Proč vyrazit na Festival Mini

Comment

Proč vyrazit na Festival Mini

Jsem si jistá, že pojem Festival Mini není neznámým a tudíž jej není potřeba představovat. V posledních dnech mám pocit, že sociální sítě zavalila lavina spojená právě s touto akcí.  Takových krásných hraček, oblečků a vychytávek pro naše dítka až oči přecházejí.

Asi nejsem úplně typická cílovka těto akce. Osobně preferuji komornější a trochu rodinější prostředí. Ale pravdou je, že jsem prostě konzumní (i když fakt nejdu s trendy... však se na mě podívejte:-)). Mám ráda design a věci, které dávají smysl. Především hračky a oblečení, které přežijí víc než pár měsíců nejednoho dítěte. Výrobky, které mají "srdce" i ty, které podporují zlaté české ručičky. A to vše (i mnohem víc) vám Festival Mini ve velmi pohledném kabátku nabízí.

No jo, ale jak si v tom množství široké nabídky najít to nejlepší pro vás a neodcházet s hlavou jak pátrací balón? Většinu z prodejců znám a sleduji jejich produkty. Bohužel moji kluci už nejsou mimina, batolata nebo malá písklata, tak jsem vám tu aspoň chtěla vypíchnout pár svých osobních favoritů, které NE nezbytně vám "vybílí" peněženku. 

ČERNOBÍLÝ SVĚT, který nadchne nejen nejmenší miminka a batolata najdete za rozumný peníz a krásně zpracovaný v mé "srdcovce" Hugo chodí bos. (Mimochodem právě oni podporují již zmiňované zlaté české ručičky.)  Černobílé kontrastní karty (vhodné nejen pro novorozence) nebo Kubus černobílé kostky (sice píší pro děti od 1 roku, ale myslím, že je vhodný už pro děti od 9 měsíců, které baví bořit kostky:-)) jsou vhodnými dárky, se kterými se zabaví všechny od miminkovského do škol(k)ového věku.

KOUSÁTEK tam bude tolik různých tipů a značek, že si každý určitě vybere. Mezi mé osobní favority patří Lumpka Design nebo Břichopas, od které máme doma bílého lenochůdka Huga (pojmenoval Oskin), který nám všem chrání klidné spaní. (Upřímně, já osobně si brousím zuby na FRIDU, ale připadám si trochu hloupě si jí pořizovat. Rozuměj, přeci jen se nemohu vymluvit, že je pro mou dcerku :-)))

DŘEVĚNÉ HRAČKY A HUDEBNÍ NÁSTROJE V JEDNOM za velmi krásné ceny najdete také u Hugo chodí bos. Nejen, že jsou jednoduché, krásné a velmi velmi velmi oblíbené pro malé hudebníky, tak jsou vyráběny tak, že ustojí zacházení nejedněch malinkatých ručiček. Vybrat můžete pro malá miminka (medvídek), batolátka (auto) i děti chodící (krokodýl)či školkové. No, posuďte sami :-)

PRO ZDRAVÝ VÝVOJ  dítka je dobré ho i vhodně stimulovat. Tento týden jste si se mnou mohli ozkoušet, jak skvělé je houpací prkno od UTUKUTU i to, že ta ta investice se vám rozhodně vrátí :-) Pro váš velký zájem se mi povedlo pro vás domluvit 5% slevu při uplatnění slevového kódu BABYOGA17 (v rámci posledního kroku objednávky na eshopu:-) Kdo jste na lekci tento týden nebyl, nezoufejte... prkna si můžete vyzkoušet právě na Festivalu Mini nebo na dalších BabYogových lekcích. (Kurzy na jaro budou vypsány již příští týden!)

BOTKY jsou nedílnou součástí zdravého vývoje nejen chodidla, ale i postury a pohybových vzorců. O tom jsem psala již předčasem na blogu. O to víc jsem ráda, že NEOBUTO, (které sídlí v Brně) zavítalo se svým velmi sympatickým konceptem bot podle tvarů nožiček dítka. U nich zaprvné zjistíte, jaký typ nožky má vaše dítko a rovnou u nich můžete doporučení vhodné botky pořídit! Už ať jsou v Praze!!!!

Takhle bych mohla pokračovat donekonečna, ale buďme k sobě upřímní. Po takovém maratonu toho nej pro děti je důležité také myslet na sebe. Pokud tam tedy již budete, stavte se na stánku za Kitchnette. Nejen, že tam najdete pár fakt krásných vychytávek nejen pro prcky, ale hlavně tam bude mít již odvážené koření na ty nejluxusnější medové perníčky. (Jen doufám, že tam ještě budou až tam dorazím:-))) 

Závěrem mi to nědá a přidám ještě jeden tip.... určitě vyhledejte Blogue. Přišla s krásným 3 letým deníkem pro zachycení vaší cesty životem, ale i s blokem na hlášky vašich dětí. A pro ten si 100% zajdu já sama! (Mám totiž vše doma na nějakých papírech a už by to chtělo zkompletovat:-)

Krásné vánoční nákupy nejen pro své ratolesti. Kdyby vám náhodou nestačily výše uvedené tipy, mrkněte se sem.

Přeji vám, abyste v tom mumraji našli čas hlavně samy pro sebe a čas strávený pospolu v pohodě a radosti. Vánoce koneckonců jsou svátky klidu i míru a největším dárkem je to, že si můžeme užívat úžas a radost v očích (nejen) našich dětí. 

 

 

 

Comment

DOMÁCI ČOKOLÁDOVÉ MÜSLI

Comment

DOMÁCI ČOKOLÁDOVÉ MÜSLI

Matka Příroda obléká svůj barevný podzimní kabátek pro chladnější dny a tak v přírodě pomalu nastává období ztišení a zklidnění. Nevím, jak u vás doma, ale u nás to tak rozhodně platí!

Po ránu se dětem z vyhřáté postele opravdu nechce (zajímavé, že pouze ve všední dny:-)) a tak snídaně jsou teď jaksi "v poklusu". Vymýšlet stále nějaké rychlé dobroty, které nebudou na bázi lepku a bez mléčné bílkoviny je pro mě pěkně tvrdým oříškem. (Hugo má intoleranci mléčné bílkoviny už od batolecího věku a lepku mají ve školce tolik, že určitá rovnováha v jídelníčku je rozhodně potřeba nastolit aspoň doma!)

Zkoušela jsem různé varianty, ale největší úspěch slavím s domácím müsli z pohankových vloček (Dle čínské medicíny pohanka stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus!) a to na všechny možné způsoby přípravy. Někdy s javorovým sirupem, jindy s medem nebo kakaem. Tak či onak, vždy obsahují mandle, čerstvá seminka a ořechy, které jsou kvalitní bílkovinou a zdrojem nenasycených mastných kyselin a dalších pro zdraví potřebných látek. Recept na naši nejoblíbenější variantu s kakaem, javorovým sirupem a troškou medu mám pro vás níže.

No, a jak se tedy u nás baští? Nejraději jen tak na sucho nebo s kozím jogurtem.

Jsem tuze zvědavá, jak to bude u vás!

IMG_6395.jpg

DOMÁCÍ ZDRAVÉ ČOKOLÁDOVÉ MÜSLI

INGREDIENCE

 • 1 hrnek pohankových vloček
 • 1,5 hrnku PALEO Müsli z DM drogerie (quinoa, pohankové vločky, teffem, lískové oříšky, sezam)
 • 4 lžíce chia semínek
 • 4 lžíce loupaných konopných semínek
 • 4 lžíce mlétého lněného semínka
 • 2 lžíce máku
 • 1/2 balení mandlí & kešu oříšků

POSTUP

MARINÁDA

 • půl hrnku rozpuštěného másla v kombinaci s lněným olejem
 • kombinace medu a javorového sirupu dle chuti
 • špetka muškátového oříšku
 • skořice dle chuti
 • 1/3 lžičky soli
 • 2 lžíce holandského kakaa
 

Předehřejte si troubu na 150°C a vyložte si dva velké plechy pečícím papírem. Ve velké míse smíchejte suché ingredience. Ořechy nasekejte nebo namelte jak to máte rádi.

Tuk si připravte do menšího plecháčku a rozehřejte. Přidejte všechny ingredience na marinádu a promíchejte tak, aby se propojily všechny složky dohromady.  Na závěr přidejte med a agávový sirup dle chuti a dovolte jim se propojit do voňavé tekuté marinády. 

Marinádu po té přidejte k suché směsi vloček a ořechů, dobře promíchejte, rozdělte na dva plechy a rovnoměrně rozprostřete po celé ploše.

Následně pečte do zlata přibližně 20-25 minut, v půlce pečení směs zlehka promíchejte. Může se vám zdát, že jsou stále jakoby měkké a sypké. Nebojte, po vychladnutí se pak stanou křupavými a luxusním müsli, ve kterém víte, co jíte.


Comment

Horolezci, horolezkyně, horolezčata...

Horolezci, horolezkyně, horolezčata...

Během našich lekcí BabYogy často přijde na téma vhodná aktivita pro děti, která rozvíjí ideálně dítka. Za mě osobně je to lezení. Mít větší byt s vhodnou stěnou, kluci by měli hned horolezeckou stěnu rovnou doma. 

Proč lezení? Vynechám-li do očí bijící benefit tj. rozvíjení koordinace pohybu i rovnováhy, tak hlavně předchází vadnému držení těla. Při lezení přeci používáme obě ruce i nohy, takže zaměstnáme celé tělo. (Vyhneme se tím přetížením jedné nebo druhé strany těla,  jak tomu je u většinu sportů.) A právě tím lezení pomáhá vybudovat silný svalový korzet, který pro správné držení těla potřebujeme.

Hugo poprvé na skále :)

Hugo poprvé na skále :)

Zrovna dnes jsme byli s kloučkama poprvé mimo lezeckou stěnu, na skále. Byla jsem úpně nadšená je pozorovat v akci! Během vymýšlení vhodných cest, jsme řešili jestli to děti zvládnou neb nám (dospělým) to přišlo docela náročné. Přála bych vám vidět, jak nám opakovaně vytřeli zrak! Z jejich pohybů šlo vidět jak intenzivně dokážou cítit svojí sílu ve středu těla. Plně se koncentrovat. Při drobným nezdaru se nevzdávat a zkoušet jinou cestu. Vnímat, cítit a hlavně důvěřovat svému tělu mnohem lépe než my - dospělí. Jejich malé prstíky a dlaně si dokázaly najít úchyty a skulinky, které jsme my ani nezaznamenali. A asi pro mě nejúžasnější byla jejich síla a pohyby připomínající vývojovou kineziologii.... dlaně do široka rozprostřeny na ploché stěně s drobným sklonem a schopnost téměř nepochopitelně se odtlačit vzhůru od drobných chodidel, které skálu obepínaly jak suchý zip. Prostě lezením se dá napravit hodně toho, co jsme ve vývoji třeba trošku "nezvládli."

