léků, bez pomocného tlaku porodní asistentky na břicho a hlavně bez neodsouhlasených lékařských zásahů. Podvědomě jsem věděla, že potřebuji být v TEN MOMENT konečně jen SAMA ZA SEBE. A stalo se. Oskárek se narodil ve 12:05 mezi pár velmi tichých a empatických žen z řad zdravotního personálu, které mi dodávaly neuvěřitelnou odvahu v momentech, kdy jsem o sobě pochybovala.

Zatím každý jeho narozeninový rok se cítím stejně jako v den jeho narození. Plná síly i když s trochou pochybností, pocitem natěšení, vděčnosti a sounaležitosti. Každý rok se ve stejný den spontálně podívám na hodinky přesně ve 12:05! A tentokrát jsem Oskárkovi i ve 12:05 neplánovaně gratulovali!

Oskarmá narozeniny

Jo a kdyby vás náhodou pro inspiraci zajímalo, co dostal ten náš kluk jako dárek - tak úplně boží dřevěnou ponorku. Oskin totiž miluje plnou vanu :-) Nanosi si tam z lega postavené ponorky a zkoumá s brýlemi podvodní vanový svět :D Už se těším až v praxi vyzkoušíme tuhle ponorku, do které neteče a řídí ji tři malí Pišlíci! Navíc na této ponorce dítko má možnost pochopit sílu magnetismu. Třeba zrovna i vyvažováním magnetků tak, aby se ponorka volně vznášela pod hladinou a ne rovnou klesla ke dnu. Nejlepší na tom je, že Pišlická ponorka je certifikovaná pro použití od jednoho roku. Takže věřím, že jednou bude bavit i další malé potápky. Pišlíci navíc mají nejen ponorky, ale i letadla, auta a lodě... mrkněte

Krásný zbytek "devítkového" roku. Dokončete, co nechcete už se sebou "tahat" a hodně elánu, sil a optimismu do "jedničkového" roku plodného a podporujícího nové začátky :-)

S láskou,

Len

Comment

Vánoce prosycené vděčností a láskou

Comment

Vánoce prosycené vděčností a láskou

Milý Ježíšku,

děkuji z celého srdce, že se mé dětské sny vyplnily. Jako malá jsem trávila hodně času v nemocnici a cítila se hodně osamocena. Mými společníky byly zdravotní sestřičky, které jsem vnímala jako andílky. Asi i proto, když se mě někdo ptal, co chci dělat až budu velká, odpovídala jsem, že netuším, ale že bych ráda byla pro lidi "průvodcem" a "kamarádkou" v časech dobrých i těch, kdy jsou třeba i osamoceni nebo trochu ztraceni. Osud tomu chtěl a přivedl mi děti a následně do cesty Baby jógu. Netrvalo dlouho a z mé cesty se stala BabYoga :-))

Jsem moc vděčná za to, jaké lidi BabYoga přitahuje. Především báječné maminky, jejich inspirující miminka, batolátka i už běhající rošťáčky :) Jsem vděčná za každou "lekci", kterou s nimi prožiji. Za příležitosti, kdy se jejich srdce ke mě v důvěře otevřou. A úplně nejvíc za přátelství, která tam vznikají.
Jsem si vědoma, že to jaká je BabYoga, je především přávě o maminkách, které docházejí a lekce se mnou prožívají. Za ně jsem moc vděčná a slova díků nejsou dostatečná.

Proto bych si moc přála, aby všechny maminky měly velké množství trpělivosti, soucitu, pochopení a lásky pro své miminka i partnery. Ale hlavně, aby maminky měly více času samy na sebe. Na doplňování energie i svého rezervoáru bezmezené lásky. A aby všechny "lekce", které pro ně má život připravený, ustály s grácií, pevností i něhou. A všem miminkům, aby měli šťastné maminky.

Krásné svátky vánoční,

Len

Comment

KOLIK DUŠÍ, TOLIK CEST

Comment

KOLIK DUŠÍ, TOLIK CEST

Přemýšleli jste někdy nad tím, co nám přináší lidé, které potkáváme a náš život s nimi protkáváme?  Nemluvím jen o přátelích, známých, ale i paní prodavačce z obchodu, řidiči MHD nebo jen prostě spolucestující z tramvaje, která na vás reaguje. Asi se shodneme, že ne vždy jsou to příjemné se(pro)tkávání.  

A co když byste se na to nedívali jen jako na „konkrétní situaci“, ale v těch situacích hledali „červenou nitku“, která je všechny propojuje? Našli byste, co mají společného?  Zamyslete se. Dejte si na čas… Tak. Povedlo se? Pokud ano; umíte si přeložit, co nám má zrcadlit? Na co se máme v našem životě zaměřit?