Podívate-li se na internet zjistíte, že skoro všechny lezecké stěny mají dětské kroužky od cca 4 - 5 let. Myslím, že není nutné tak dlouho čekat. Už prvním lezením dětí kolem roku na prolézačky, skluzavky tělo krásně posiluje a mobilizuje jejich svalový korzet. Jen je důležité dát dětem jejich SVOBODU a nestát jim za zadkem či je stále přidržovat. Hugo navíc úplně zbožňoval se vyvěsit na prolézačce za ruce a volat na všechny o pomoc. (Dodnes vidím jakou měl srandu, když někdo pro něj vystartoval...:-)) Kolem dvou až tří let s nimi klidně můžete zkusit stěnu v hale. Hugín zkoušel lozit cca od těch 3 let. Oskarovi vadí jištění, takže ten si leze totální free solo od cca 2 let. (Jen tak mimochodem... zrovna dneska Oskin viděl partičku horolezců, jak tam sedí kousek výš na skále a baští řízek. No co myslíte, že udělal? Jojo, sundavali jsme ho z relativně velké výšky na cestě za nimi :-)

Prostě, nebojte se a běžte to taky zkusit... třeba bude z vašeho prcka taky malý horolezec a možná bude jednou svou pubertu trávit spíš v přírodě než před počítačem. Kdo ví :-)

Vaše,

Len

BIOBLO zábava pro malé i velké stavitele

BIOBLO zábava pro malé i velké stavitele

Před časem jsme zašli do příjemné čajovny Bílý Jestřáb na Smíchově. Zapředena do hovoru jsem si všimla pana majitele. Nenuceně si povídal s kolegyní a přitom stavěl cosi se zvláštními placatými kostkami, které připomínali Kaplu.  (A pak že prý chlapi nejsou schopni dělat dvě věci naráz :-))

Kromě jejich zajímavého designu, který připomíná včelí plástve a jejich krásné barevnosti mě nadchla jejich retro krabice. Nedalo mi to a pozeptala jsme se, co je to zač. Prozaický název BIOBLO mě pobavil. Stavebnice co je BIO, to jsem ještě neslyšela. Dostala jsem pár kostek na hraní. No, co vám budu vyprávět! Za chvíli jsem kouzlu BIOBLA propadla a kolo fantazie se roztočilo. 

Hugo ve svém barevném světě zrovna staví kosmickou raketu :-).

Hugo ve svém barevném světě zrovna staví kosmickou raketu :-).

Byla jsem moc vděčná, že jsem si ji mohla půjčit domů a otestovat s kloučkama. Překvapilo mě, že ačkoliv je na krabici doporučený věk 3+, tak i dvouleťáčci si s ní užili spoustu legrace.

Během doby co jsme ji měli doma, jsme postavili plno architektonických perel od garáže, dráčků, kteří požírají zlobivá autíčka až po dům pro plyšáky. Často jsme se u toho zabavili všichni - jak děti tak dospělí. Akorát to dohadování, kdo komu půjčí kterou kostku, aby mohl dokončit své mistrovské dílo. To bylo... no však to znáte :-).

Schválně jestli poznáte, co to je :D

Schválně jestli poznáte, co to je :D

Stavebnice BIOBLO je opravdu BIO a to proto, že je vyroben ekologicky z obnovitelných zdrojů. Obsahuje přibližně 60% podíl dřeva (výlučně z kvalitní smrkové a jedlové štěpky). Je 100% bez umělých změkčovadel, ftalátů, PVC, BPA či jiných škodlivých látek.

Super je, že se dá skvěle udržovat, když ji ocucávají prckové nebo se na ní cokoliv naleje. Kostky jednoduše hodíte do mýdlové vody a necháte oschnout. Barva se za tu dobu neodloupla ani kostky nezaznamenaly stopy používání. Prostě hračka, která se bude předávat po generace a neztratí svou krásu a lesk :-)

Jak víte, mám ráda smysluplné hračky, které doma nezabírají místo a děti rozvíjejí po delší věkové obobí. Tahle stavebnice mezi ně rozhodně patří! Po osobním ozkoušení však vím, že je dobré mít větší množství BIOBLO kostek, abyste se mohli „rozjet“. My jim měli 204kousků a to bylo skoro až málo :-). Dobré je, že je stavebnice kompatibilní právě s výše zmiňovanou Kapou. Čistě mezi námi je BIOBLO mnohem lepší! Design kostek je tak jedinečný, že tolik nekloužou. Lépe drží na sobě, i když se dotýkají jen okrajově. Navíc jejich pestrá barevnost probouzí v dětech mnohem intenzivněji představivost. Drak najednou má bílé zuby, červený jazyk a modré oči. Uznávám cena je trochu vyšší, ale v porovnání se stavebnicí lega je srovnatelná. Navíc za mě osobně mnohem zábavnější a hlavně pro různorodou věkovou skupinu. Dítě i dospělý musí vymýšlet jak daný nápad zkonstruovat, aby se celá stavba nezhroutila.  A to nejelpeší nakonec :-) Nemusíte řešit, zda je to hračka pro kluky nebo pro holky. Svoji neutralitou zaujme opravdu každého.

bioblo1

Tak pokud zaujme i vás a pořídíte si ji domů nebo doporučíte do školky, budeme rádi za sdílení vašich výtvorů.:-)

Krásné jarní dny,

Len

Kam na dobré jídlo i s dětmi po BabYóze

1 Comment

Kam na dobré jídlo i s dětmi po BabYóze

Vím, že bydlíme v Praze. Tudíž možností je tu pro všechny a všechno více než dosti. Ale najít místo, kam zajít na oběd s dětmi je trochu náročnější než najít pěkné hřiště :)

Asi nejčastěji dostávám dotazy, kam mohou maminky/kamarádky s dětmi zajít po lekci BabYogy na oběd. Proto jsem pro vás přichystala pár tipů na má oblíbená místa, kde je to children friendly a ještě si opravdu pochutnáte.

VÝTOŇ & PODOLÍ aneb v blízkosti jógového studia GrainSpace

Restaurace Podolka je sice u porodnice v Podolí, tudíž jednu zastávku tramvají nebo 10 min chůze od studia kočárkem, ale rozhodně stojí za to! Nejenom, že skvěle vaří, ale hlavně je tam móóóc příjemně. V létě můžete využít slunné terasy u Vltavy a nebo v chladnějším počasí zasednout ke stolům u dětského koutku v levé zadní části restaurace. Koutek je v tiší části restaurace a je vybaven několika jídelními židličkami. Majitelé mysleli i na mslné jazýčky dětí a tudíž v menu naleznete i velmi dobré dětské pokrmy.

Restaurace Podolka, Praha

Restaurace Podolka, Praha

Vyzkoušejte také krásnou kavárnu "ČEKÁRNA"  schovanou po pravé straně ulice Vratislavovy číslo popisné 8. Vyrazíte do kopce kolem školy směrem nahoru k Vyšehradu a hned vedle zahlédnete její prosklenou výlohu s nápisem "Cekárna". Kavárna je uvnitř sice trochu menší, ale má nádhernou zahradu ve vnitrobloku.

 

LETNÁ aneb v blízkosti Mama Baby studia

The Farm aneb Urban kitchen & Coffee - je příjemná kavárno/restaurace s dětským koutkem na Korunovační ulici cca 10 min chůze od Mama Baby Studia. Skvěle vaří, obsluha je velmi milá a děti vítáni. Pokud si dobře pamatuji, mají i dětské menu :-)

Mama Coffee pod Lipami se nachází 5 minut od studia v Čechově ulici téměř u křižovatky. Je to mé oblíbené místo hlavně v létě na předzahrádce, kde si pochutnám na lehkém obědu a výborné kávě FairTrade. A nebojte, sice dětský koutek nemají, ale na děti skrz prsty rozhodně nekoukají!

 

ANDĚL & ŠVANDOVO DIVADLO aneb v blízkosti Bindu studia

Kavárna Mezi řádky je jedna z mála kaváren s velmi milým příběhem. Najdete ji na Štefánikově ulici hned kousek od tramvajové zastávky Arbesovo náměstí. Kavárna je sociálním podnikem, který umožňuje pracovat lidem s lehkým mentálním postižením. Můžete sem před/po lekci sem zaběhnout na výbornou kávu, snídani i lehký oběd (polévka, sendvič, salát). V kavárně si navíc pochutnáte i na čerstvém pečivu, které dováží z jejich pekárny Na Návsi. V kavárně najdete židličku pro batolata i přebalovací koutek, ale hlavně příjemné prostředí mezi spoustou krásných knih.

Lokal Blok najdete v malé uličce nalevo od baziliky sv. Václava. Najdete tam nejen jídelní židličky pro nejmenší, ale hlavně dětský koutek a přebalovací pult. Jídlo si zde vyberete bez problémů i z polední nabídky.

Kavárna co hledá jméno je sice z doporučovaných restaurací nejdále, ale stojí za to. Najdete ji na ulici Stroupežnického na Smíchově. Projdete hlídaným parkovišťěm mezi domy a kavárna vám hned nabídne jiný svět. Je totiž v krásném tichu, schovaná pod kaštany ve dvoře. Děti tam najdou venkovní pískoviště a něco malého na zub potěší děti i rodiče.

 

1 Comment

Malý divák aneb divadlo pro nejmenší

Malý divák aneb divadlo pro nejmenší

Už jako malá jsem byla členkou "Mladého diváka". Dokonce jsem chodila do kroužku loutkoherectví a toužila se stát herečkou. :-) Má láska k divadlu přetrvala a asi i proto jsem byla zvědavá, zda kluci tuto "náklonost" k divadlu zdědí.

A protože jsem holka šikovná, nechtěla jsem nic nechat náhodě. Nenápadně jsem jim divadélka podsouvala již od prvních měsíců života. Začala jsem maňásky, večer zkoušela stínové divadýlko a kolem roku jsem přidala domácí loutkové divadlo.

Bylo mi jasné, že malým nenechavým ručičkám a dětské zvědavosti jen tak něco "neodolá". Nechtěla jsem náchylné křehké loutky z mého dětství, kterých jsme se s velkou opatrností a úctou směli dotknout. Naopak. Hledala jsem divadélko, které snese hlavně dětské "zacházení". Gerlichovo knižní loutkové divadélko byla trefa do černého.

Loutky jsou jednoduché, krásné, pevné (přežili i "požírací" období Oskara bez šrámů:-)) a adaptabilní do vícero pohádkových příběhů. Obsahují sice jen tři knižní příběhy (O perníkové chaloupce, O červená Karkulce a O smolíčkovi) a s nimi spojené kulisy, ale bohatě postačí k dalším příběhům dle vaší i dětské fantazie. Loutky jsme doplnili o další postavy z tvrdého kartonu ze setu Marionetino plus naše zvířátka. Nu a nové pohádky na sebe nenechaly dlouho čekat. Zrovna dneska jsme měli na programu moderní verzi Perníkové chaloupky, kdy si děti vymysleli recept "(Ježi)babky na houbách" :-)

Kolem druhého roku Huga jsem s ním zkoušela navštěvovat i hrané divadlo. Testovat jeho pozornost i typ divadelních představení se vyplatilo na dětské scéně Letní Letné, která je dodnes naší tradicí na začátku září.

Dnes je Hugo už zkušený "malý divák" a jisté je, že jablko nepadlo daleko od stromu :-) Dokonce jsme už stihli testnout vánoční balet v Národním divadle - Louskáček a myšák plyšák. Představení se mu líbilo hlavně díky kukátku, kterým okukoval orchestr a svoje boty. Když jsem se ho v šatně ptala na hudbu, pronesl: "Jako dobrý, ale proč tam ten pán, co má rád čaj (Čajkovskij) nedal třeba Prago Union? Bylo by to přece záživnější!"

(Takže asi tak:-))

Nicméně naší nejoblíbenější scénou je divadlo Minor. Viděli jsme z jejich programu toho již spoustu a vše bylo famózní. Výpravně výživné, zábavné pro malé i velké a tak akorát dlouhé.

Divadlo Minor má ve svém repertoáru ojedinělé představení pro naše nejmenší! Myšleno mimináče a batolata od narození do 3 let! Možná jste o něm už slyšeli a možná také víte, že sehnat vstupenky na představení BRUM! je spíše otázka vteřin a štěstí při otevření předprodeje vždy 15. v měsíci v 00:01. Pokud náhodou nevíte o co se jedná, pak vězte, že se jedná o komorní představení s jednoduchým leč kouzelným příběhem vyprávěným srozumitelně, barvitě i pomocí světel a zvuků. Ti nejmenší jej tak mohou prožít či lépe řečeno zažít pomocí všech svých smyslů. Navíc nikdo od nich neočekává, že budou spořádaně sedět půl hodinu mamince na klíně a nerušit. Leč naopak :-) Jednoduše řečeno - nutno prožít vlastní zkušenost:-)

 

To nejlepší na konec...

Ráda se dělím o radost! S velkým potěšením se podělím hlavně o tuto!

 

Mé milé maminky,

povedlo se mi pro vás zajistit několik vstupenek na divadelní představení Brum! do divadla MINOR

5. dubna 2017 od 14:30 - JIŽ OBSAZENO

 10 dubna 2017 od 14:30 - JIŽ OBSAZENO

....aneb kdo dřív přijde... ten dřív mele!

Ostatní nezoufejte a zkuste své štěstí v předprodeji divadla Minor, které začíná vždy 15. v měsíci od 00:01!

Víkendové lívanečky aneb zdravě, rychle a chutně

1 Comment

Víkendové lívanečky aneb zdravě, rychle a chutně

Nevím, jak to máte vy, ale pro mě jsou víkendová rána "the best".

Nikdo nikam nespěchá (teda většinou)! Děti jsou samozřejmě vzhůru cca od 6:30, ale tak nějak pochopili, že to je ideální čas pro trochu osobního "prostoru" nás všechny. .Když už je hraní si nebaví, nanosí nám knížky a autíčka (to je lepší varianta než vysypaná krabice lega v posteli!) do postele. Čteme si, tulíme se, valíme se dokud nás hlad nevyžene z pelechu. 

Víkend a snídaně

Víkend je ideální čas pro bohaté snídaně, které jsou na přípravu trochu náročnější. To víme všichni. Ale co vymyslet, aby to nebyly zase palačinky nebo vajíčka na x způsobů? A co když jste ve fázi, že jste vyřadili ještě navíc lepek a cukr? Avšak zbytek rodiny jej vyžaduje? To teprve sranda začíná!

Před pár týdny jsme byly na víkendu s partou známých. Jedna akční maminka a majitelka oblíbené vegetariánské restaurace v Klatovech tam dělala úplně mega luxusní nadýchané a hlavně lehce stravitelné lívance. Trochu jsem se obávala, zda to budou moji kluci jíst, protože jogurt není jejich oblíbenou složkou jídelníčku, ale po lívancích se měli i oni boule až za ušima. Trochu jsem si recept upravila, aby splňoval i pro mě potřebné parametry a to cukr a lepek free verze. Kdyby to ale na vás bylo už moc zdravé... klidně použijte hladkou mouku, je ji tam tak malé množství, že to nezabolí :D

 

INGREDIENCE (pro 3 osoby)

2-3 Skyry nebo jogurty holandského typu

3 vejce od šťastných slepiček

1 - 2 lžičky prdopeče z vinného kamene

pohanková mouka/na jemno namleté ovesné vločky na zahuštění

špetka soli

pár kapek citronu a vanilka (volitelné)

ghí (přepuštěné máslo) nebo kokosový olej na smažení

 

POSTUP

Jogurt, vejce, citron, vanilku i prdopeč smícháme dohromady a řádně promícháme. Těsto by mělo být tak akorát husté, aby šlo v klidu na pánvičku pokládat lžící. Proto postupně přisypáváme mouku dokud těsto nemá žádanou konzistenci.  Před smažením necháme chvíli odležet. Tento čas můžete využít na mojí oblíbenou přílohu - strouhaná jablíčka s kouskem banánu, podušená na trošce ghí, s trochou Agaru (mořská řasa, která jemně želíruje) s kardamonem a skořicí.

Tak snad budou mít "zdravé" lívance i u vás takový úspěch jako u nás.

Dobrou chuť.

1 Comment

Vybírejte, obdivujte, smějte se a hlasujte!

Vybírejte, obdivujte, smějte se a hlasujte!

S MamaPocket jsme pro vás připravili únorovou soutěž o tyto krásné plenky z dílny MamaPocket a vstup na hudební dílnu BabYogy.

Plenky z dílny MamaPocket aneb neodolatelná výhra!!!

Plenky z dílny MamaPocket aneb neodolatelná výhra!!!

Své příspěvky do soutěže můžete posílat na lenka@babyoga.cz do 1. června 2017. Své hlasy přidávat od teď až do 30. června 2017.

Sdílejte, šmírujte, obdivujte, smějte se a nezapomeňte dole v komentářích hlasovat!

Soutěž aneb BabYógování v praxi

Soutěž aneb BabYógování v praxi

Také se nestíháte divit, jak ten čas letí?! Před chvílí byly vánoce a už se nám zimní semestr BabYogy pomalu chýlí ke konci. Je mi velkým potěšením sledovat vaše děti i vás, jak v průběhu kurzu "rostete", zažíváte nové dovednosti a jak vnímáte nové cviky. Každá proběhlá lekce je pro mě velkou inspirací, ale i zpětnou vazbou, co dítka a vás baví či ne.

Některé maminky mi občas posílají vtipná videa či fotky, jak BabYoga ovlivňuje jejich děti v denním životě. Ať už tak, že samy od sebe zpívají či cvičí oblíbený cvik, nebo si ho upraví a dělají po svém:-)

Anebo ještě vtipnější varianta, že doma s tatínkem praktují nové zkušenosti a nebo je na něm přímo zkouší!! 

Kryštof Kocourek masíruje tatínkovi obličej dle BabYogy:-)

Kryštof Kocourek masíruje tatínkovi obličej dle BabYogy:-)

Z těchto milých "srdečných pozdravů" jsem dostala nápad na vyhlášení soutěže pro měsíc únor. Asi je docela jasné na čem tato soutěž bude stát. Ano! Na vašich videích či fotografiích, kde máte zachycené své děti praktukující "cokoliv" z BabYogových lekcích doma či venku prostě v praxi denního života.

Vaše videa a fotografie, prosím, posílejte na lenka@babyoga.cz do 1. června 2017

My je budeme postupně vkládat (jak budou přicházet) do galerie zde. V diskuzním vlákně či komentáři pod galerií budete moci vkládat váš hlas i případně komentovat. Hlasy sečteme a výherce oznámíme pátečního večera 30. června 2017 v tomto příspěvku.

Na krásnou výhru se mohou těšit 2 z vás s největším počtem hlasů. A co to bude?

Jedna z výher bude vstup pro vás a vaše dítko na hudební dílnu BabYogy.

Druhou výhru do soutěže vyložila má milá Barunka Janošová. Maminka dvou božích dětí, která píše moc hezký blog - MamaPocket. Barunka je velmi akční maminka, která v rámci MamaPocket dílny vymyslela/připravila/vyrobila - no prostě asi od každého trochu - nádherné unikátní plenky pro péči o vaše dítko, ale hlavně pro potěšení vašeho oka.

V balení jsou vždy 2 plenky, rozměr 80x80cm a 70x70 cm. Plenky jsou vyrobeny ze 100% bavlny, od začátku v České republice. Materiál má atest pro děti do 3. let a kvalitní digitální potisk. To jak jsou látkové plenky multifunkční a skvělá věc, ví každá maminka a tak se nenechte rušit v kochání se a těšení se na vaší výhru. Pokud by se vám však nepoštěstilo a také byste si tyto krásné plenky přály míti doma. Mrkněte na Fler, kde si je můžete také objednat.

Krásné dny,

Len

Čekání na Oskárka aneb třetí narozeniny

Comment

Čekání na Oskárka aneb třetí narozeniny

Od roku 2013 mají pro mě Vánoce úplně jiný rozměr. Není to jen očekávání na příchod spasitele, ale pro nás v ten rok to bylo očekávání na příchod našeho druhého syna, Oskárka. Termín byl v půlce prosince. Do té doby i po té jsme si několikrát udělali výlet do porodnice, ale nic z toho nevzešlo :-)) Nezbývalo než čekat. Chvíli to vypadalo, že to bude na Štědrý den, ale nakonec si to rozmyslel.:-) Oskárek si počkal a přišel na svět až po svátcích vánočních a to 27. prosince.

Kdysi dávno jsem zaslechla zajímavou myšlenku Lucie Groverové (autorka "Aby porod nebolel a matka5 dětí!).  "V narozeninových dnech se nám zrcadlí způsob příchodu na svět!" Navíc pokud si správně pamatuji, tak Lucka zároveň zmiňovala, že je zde velká možnost si uvědomit podvědomé vzorce, které jsme si porodem "naprogramovali", nahlédnout do nich jako do otevřené knihy a vědomě je zpracovat/změnit. 