Zdroj: Pinterest, These I Steal For You by dkim

Zdroj: Pinterest, These I Steal For You by dkim

Budu-li osobní, tak poslední dobou vnímám, že jak v mém osobním tak i pracovním životě je mou červenou nitkou „nastavování si hranic“. Hmmm. A je to jen o mě nebo i ve společnosti? Kam se podívám, „hoří“ kauzy černobílé.

Minimálně dvě proti party a jedno téma. Nemusím chodit pro příklad daleko. Petice za právo na domácí porod. Petice záchranné služby za přijetí zákona proti plánovaným porodům doma. Barefoot nebo-li bosonohé botky versus botky se žirafou ke kotníčkům. Nošení dětí v šátku versus kočárky. Metody výchovy například kontaktní rodičovství versus „hlavně miminko nerozmazlit“. A tak bych mohla pokračovat dále a dále.

Jasně, já vím. Nic nového pod sluncem. V názorech se shodnout jednotně snad ani nejde. Ale to co se děje kolem toho? To je to, co mě zaráží. Je opravdu potřeba se jeden nad druhým povyšovat? Někoho, kdo se (dle vás) „hloupě“ ptá, úplně sepsout?  K(t)am se vytratila slušnost, pokora a respekt jednoho vůči druhému? Je to o tom, že už i ten pojem „hranice“ v nás často vyvolává pocit nepříjemný, negativní, smíchaný s agresí? Jde si vůbec nastavit hranice bez viditelné nebo skryté agrese?

THE BEAUTY I SEE IN ME IS A REFLECTION OF YOU
— RUMI

Jsem na své životní cestě, lektorkou a průvodkyní maminek mateřstvím pomocí BabYogy.  Setkávám se s různými ženami, dívkami, dětmi. Přicházejí z různých důvodů, ale většinou tím hlavním, co je spojuje, je láska ke svému dítku a náklonost k józe. Některé jsou u fyzické praxe, kdy se učí respektovat naše já jako tělo. Naše já jako stav mysli. Naše já jako dech života. Naše já jako vědomé mateřství. A pak se to stane. Fyzická praxe ásan se pomalu přesouvá do všech aspektů našeho bytí a hlavně do mateřství. (myšleno jóga jako filozofie života)  

Zdroj: Richard Seagraves, Pinterest

Zdroj: Richard Seagraves, Pinterest

Díky své vlastní praxi jsem jedno pochopila už dávno. Pakliže nás naše praxe neinspiruje k prožívání vlastního života s všímavostí, respektem, pokorou, moudrostí, láskyplností, autentičností a celkovou svědomitostí, pak nepraktikujeme jógu, ale jen zaujímáme další společenskou pózu.  Protože pokud žijeme bez všímavosti a respektu, pak ignorujeme jednu z Patandžaliho Jám (prvního pilíře jógy).  Ahimsu  - neubližování nebo spíš nepůsobení bolesti nejen fyzicky, ale i činem a slovem. A následně i Asteyu - nekradení nejen hmotných věcí, ale i něčí energie, času a pozornosti.

Zdroj:  
 
 
 
  
 
 Normal 
 0 
 
 
 21 
 
 
 false 
 false 
 false 
 
 CS 
 X-NONE 
 X-NONE 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 /* Style Definitions */
 table.MsoNormalTable
	{mso-style-name:"Normální tabulka";
	mso-tstyle-rowband-size:0;
	mso-tstyle-colband-size:0;
	mso-style-noshow:yes;
	mso-style-priority:99;
	mso-style-parent:"";
	mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
	mso-para-margin-top:0cm;
	mso-para-margin-right:0cm;
	mso-para-margin-bottom:10.0pt;
	mso-para-margin-left:0cm;
	line-height:115%;
	mso-pagination:widow-orphan;
	font-size:11.0pt;
	font-family:"Calibri","sans-serif";
	mso-ascii-font-family:Calibri;
	mso-ascii-theme-font:minor-latin;
	mso-hansi-font-family:Calibri;
	mso-hansi-theme-font:minor-latin;
	mso-fareast-language:EN-US;}
 
 Xiao Huang, Twilight World

Zdroj: Xiao Huang, Twilight World

Proto vás chci poprosit. Před tím než ostře vynesete svůj názor, který může být protichůdný proti tomu druhému, se zastavte. Vzpomeňte si na Patandžaliho Jámy a vězte, že za každým názorem je příběh.  Příběh, který KONKRÉTNÍ názor „vysoustružil“.  Příběh, který znát nemusíme, ale měli bychom respektovat. Nekypřeme svými slovy bitevní pole. A nevztyčujme na nich vojáčky.  V BabYoze i józe není vítězů či poražených. Jsme jen všichni na své vlastní cestě, ve svém vlastním rytmu.

NAMASTE

Comment