A tak s každými svými narozeninami, ale hlavně narozeninami svých dětí (ty si jaksi více pamatuji:-)) se k této myšlence vracím. Nejzajímavější na tom celém asi je, že jsem u obou kloučků měla diametrálně odlišný porod, pocity i prožitky. A tak i prožitky kolem narozeninového dne kloucků jsou rozdílné.

Oskárkovi první narozeniny:D

Oskárkovi první narozeniny:D

U Oskárka jsem byla plná očekávání a víry, že tentokrát to bude "podle mých představ" tj. bez léků, bez tlaku zdravotnického personálu a hlavně více v mých rukách. Den jeho porodu byl pro mě jeden z nejzlomovějších dnů v mém životě. Ten den jsem pochopila, hned několik věci.  Prožila jsem intenzivní zásah mateřské lásky v momentě Oskarova zrození. Zjistila jsem jakou obrovskou fyzickou a psychickou sílu máme - my ženy. Jakou atomovou sílu může i má naše myšlenka. Ale hlavně jak silný dar intuice a vnitřního vhledu si v sobě neseme a máme.   

Už v průběhu posledních tydnů těhotenství se mi vkrádala myšlenka na porod jen v bezpečném kruhu žen bez zásahu či zraku mužů. Ale manžel si přál být u porodu a nechtěla jsem mu ten zážitek odepírat. (Přeci jen u prvního porodu to byl ON, kdo první držel našeho synka a díky komu Hugo nebyl ani chvilku sám! (Jak je ten zážitek propojil, uf!)) A jak to dopadlo tentokrát? Nakonec samotné narození Oskárka nestihl! Oskar se totiž rozhodl přijít na svět během 20 minut a to bez předchozího varování! Z ničeho nic šíleně nakopnul pod žebro a mě bylo jasné, že se rozhodl. (Je pravda, že jsem mu chvíli před tím posílala myšlenku, že to spolu zvládneme a že jsme už na něj připraveni.) Mrkla jsem na hodiny. Ukazovali 11:45, ale já měla vidění "12:05". Oskin se začal dost rychle tlačit na svět. Tentokrát už mu bylo jedno, že ho tahá zpátky krátký pupečník! :-) Což na jeho povahu sedí do dnes. Je velmi umanutý, svéhlavý a rozhodný!!! Jde si za svým, i když se třeba toho dosti bojí:-)

první dny Oskárka

první dny Oskárka

Zároveň jsem si moc přála, abych tentokrát zvladla porod opravdu SAMA. Bez léků, bez pomocného tlaku porodní asistentky na břicho a hlavně bez neodsouhlasených lékařských zásahů. Podvědomě jsem věděla, že potřebuji být v TEN MOMENT konečně jen SAMA ZA SEBE. A stalo se. Oskárek se narodil ve 12:05 mezi pár velmi tichých a empatických žen z řad zdravotního personálu, které mi dodávaly neuvěřitelnou odvahu v momentech, kdy jsem o sobě pochybovala.

Zatím každý jeho narozeninový rok se cítím stejně jako v den jeho narození. Plná síly i když s trochou pochybností, pocitem natěšení, vděčnosti a sounaležitosti. Každý rok se ve stejný den spontálně podívám na hodinky přesně ve 12:05! A tentokrát jsem Oskárkovi i ve 12:05 neplánovaně gratulovali!

Oskarmá narozeniny

Jo a kdyby vás náhodou pro inspiraci zajímalo, co dostal ten náš kluk jako dárek - tak úplně boží dřevěnou ponorku. Oskin totiž miluje plnou vanu :-) Nanosi si tam z lega postavené ponorky a zkoumá s brýlemi podvodní vanový svět :D Už se těším až v praxi vyzkoušíme tuhle ponorku, do které neteče a řídí ji tři malí Pišlíci! Navíc na této ponorce dítko má možnost pochopit sílu magnetismu. Třeba zrovna i vyvažováním magnetků tak, aby se ponorka volně vznášela pod hladinou a ne rovnou klesla ke dnu. Nejlepší na tom je, že Pišlická ponorka je certifikovaná pro použití od jednoho roku. Takže věřím, že jednou bude bavit i další malé potápky. Pišlíci navíc mají nejen ponorky, ale i letadla, auta a lodě... mrkněte

Krásný zbytek "devítkového" roku. Dokončete, co nechcete už se sebou "tahat" a hodně elánu, sil a optimismu do "jedničkového" roku plodného a podporujícího nové začátky :-)

S láskou,

Len

Comment

Vánoce prosycené vděčností a láskou

Comment

Vánoce prosycené vděčností a láskou

Milý Ježíšku,

děkuji z celého srdce, že se mé dětské sny vyplnily. Jako malá jsem trávila hodně času v nemocnici a cítila se hodně osamocena. Mými společníky byly zdravotní sestřičky, které jsem vnímala jako andílky. Asi i proto, když se mě někdo ptal, co chci dělat až budu velká, odpovídala jsem, že netuším, ale že bych ráda byla pro lidi "průvodcem" a "kamarádkou" v časech dobrých i těch, kdy jsou třeba i osamoceni nebo trochu ztraceni. Osud tomu chtěl a přivedl mi děti a následně do cesty Baby jógu. Netrvalo dlouho a z mé cesty se stala BabYoga :-))

Jsem moc vděčná za to, jaké lidi BabYoga přitahuje. Především báječné maminky, jejich inspirující miminka, batolátka i už běhající rošťáčky :) Jsem vděčná za každou "lekci", kterou s nimi prožiji. Za příležitosti, kdy se jejich srdce ke mě v důvěře otevřou. A úplně nejvíc za přátelství, která tam vznikají.
Jsem si vědoma, že to jaká je BabYoga, je především přávě o maminkách, které docházejí a lekce se mnou prožívají. Za ně jsem moc vděčná a slova díků nejsou dostatečná.

Proto bych si moc přála, aby všechny maminky měly velké množství trpělivosti, soucitu, pochopení a lásky pro své miminka i partnery. Ale hlavně, aby maminky měly více času samy na sebe. Na doplňování energie i svého rezervoáru bezmezené lásky. A aby všechny "lekce", které pro ně má život připravený, ustály s grácií, pevností i něhou. A všem miminkům, aby měli šťastné maminky.

Krásné svátky vánoční,

Len

Comment

KOLIK DUŠÍ, TOLIK CEST

Comment

KOLIK DUŠÍ, TOLIK CEST

Přemýšleli jste někdy nad tím, co nám přináší lidé, které potkáváme a náš život s nimi protkáváme?  Nemluvím jen o přátelích, známých, ale i paní prodavačce z obchodu, řidiči MHD nebo jen prostě spolucestující z tramvaje, která na vás reaguje. Asi se shodneme, že ne vždy jsou to příjemné se(pro)tkávání.  

A co když byste se na to nedívali jen jako na „konkrétní situaci“, ale v těch situacích hledali „červenou nitku“, která je všechny propojuje? Našli byste, co mají společného?  Zamyslete se. Dejte si na čas… Tak. Povedlo se? Pokud ano; umíte si přeložit, co nám má zrcadlit? Na co se máme v našem životě zaměřit?

Zdroj: Pinterest, These I Steal For You by dkim

Zdroj: Pinterest, These I Steal For You by dkim

Budu-li osobní, tak poslední dobou vnímám, že jak v mém osobním tak i pracovním životě je mou červenou nitkou „nastavování si hranic“. Hmmm. A je to jen o mě nebo i ve společnosti? Kam se podívám, „hoří“ kauzy černobílé.

Minimálně dvě proti party a jedno téma. Nemusím chodit pro příklad daleko. Petice za právo na domácí porod. Petice záchranné služby za přijetí zákona proti plánovaným porodům doma. Barefoot nebo-li bosonohé botky versus botky se žirafou ke kotníčkům. Nošení dětí v šátku versus kočárky. Metody výchovy například kontaktní rodičovství versus „hlavně miminko nerozmazlit“. A tak bych mohla pokračovat dále a dále.

Jasně, já vím. Nic nového pod sluncem. V názorech se shodnout jednotně snad ani nejde. Ale to co se děje kolem toho? To je to, co mě zaráží. Je opravdu potřeba se jeden nad druhým povyšovat? Někoho, kdo se (dle vás) „hloupě“ ptá, úplně sepsout?  K(t)am se vytratila slušnost, pokora a respekt jednoho vůči druhému? Je to o tom, že už i ten pojem „hranice“ v nás často vyvolává pocit nepříjemný, negativní, smíchaný s agresí? Jde si vůbec nastavit hranice bez viditelné nebo skryté agrese?

THE BEAUTY I SEE IN ME IS A REFLECTION OF YOU
— RUMI

Jsem na své životní cestě, lektorkou a průvodkyní maminek mateřstvím pomocí BabYogy.  Setkávám se s různými ženami, dívkami, dětmi. Přicházejí z různých důvodů, ale většinou tím hlavním, co je spojuje, je láska ke svému dítku a náklonost k józe. Některé jsou u fyzické praxe, kdy se učí respektovat naše já jako tělo. Naše já jako stav mysli. Naše já jako dech života. Naše já jako vědomé mateřství. A pak se to stane. Fyzická praxe ásan se pomalu přesouvá do všech aspektů našeho bytí a hlavně do mateřství. (myšleno jóga jako filozofie života)  

Zdroj: Richard Seagraves, Pinterest

Zdroj: Richard Seagraves, Pinterest

Díky své vlastní praxi jsem jedno pochopila už dávno. Pakliže nás naše praxe neinspiruje k prožívání vlastního života s všímavostí, respektem, pokorou, moudrostí, láskyplností, autentičností a celkovou svědomitostí, pak nepraktikujeme jógu, ale jen zaujímáme další společenskou pózu.  Protože pokud žijeme bez všímavosti a respektu, pak ignorujeme jednu z Patandžaliho Jám (prvního pilíře jógy).  Ahimsu  - neubližování nebo spíš nepůsobení bolesti nejen fyzicky, ale i činem a slovem. A následně i Asteyu - nekradení nejen hmotných věcí, ale i něčí energie, času a pozornosti.

Zdroj: Xiao Huang, Twilight World

Zdroj: Xiao Huang, Twilight World

Proto vás chci poprosit. Před tím než ostře vynesete svůj názor, který může být protichůdný proti tomu druhému, se zastavte. Vzpomeňte si na Patandžaliho Jámy a vězte, že za každým názorem je příběh.  Příběh, který KONKRÉTNÍ názor „vysoustružil“.  Příběh, který znát nemusíme, ale měli bychom respektovat. Nekypřeme svými slovy bitevní pole. A nevztyčujme na nich vojáčky.  V BabYoze i józe není vítězů či poražených. Jsme jen všichni na své vlastní cestě, ve svém vlastním rytmu.

NAMASTE

Comment

Tipy na dárky nejen k Vánocům

Tipy na dárky nejen k Vánocům

Blíží se Vánoce a mně se plní schránka s dotazy na tipy na vánoční dárky pro vaše děti. Dlouho jsem se zdráhala, neboť aktivní maminky blogerky mají opravdu plno pěkných tipů. (Mrkněte třeba na Madame Coquette, která jistě vaše oko potěší :)) Tak proč se opakovat. Pak mě, ale zarazilo, že se jedná povětšinou o tipy momentálních hitovek na trhu.

Navíc ne všichni máme Ježíškovi "napsáno", tak jsem pro vás sepsala hitovky, které z mého pohledu dítko zaujmou, rozvinou i potěší, a nemusí nutně patřit mezi fajnšmekrovinky. Navíc, tyto tipy nejsou jen na "toto" období, ale s dítkem rostou! Tak snad si vyberete :)

Tipy jsou poskládany dle vhodnosti pro nejmenší až po cca 4 leté s důrazem na jemnou a pak i hrubou motoriku.

KOSTKY JINAK

Když bylo Oskimu rok, dostal k narozeninám kostky z řady Sensory Blocks. Měli jsme z toho velkou radost i my. Je to prostě pastva nejen pro děti, ale i pro nás rodiče. Osobně bych řekla, že jsou vhodné pro děti cca kolem roku a půl, kdy plně objevují svět. Ale i v roce si Oskar bral kostku a prohlížel si, co se v ní děje. Jak se to přesýpá, nebo přelívá a zda se vejde do pusy :-) Líbí se mi, jak různé tvary rozvíjí jemnou motoriku i smysl pro kombinaci.  Děti se díky nim učí jednoduše barvy a vnitřní výplně jim umožní pozorovat různé konzistence. Kostky bavily i Huga (3,5 roku), který je bravůrně zakomponovával do jeho staveb z lego DUPLO.

RAZÍTKA PRO MALÉ RUČIČKY

Naši kluci se v období kolem roku (i dneska) velmi rádi v něčem patlali. Na vodovky jsem neměla trpělivost, protože vždy bylo barevné vše kolem víc než papír. Proto jsem vyzkoušela razítka. Velká hitparáda! Právě Aladine vyrábí různá razítka z řady STAMPOBABY, které jsou značka ideál pro malé ručičky nejmenších dětí a barva se dobře pere :)

PROVLÉKÁNÍ A NAVLÉKÁNÍ je super i pro malé děti. V lekcích jsme si ukazovali, jak provlékání uzpůsobit i dítku kolem roku, kdy pracujeme na rozvoji jemné motoriky. Proto jsem vám vybrala provlékačky a navlékačky vhodné pro děti od cca roku a výš. U mladších dítek se přimlouvám za dřevěný konec tkaničky pro lepší manipulaci. Mrkněte na tipy, které jsem našla na Djeco v Patagonii nebo na eshopu Moodroočko ty s dřevěným koncem. Několik pěkných s dřevěným koncem jsem zaznamenala ještě zde. Určitě si vyberete :)

VKLÁDAČKY jsou evergreeny, které koupíte téměř kdekoliv, ale najít neokoukané, které hodně vydrží je trochu horší. Já mám moc ráda značku JANOD nebo DJECO, které koupíte právě třeba v Patagonii, Agátin svět nebo Hračkotéka. Mým velkým favoritem jsou však chlívečky pro starší dítka od The Three Trees... designuje a vyrábí je moc fajn rodinka z Čech a celý jejich obchod s originálním vzhledem mě fakt baví :) Pravdou ale je, že se vkládačky dětem docela rychle okoukají a tak je dobré improvizovat a šetřit si kapsu. Třeba tím, že si vkládačku i sami vytvoříme.

HOME MADE WITH LOVE - za mě úplně nejlepší jsou "hračky", které vyrobíme dle toho, co víme, že děti baví, zabaví a rozvine. Ať už to je vyřezaný nožík ze dřeva nebo rytířský plášť. Mě teď čeká vyrábění cestovního městečka pro Oskara. Vycházím z principu "Quite book" a inspiraci jsem hledala na Pinterestu. Můžete vytvořit třeba domeček pro plyšáka, obrázek, nástěnku nebo rovnou celou knížku. Stačí jen popustit uzdu fantazii. Nejste-li zruční nebo nemáte-li čas... nezoufejte. Najdete moc šikovné maminky na fleru.cz nebo na facebooku je celá skupina.

SAMOSTATNÉ DÍTĚ aneb jak děti vést k samostatnosti. Na co jsou a na co nejsou děti příliš "malé"? Jak vnímáte třeba nože nebo nalévání si pití. U nás doma pravidelně kuchtíme a připravujeme stolování společně. Kluci se cítí důležitě, jsou zamestnaní a já mám trochu víc prostoru na vaření :-)

Z osobní zkušenosti vřele doporučuji nejen malé džbánky na nalévání pití, ale hlavně první nože (vlnkový kráječ nebo speciální nožík od Opinelu) i škrabky. U nás je to zaručený způsob jak do kluků dostat syrovou zeleninu. Oloupat, nakrájet a zbaštit.

PRO ROZVOJ FANTAZIE MALÝCH I VELKÝCH ANEB KUFŘÍKOV

V tomto případě se přiznávám, že toto je hitovka a i moje srdeční záležitost. Pamatuji si na své dětství u babičky. Měla jsem svůj kufříček, ve kterém jsem měla "pofidérní" domeček pro panenky. Děda mi do něj dělat z odřezků nábytek a babička šila záclonky. Dokázala jsem si s tím vyhrát hodiny. Tato verze tvůrců Pikle z Pytle je grandiózně vymazlená! Nechává dětem naprostou volnost pro jejich fantazii, aby si domeček vybavily a panáčky nazdobily dle svého gusta.

V BabYoze se především zaměřuji na rozvoj hrubé motoriky, a tak přikládám i pár vychytávek, které se mi moc líbí do dětského pokojíčku.

HOUPACÍ PRKNO - Pomáhá rozvíjet rovnováhu. Koordinaci. Balanc. Ladnost pohybu. Hrubou motoriku. Fantazii. Estetické cítění. Spolupráci. Práci levé a pravé hemisféry. Řečové schopnosti.  

ŽEBŘINY, KRUHY, HRAZDA nebo lezecí stěna. Jedna z věcí, kterou bych moc chtěla pro kluky v pokoji jsou žebřiny, kruhy a malá lezecká stěna. Aby se vyblbli, zpevnili, naučili se lézt. Bohužel náš byt to neumožňuje, ale třeba ten váš ano :)

Snad vám těch pár tipů bude k užitku. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, zda vás něco z toho oslovilo nebo naopak. 

Za mě zde chybí hlavně knihy, jejichž jsem velkou milovnicí. Ale to raději necháme na další příspěvek :-)

Krásný předvánoční čas!

Listopad aneb tipy na víkendy pro celou rodinu

Listopad aneb tipy na víkendy pro celou rodinu

Nevím jak vy, ale já listopad miluji. Příroda hýří barvami a připravuje se k dlouhému zimnímu spánku. Některé dny je světlo tak zlaté, že stromy září zlatem. Jindy je venku chlad a mlha, že by psa nevyhnal. A právě v tomto období si pražská metropole pro vás a vaše ratolesti připravila několik zajímavých víkendových akcí, které stojí za zmínku.

Rosteme pro život - 5 a 6. listopadu

Rosteme pro život - 5 a 6. listopadu

ROSTEME PRO ŽIVOT - Sobota 5. a neděle 6. listopadu 2016 (10-17 hod), ZŠ Barrandov, Praha 5

Moje velmi oblíbená prodejní výstava Rosteme pro život! Místo, kde si budete moci prohlédnout i zakoupit smysluplné hračky a jiné pomůcky, které přirozeným způsobem podporují rozvoj a vzdělávání dětí. Můžete se těšit na inspirativní akci pro celou rodinu, pro děti je připraveno velké množství rozmanitých dílniček. Pro mě je to hlavní místo, kde hledám inspiraci na dárky pro kluky a zároveň sbírám inspiraci na tvoření s nimi. Vřele doporučuji. Vstupné pro děti je zdarma a dospělí platí 100 Kč.

zdroj: KUK! FEstival Praha

zdroj: KUK! FEstival Praha

Kuk!Festival - sobota 12. a neděle 13. listopadu 2016 (10-16), KC Zahrada, Praha 11

Tak na tento festival se velmi těším. Jedná se o první festival, který cílí na ty nejmenší špuntíky a už jen to se musí ocenit. Navíc sázkou na jistotu je tým tvůrců festivalu - a tím není nikdo jiný než tvůrci slavných VyšeHrátek pro starší děti :) Ale co to tedy ten KUK je. KUK je prvním českým multižánrovým festivalem, který cílí především na návštěvníky od 10 měsíců do tří let. V zahraničí velmi oblíbený žánr theatre for the very young, tedy divadlo pro ty nejmenší, se vyznačuje odlišným přístupem k divákům. Zprostředkovává první zkušenost dětí s divadlem a je tak nepochybně důležitou součástí divadla jako takového. Nesnaží se o předání příběhu, jedná se spíše o nabídku ke hře. Kromě divadýlek se můžete také těšit na různé dílny, workshopy a bludiště pro naše nejmensí. Vstupné je dle typu vybraného programu, ale pohybuje se mezi 70-100 Kč. A jen tak mimochodem... my s BabYogou tam budeme také!

Mini Festival

Mini Festival

Mini Festival - pátek 25. až neděle 27. listopadu (10 až 17 hod) Praha 1

Poprvé byl Mini Festival na jaře v Pelleově vile a hned s obrovským ohlasem. Jsem moc ráda, že se dámy toho nebály a připravily předvánoční druhý ročník :-) A v čem se mini liší? Je koncipován jako stylový a zároveň hravý festival, kde si na své přijdou malí i velcí. Vystavovatele jsou pečlivě vybírani tak, aby jejich sortiment byl originální, kvalitní, pro děti i dospělé pritažlivý a vymykal se běžné komerční nabídce. Převažující domácí autory, značky a firmy jsou zasazeni do kontextu několika výrazných zahraničních zástupců. Čerstvé novinky se na mini potkávají s generacemi prověřenými ikonami. Nabídka festivalu je pestrá a doplňuje ji nabitý doprovodný program pro děti všech věkových kategorií a úplně náhodou tam bude i BabYoga v pátek podvečer a sobota dopoledne!

PLAYON CRAYON v akci aneb jak jsem testovala

PLAYON CRAYON v akci aneb jak jsem testovala

Listopad má čtyři víkendy a z toho na tři je připraven super program pro rodiče s dětmi :) Věřím, že tam naleznete plno zajímavých tipů. Jako jsem našla jeden nedávno já a to super pastelko-voskovky PLAYON CRAYON. Jedná se o pastelky, které nešpiní, jsou ideální pro první úchop do dětské ručičky a variabilita nápadů k čemu všemu se dá využít je čistě na vás. Cena se pohybuje kolem 250 Kč. Kdybyste po nich také toužili, objednávám je přímo u výrobce 7. listopadu a věřím, že bude nějaká slevička. Pokud byste se chtěli k nám připojit stačí napsat viz níže.  Užijte si listopad naplno a třeba se na některém festivalu/výstavě uvidíme..

Jak vyzrát na podzimní neduhy - II. nemoce

Comment

Jak vyzrát na podzimní neduhy - II. nemoce

Pole jsou již pomalu sklizená, děti zasedly do školních lavic i moji kloučci nastoupili do školky. Počasí se zatím příliš na podzim netváří, ale virózy již začínají být zase aktivní. Však jen u nás stačilo 4 dny ve školce a hned měl Oskar první virózu. Dobré je, že trvala jen 36 hodin, ale těžko říct zda to byla mini verze nebo zda zafungovala rychle nasazená podpora samoléčby. Ráda bych věřila tomu druhému:-)

Oskar_rybiz

Tak jsem si říkala, že bych s vámi mohla sdílet své vlastní zkušenosti s podporou imunity a přírodní léčby. A jen na upřesněnou, nejsem proti klasické medicíně. Jen mám často pocit, že máma intuitivně umí nejlépe pomoci a cítí, co je pro její dítě nejlepší. A proč cpát do dětí hned léky na sražení teploty, a nenechat tělo si najít cestu k uzdravení trochu pomaleji?

Osobně vám mohu potvrdit, že když dáte víc na sebe než na doktory (nebo co kdo říká), tak se vám otevře obzor mnohem rozmanitější a klidnější na cestě sám k sobě a svému dítku. Pamatuji si, jak se mě v nemocnici ptali na to, jaký Hugo je, když je zdráv, a to mu bylo 8 měsíců. Víte, že jsem neznala odpověď?! A to mě nahlodalo hledat jinou cestu než trávit čas po čekárnách a doktorech. Neříkám, že níže uvedené je spásná cesta, ale nám funguje na dvou dětech. Přeci jen nemoc je projevem disbalance životní síly člověka a následkem vlivu vnějšího prostředí. A cílem léčby by tak mělo být navrácení rovnováhy. A protože děti jsou povětšinou čisté duše, jemné alternativní cesty jsou většinou funkční. Ráda pracuji s homeopatií, aromaterapií i bylinkami. Nepoužívám jen jednu cestu, ale míchám je dle situace. Snad vám to bude k užitku.

HOMEOPATIE

Dlouho jsem na homeopatii koukala s mírným despektem. Občas nám fungovala, ale častěji ne. U profesionálního homeopata jsem nechala velkou sumu peněz během půl roku a měla tolik homeopatik, že jsem ráno před snídaní měla hodinu jen na homeopatika. Nešťastné bylo, že jsem neviděla žádnou výraznou změnu. Až jsem se potkala s Janou Štumpovou Konicárovou. Díky ní jsem zjistila, že jsem používala chybnou potenci (ředění). „Homeo“ znamená léčení stejného stejným, a protože jsou potíže rozmanité, tak je homeopatik mnoho. Jejich výhodou je, že nemají vedlejší účinky, prostě maximálně nezafungují, což může být nevhodnou potencí nebo špatně zvoleným homeopatikem. Moje zkušenost je taková, že při správně zvoleném homeopatiku se kluci uklidní a většinou usnou.

V mé lékárničce na podzimní neduhy najdete:

Homeopatická lékárnička vhodná pro běžné dětské nemoce je k dostání na semináři nebo mě kontaktujte.

Homeopatická lékárnička vhodná pro běžné dětské nemoce je k dostání na semináři nebo mě kontaktujte.

 • ALPIUM CEPA 30 CH – na klasické nachlazení, kdy slzí oči a kýcháme – na to trpím já J
 • ACONITUM 9, 15 a 30 CH – při rychlém nástupu nemoci. Používám ho jako první pomoc při náhlým propuknutí horeček, kdy ještě přesně nevím, co se to klube
 • BELLADONNA 9, 15 a 30 CH – na bolest hlavy, na horečky, na prořezávající zuby u batolat
 • CHINA 30CH – na silné průjmy a zvracení, kdy je potřeba srovnat tekutiny

Mám i další homeopatika, ale tohle je podle mě úplný základ. Nicméně nejsem homeopat. Možná by vám doporučil ještě další. Mě osobně dal moc seminář Janky o principech homeopatie a první pomoci. Myslím, že to je takový základ pro pochopení, jak to funguje. Pokud jste jej nestihli, můžete se přidat 3. října 2016. Na něj navazuje další seminář Běžné dětské nemoci a podpora jejich léčby, který se koná již 17. září nebo 13. listopadu 2016. Pokud vás problematika zajímá, určitě jej absolvujte.

AROMATERAPIE

Tolik článků a seminářů už bylo na toto téma napsáno a pořádáno. Jde o celý komplexní obor. Přiznám se, že jsem u aromaterapie byla dlouho obezřetná. Jsou to silné silice a málokterá firma prodává opravdu 100% přírodní esence, i když to uvádí na etiketě. Pokud se nepletu, tak je dle EU uděleno označení „100% přírodní esence“, pokud je esence v lahvičce aspoň XY %  No, nejsem na tuto tématiku expert, a tak raději přejdu ke svým zkušenostem. Během let praxe při BabYoze i v každodenním životě jsem toho hodně vyzkoušela. Momentálně mě nejvíc baví značka doTTERA, která není v ČR jednoduše dostupná. Za poslední rok se mi osvědčily a v lékárničce mám následující produkty:

 • ON GUARD – tato směs silic je připravená na podporu imunity. Funguje i proti streptokoku! Klukům každý večer mažu 1 kp do chodidel jako prevenci. A v období viróz jim kapu 1 kp s medem do čaje. V případě nemoci dávám lžičku medu s 1 kp přímo do pusinky.
 • BREATHE – je směs silic zkombinovaných přímo na onemocnění dýchacího ústrojí. U Huga mám dokonce i zkušenost, že zabírá při trápení s astmatem nebo laryngitidou. Buď aplikuji přímo s nosným kokosovým olejem na hrudník, záda a chodidla, nebo dělám obklad a kombinuji s difuzérem.
 • DIGEST ZEN – pomáhá při průjmech, bolestech při zažívání a pocitu těžkosti. Velmi mi pomohl, když jsem chytla střevní chřipku a bylo mi opravdu hodně zle. Rychle uleví a pročistí. U kluků směs smíchám s kokosovým nebo jiným nosným olejem a aplikuji na oblast bříška.
 • MELALEUCA – je vlastně tea tree olej. Takže působí antibakteriálně. Moc ráda ho používám na rýmy a nachlazení v difuzéru. Při bolestech v krku dělám klukům Priessnitzův obklad, do kterého kapu právě tuto esenci.
 • CITRON – snižuje horečky. Proto jej často dávám do mokrých zábalů na zápěstí a kotníky. Funguje také na trávicí, dýchací a imunitní systém. Většinou ho používám doprovodně k ostatním olejům nebo pro uklidnění stresu. Nejčastěji nechávám provonět difuzérem pokoje, protože je antibakteriální i antiseptický.
 • LEVANDULE – dá se použít i u těch nejmenších dětí přímo na kůži, na popáleniny a na zklidnění.

Oleje od doTERRY jsou sice trochu cenově dražší než klasicky dostupné produkty, ale jsou koncentrovanější. Dobré je, že se k nim dá koupit ucelená detailní brožura s instrukcí, co zabírá na jaké neduhy a problémy a jak je aplikovat pro nejlepší účinek. Na děti mi nejlépe funguje nechat vybrané esence difuzovat přes noc či v případě problémů hned (nemám-li difuzér po ruce, stačí rozprašovač), nebo pokud je to možné, aplikuji esenciální olej přímo na pokožku. Pokud by vás cokoliv z tohoto zajímalo, dejte vědět. Sama pro sebe si objednávám cca jednou za měsíc, tak pokud budete chtít, mohu i pro vás. Stačí mi napsat.

A závěrem dvě babské rady nad zlato. Jóga má několik "očistných technik", které skvěle fungují.  Například džala néti. Je to vlastně šetrné proplachování nosu, kterým se zbavíte prachových částic, pylu a dalších nečistot, které ulpívají na nosní sliznici. Odměnou vám bude snadné dýchání a zvýšená odolnost proti virovým a bakteriálním infekcím. Mám vyzkoušeno, že tuto techniku zvládají děti kolem tří let. (Obzvlášť pokud to vidí praktikovat u rodičů). Co ale u mladších dětí nebo dětí, které se této metody mohou bát? S dětmi používám variantu, která je pro ně snesitelnější, ale pro nás dražší. Úskalím však může být potřeba dutiny dobře vysmrkat nebo aspoň odsát.  Ráda používám značku STERIMAR s obsahem mědi, která je právě pro toto období jak dělaná. Avšak na trhu najdete i jiné značky. Stačí se podívat :)

Ať žije rybíz :-)

Druhá babská rada je, když už na vás něco leze: 1 lžíce medu +1 lžíce jablečného octa + česnek. Promíchat a po lžičkách baštit během dne. Většinou zabírá velmi dobře. Ale z osobní zkušenosti – je to jen pro otrlé. Dětem to dělám bez česneku!

Tento podzim začínáme testovat produkt od MAMA AUA! na Imunitu. Mám tu několik kousků, pokud se k nám chcete přidat a podělit se o své zkušenosti.

Jestli se nepletu, tak zrovna vrcholí sezóna ostružin. Moje babička vždycky říkala, že během léta je dobré baštit co nejvíc malin, ostružin a borůvek. Tím si prý nasbíráme imunitu a vitamíny pro nadcházející zimu. Tak snad jste měli možnost si jich nasbírat víc než dost!

Krásný podzim bez nemocí,

Len

 

 

 

Comment

Jak vyzrát na podzimní nečas - I. funkční oblečení

Comment

Jak vyzrát na podzimní nečas - I. funkční oblečení

Zítra to zase vypukne! No, jo! Začíná září!! A s ním školky, školy, kroužky a pomalu přicházející podzim. Miluji babí léto, ale bohužel podzim ho nabízí jen chvilenku. Příliš rychle jej vystřídá sychravo, vlhko, vítr, déšť a chlad. Období, kdy děti velmi jednoduše nastydnou. Virózy se vrátí v plné palbě a jeden, aby vymýšlel, jak děti co nejfunkčněji obléknout. A to je podle mě otázka, kterou si klademe všechny. Ať už jsou to batolata, která lezou po čtyřech, nebo děti školkou/školou povinné. Myslím, že minulý rok jsem to už konečně vychytala a našla pár vychytávek, o které by bylo škoda se nepodělit.

VRSTVIT, VRSTVIT, VRSTVIT aneb první vrstva je základem úspěchu

Můj muž rád sportuje a děti bral už od miminek se sebou. No jo, ale mít malého ve vozítku za kolem (s minimem pohybu), když fouká vítr a je vlezlo?  Základem pro jakýkoliv věk od kojence po školáka je funkční prádlo.

U miminek jsem ráda používala prádlo s termoregulačním materiálem Outlastem, které snižuje pocení miminka, neškrábe a neškrtí. Mrkněte, když tak na LITTLE ANGEL. Je to česká firma z Tábora, která šije klasické i termo oblečení. Mám je moc ráda, ale asi častým používáním a praním mi jejich produkty začaly žmolkovatět a tvrdnout. Nicméně rozhodně do roku věku dítka byly nepřekonatelné. (Ono toho totiž na trhu moc nenajdete. Nebo najdete, ale ty ceny!!!)  Druhá česká firma, která šije kvalitní termo prádlo od miminek po děti do cca 8 let, je LITTLE THINGS. Mají hezké designy, pěkné a kvalitní látky, ale nejvíc mě baví jejich termo prádlo s termolite. Zatím jsem s ním maximálně spokojená. (S tepláčky už tolik ne:-() Cena versus výkon jsou více než uspokojivé. Mrkněte třeba na podvlíkací tričko, které má dírku na paleček, takže se neshrnuje, a k tomu termo kalhoty vhodné jako první vrstva. V podobné cenové hladině se pohybuje ozkoušená švédská firma KOZI KIDS, která mě dost baví, protože dělá od první vrstvy po tu nejsvrchnější od nejmenších dětí po teenagery. Ve specializovaném obchůdku Outdoor Baby v Dejvicích si je můžete osahat, ozkoušet a porovnat s druhou variantou COLOR KIDS, kterou ráda používám pro její pevnost, když vím, že se kluci budou nepravidelně pohybovat. Ceny všech tří značek jsou podobné.

2.  vrstva - FLEECE

Většina maminek dá přes termoprádlo ještě další vrstvu ala tričko a legínky. Věřte mi, je to zbytečnost. Naopak se vám děti zpotí a budou se pohybovat jako sněhuláci. Podle počasí stačí přes termoprádlo dát buď lehkou fleece mikinu nebo silnější (vyšší chlup). (Případně oboje v zimních měsících.) Značek na trhu je plno od H&M, české šikovné maminky i zkušené severské země. Mezi moje nejoblíbenější značky patří COLOR KIDS. Mají krásné a nadčasové designy, nekazí se jim zipy a mají plno vychytávek.  Fleece mikin na trhu najdete opravdu hodně. Nicméně málo které mají takovou super dětskou vychytávku - prodloužená záda (dětem nelezou záda, když se předklánějí), vysoký krk nebo i náplety na rukávy (při oblékání další vrstvy se nesrolovávají). Jsou to drobnosti, ale s malými neposedy k nezaplacení. Docela pěkné a vychytané má česká značka CHIARO BABY, která šije rostoucí dětské oblečení, takže výrazně v průběhu času ušetříte. 

KALHOTY

Právě u CHIARO BABY mě nadchly podzimní zateplené bavlněné tepláky, které mají softshell na zadku  a kolenech. Nejvíc namáhavých místech oblečení. Mají náplety na nohavicích i v pase, takže vhodné pro štíhlé i silnější dítka. Vzhledem k tomu, že Oskar je hubeňour, (kterému konfekce v pase padá:-)), byla jsem nadšená, když mi kalhoty na něj ochotně upravili. Dělají i rostoucí softshelky kalhoty, takže naše volba byla jasná. Mrkněte níže na to, jak vypadají na dětech :)

Podobnou variantu kalhot jako sofshel materiál, dělá i KOZI KIDS, DIDRIKSON (od 90cm) nebo česká značka HANNAH. Materiál je nepromokavý, neprofoukne a dýchá. Design velmi jednoduchý a líbivý. Cena je dost podobná kvalitním softshell kalhotám.

U malých dětí, které teprve začínají chodit, často padají, rádi sedí v loužích a zkoumají přírodu všemi smysly, mám ozkoušeny dvě varianty. Softshel overal, který je vhodný na teplejší suchý podzim nebo pogumované kalhoty s laclem. Ty se dají levně koupit v Tchibu nebo Lídlu, ale dají se koupit i s více vychytávkami například od již zmiňované KOZI KIDS či MAXIMO. Vzhledem k tomu, že gumové kalhoty jsou náchylné na podrápání jsem volila levnější variantu a v teplejším zimním období je používala i na sníh. Nicméně u starších dětí s tím už zase tak moc spokojená nejsem, protože materiál díky gumě nedýchá a dítka se potí.

Rostoucí softshell bundy CHIARO BABY v akci. Byl březen a venku kolem 8 stupňů. Bylo větrno a klukům byla zima na ruce - náplety posloužili jako rukavice :-))

Rostoucí softshell bundy CHIARO BABY v akci. Byl březen a venku kolem 8 stupňů. Bylo větrno a klukům byla zima na ruce - náplety posloužili jako rukavice :-))

VRSTVA 3. aneb bundy

 Budu se opakovat, ale zase softshel bunda. Ideálně vychytaná tak, aby buď šly stahovat rukávy nebo rovnou měly na konci rukávů úplety. Prodloužená záda a vysoký krk, aby dětem nefoukalo na krk. Jen když budete kupovat - koukejte na tloušťku softshelu a kvalitu zipu. Jeho oprava je drahá a zip je u malých dětí velmi namáhaný. Například. Minulý rok jsme měli z Tchiba bundu a zip odešel po cca 3 měsících. Na tento podzim jsme již vybaveni od CHIARO BABY :-) Dobré je, že máte-li kvalitní oblečení a zima není příliš krutá, vystačíte si s přehledem na 3 sezóny jako my:)

VRSTVA NA PLEŤ

Moji kluci už od miminka trpí na vysušenou pokožku právě v podzimních a zimních měsících. Zkoušela jsem toho hodně, ale zatím naším výhercem je  Welleda - zimní měsíčkový krém s ovčím tukem! Minulý rok jsem ho koupila i v DM nebo lékárnách.

Máte-li i vy nějaké ozkoušené, ověřené, vychytané a kvalitní značky... dejte vědět :)

Užijte si všechny krásy podzimu

Len

Comment

Co jsem se toto léto naučila... osobní zpověď

Co jsem se toto léto naučila... osobní zpověď

Zdá se to trochu k nevíře, ale toto rozmarné léto je už za svou polovinou a do začátku školního roku zbývají 2 týdny. Tolik jsem toho přes léto plánovala udělat, napsat, nastudovat. (Ty moje nerealistické plány mě jednou přivedou do hrobu :-)) Nu, a jak to tak chodí: "Jeden míní a ten nahoře mění" Nicméně vůbec nelituji! Jakože vážně!

Téměř měsíc jsem s kloučkama strávila na rozmilé chaloupce v Brdech bez signálu a tím i bez wifi. Každý večer tak zničená, že jsem padala s nimi za vlast :-)) Obklopena magickou zahradou, kde stromy i tráva roste každý svou rychlostí a nám nezbývá než tuto skutečnost respektovat. Aby jabloň urodila svou úrodu, tak to trvá několik dlouhých měsíců a zima je potřeba pro regeneraci. Prostě zpomalit a vypnout.

Z hudební dílny s BabYogou pod širým nebem v chaloupce pod strání 

Z hudební dílny s BabYogou pod širým nebem v chaloupce pod strání 

Zahrada byla zaplněna hudbou, tvořením, jógou, dětským smíchem (jasně častěji řevem a někdy i pláčem.) Do Prahy jsme jezdili na den či dva v týdnu. Vyprat, vyžehlit vykoupat se, za babí a dědou nebo na jógová matinée s BabYogou Pro takovou fretku jako jsem já, je to fakt "děsivá představa". (Tedy pokud bych to měla vědět dopředu, asi bych se toho bála.)

Tak tedy k jádru pudla. Jsem typ člověka, který jede ve slušným zápřahu asi celý život. Jako většina dnešních žen, hraji několik životních rolí - manželka, hospodyňka, maminka, manažerka, lektorka, kamarádka, kuchařinka, milenka atd. Stejně jako vy, dost často zvládám i několik "hlavních" rolí najednou. To pak i OBECENSTVO tleská. (Někdy i ve stoje:-)) A jindy.... ACH! Jindy bývám (možná příliš často) otřesná ve všech svých rolích najednou. A to pak je "JÍZDA"!! :-)) (Pozitivní na tom snad jen zůstává, že málokdy to "divadelní kritik" prokoukne. Avšak vaši "kolegové "( rozuměj nejbližší) a z branže to VÍ.:))

A tak asi jako kdejaká z nás, jsem si zažila nejedno vyhoření a vyčerpání. Ale tak nějak bez poučení. Toho, které bych dokázala do svého života reálně zakomponovat na trvalo. Většinou aspoň na chvíli tvrdím, že zpomalím. Stane se. Ze 210% zpomalím na 150%. Protože přece nemohu "vypnout". (Nu, a zakrátko zjistím, že sedím ve vlaku, který jede ve stejných kolejí jen třeba jiným směrem.)

A pak se to stalo. Na své 35. narozeniny jsem zažila menší kolizi s kamionem. Bouračka, která vznikla zbytečně, ale spustila neuvěřitelnou řetězovou reakci, která trvá do teď. V zácpě jsem zkřížila cestu kamionu, který se zdál, že mě pouští. (blikala jsem vážně dlouho než jsem tam vjela!!!). Jenže - SLEPÝ BOD. Řidič kamionu nás neviděl. Nabral nás do zadních dveří, kde seděl můj nejmladší syn a vedle něj starší. Auto zevnitř vypadalo neporušeně kromě vysypaného skla. Děti ve fyzickém pořádku. Pak jsem otočila hlavu. A....hlava kamionu zaklíněná do našeho auta. Hysterie, že nemohu dostat děti ven. Reakce těla, která byla tak silná, že nešla ovládat. Pudy volaly. (Zajímavé, jak se vzpomínky zkreslí časem.)

Kápnete-li kapku vody na sklanatý povrch do přímého slunečního světla, brzy se vypaří. Pošleme-li ji však do oceánu nikdy se neztratí.
— Pema Chödrön

Vše dopadlo dobře, ale ve mě se ten den "něco" změnilo. Začala jsem vnímat jinak. Začala jsem cítit jinak. Řešit nepříjemnosti jinak. Začala jsem pomalu se dostávat z role "holčičky" do "ženy". To co se od té doby dělo... je jako jízda na horské dráze. Spustil se řetěz situací a událostí, které byly opravdu více než výživné! A tak toto léto bylo opravdu o tom nechat tyto události doznít v klidu a bez tlaku na řešení. 

Zkoušeli jste někdy, co se stane, když si vaše tělo odpočine a hlava vypne? Nemyslím na víkend nebo dovolené. Ale když máte opravdu několik týdnů bez téměř všech moderních vychytávek, co žerou čas a jste jen vy, vaše myšlenky a děti. UFF! Ty procesy co ve vás jedou! Vše co jste si nedovolili pustit. Hodně toho o sobě zjistíte. Ne vše je příjemné, ale pro vývoj NEZBYTNĚ potřebné. Měla jsem a mám velké štěstí na rodinu a lidi, co mě obklopují. (Věřím, že to máme všichni. Jen to občas nevidíme nebo ani si toho nevážíme.)

Až příliš často komunikujeme jako plaší ptáci, kteří se neodvažují opustit hnízdo. Sedíme si ve svém hnízdečku, které už pořádně zasmrádá a svůj účel ztratilo již dávno. Nikdo nepřilétá, aby nás nakrmil. Nikdo nás nechrání a nezahřívá. A my přesto pořád doufáme, že ptačí máma přiletí.”
— Pema Chödrön, Místa která vás děsí

Bylo to nebo snad je náročné? Kurňa, to si pište! Je to plně uzavřené? Asi ještě není. Ale to co se začne dít?! Otevře se vám mysl novým výzvám. Vaše strachy se třeba i na chvíli zesílí, ale vnitřní hnací motor je silnější. Jakoby to ryzí ve vás začalo praskat pod slupkami nánosů bolestí a strachů a samo si razit cestu napovrch. Jsem odpočinutá a nakopnutá tak, až mě to trochu děsí. Kluci jedou se mnou na stejné vlně. Neduhy jsou ty tam. Máme takovou krásně MANICKOU sezónu. Kdy vše do sebe zapadá. Kdy se věci dějí skoro samy bez mého/našeho většího úsilí. Snad nám to vydrží:-) Takže si přátelé držte klobouky, protože tahle vlna je nakažlivá.

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest


PÁR RAD:

1) Zkuste si dát půst. Aspoň od lepku a cukru na 2 - 4 týdny. Uvidíte, co to udělá s vaší myslí i vnitřní silou. Brzy tu přibude příspěvek o tom, jak jsem držela WHOLE30

2) Hodně spánku! Kvalitní spánek spolu s meditací udělá pro vás víc než nad něčím mudrovat. (Chodila jsem většinou spát s klukami a vstávala jsem s nimi. Neřešila jsem, že není uklizeno, navařeno, napečeno. A bylo to nám všem buřt.)

3) Vraťte se do svého dětství. Zážitky, prožitky, fotky... cokoliv. Jen si vzpomeňte jak jste se uměli smát z hloubky vašeho srdce.  (Léto trávíme jako jsem ho trávila, když jsem byla malá. Hrajeme stejné hry. Blbneme. Pozorujeme v louce plné mateřídoušky, bílé obláčky, co vypadají jako andělské prdky. Pusy i tělo máme upatlané od letních laskomin. Domácích zmrzlin, grilování i ohně. Tváře plné malin a borůvek vlastnoručně natrhaných. Zahrabaváme se do písku na hřišti. Stavíme tunely pro náklaďáky. (to jsem jako malá teda nedělala:-)) Spíme pod nebem plným hvězd. Hodně si povídáme, objímáme a hlavně sníme s hlavou v oblacích. Rozbíjíme si ruce a kolena. Jezdíme na kole. Skáčeme panáka. Křičíme z plných plic. Skáčeme do vody a zkoušíme, kolik smíchu a lásky unesou jedny plíce a srdce.)

Zdroj: Wild Woman Sisterhood

Zdroj: Wild Woman Sisterhood

4) Poslouchejte své srdce. Vnímejte se. Plačte pokud potřebujete a hlavně se objímejte!!!

Přijdu vám pošetilá? Patetická? Možná, ale neuvěřitelně plná života a lásky A přála bych si, aby jste se cítili stejně i vy. Závěrem mě napadá jen jedno přísloví, které mi řekla jedna moudrá žena: "ČAS PRACUJE PRO VÁS." A já bych přidala "KDYŽ MU TO DOVOLÍTE a NETLAČÍTE NA NĚJ."

Snad mi odpustíte tento velmi osobní článek. Třeba vás namotivuje vzít období mateřství do svých krásných dlaní a plnými doušky z něj začít pít.

Krásný zbytek léta

Masáže miminek a BabYoga

Masáže miminek a BabYoga

aneb proč je fajn věnovat čas masážím

Nedávno jsme se s kulkami prohlíželi fotky, když byli miminka. Je to klišé, já vím. Ale vážně mám pocit, že ten čas protéká mezi prsty rychlostí písku. Nu, dneska jsou to kluci s rozbitým kolenem, odřeným nosem a dost hlasitým názorem :-) A to je taky dosti zábavná kapitola našeho života.

Fotky jsou krásné. Přenesou vás lehce zpět do minulosti. Vzpomněla jsem si, jak jsem je každý večer masírovala, zpívala nebo jen tak něco vyprávěla. S masážemi jsem začala ještě dříve než s baby jógou.  Byl to takový náš rituál. U staršího syna každý večer, u mladšího každé ráno. Když jsem pak začala zařazovat i baby jógu do našeho denního programu, zjistila jsem, že jejich kombinace vytěží z obou nejvíc.

I z těchto důvodů v  lekcích BabYogy aspoň jednu až dvě lekce masážím věnujeme. Vím, že k masážím miminek a dětí bylo hodně věnováno, natočeno a napsáno. Ale napadlo mě, že by vás mohlo zajímat, jak se na masáže vlastně dívá BabYoga a proč se jim tolik věnujeme.

Věřím tomu, že zdravý a harmonický vývoj miminka se dá velmi ovlivnit vhodnou kombinací několika aspektů. Počínaje přístupem, manipulací, zacházením, masírováním i postupným představování baby jógových ásán.  Jasný, to vše už jste určitě někdy (a nejen ode mne) slyšeli. Tak proč zrovna masáže?

Zkuste si uvědomit, že miminko se narodí s primárními reflexy a kůže je jeho největší orgán. Tudíž přes ukojení jeho potřeb a formou doteku mu předáváme informace. To, jak život vnímáme. Jak jej prožíváme i vlastně napřímo žijeme. Navíc z pohledu jógy jsou ruce prodloužením srdeční čakry, a tudíž dotek je jazykem lásky. A to jakým způsobem se miminka dotýkáme, masírujeme, prostě s ním zacházíme, mu pomáhá budovat jeho osobnost. Nemluvě o tom, že tím také budujeme vzájemnou důvěru a vazbu.

BENEFITY MASÁŽÍ MIMINEK

Ale pojďme se na to mrknout i z pohledu typicky západního. Tj., jaké jsou výhody masírování miminka. Vynechám-li podstatný benefit, již výše nastíněný a často zmiňovaný bonding masírujícího s miminkem, pak dalším podstatným přínosem je prokrvení tkáně a uvolnění napětí. Kombinace teplého oleje a vhodné masáže stimuluje Ágní -„vnitřní oheň“, který pomáhá trávit nejen potravu, ale i prožitky. A tím i vylučování, které je vhodné podpořit právě u novorozeňátek. Masáží zároveň pomáháme zbavovat tělo Ámy -  všeho, co se nestrávilo napříč „metabolismem“ (fyzickým i psychickým).

Jak už to chodí akce spouští reakci, která může být i viditelná. Některá miminka (ale i my dospěláci) mají pokožku velmi citlivou a může se stát, že pokožka je po masáži vysušená. Proto je potřeba přidat hydratační krém, který reakci těla mírní. Toto může trvat i několik dnů či týdnů, dokud se tělo všech nečistot nezbaví. Osobně jsem to dělala tak, že jsem nejprve namasírovala zahřátým olejem, vykoupala a pak namazala hydratačním krémem. Když byla reakce silná a malý se hodně osypal, nepřestávala jsem a pokračovala masírovat krémem.

Je-li masáž dělána s láskou, v klidu a s dobrými úmysly. Pak jde rychle vidět zmírnění stresu i napětí. A to ruku v ruce vede ke zlepšení kvality spánku.

Tady je Hugo chvíli po masáži bříška... dle jeho zadnice ponořené do umyvadla asi nemusím benefit podpory trávení uvádět :-)

Tady je Hugo chvíli po masáži bříška... dle jeho zadnice ponořené do umyvadla asi nemusím benefit podpory trávení uvádět :-)

DÉLKA MASÁŽE

Ideální délka masáže u miminek je kolem 5 – 20 minut, abychom dosáhly pozitivních účinků. Není nutné masírovat celé tělíčko, ale spíše vnímat, na co a jak miminko reaguje. U novorozeňátek masíruji hlavně nožičky a bříško třeba jen 4 minutky. I to je unaví. A když vidím, že na to reagují dobře pomalu přidávám další části těla i tahy. Nejde o to splnit, ale cítit se u toho komfortně. Budete-li v tenzi, nebo mít špatnou náladu, miminka masáž opravdu neocení a názor hlasitě poví J. Hlavní je vědět jak se cítím já sama než chtít dopřát miminku masáž za všech okolností.

MIMINKA A ESENCE

Tady se se přístupy rozcházejí. Někdo říká, že ve vysokém ředění je vhodné esence používat i u nejmenších miminek. Například právě třeba pro uvolnění napětí nebo i případného traumatu z porodu. Jiné zdroje tvrdí, že není vhodné u novorozeňat používat esence minimálně do šesti měsíců. Protože pro co nejsilnější bonding, má miminko cítit jen přirozenou vůni maminky a tatínka.

Z osobní zkušenosti i zkušenosti lektorky mohu říci, že velmi závisí na miminku a mamince. Některá miminka jsou natolik citlivá, že i doporučené naředění 1 kapka esence na 5 lžic nosného oleje je prostě opravdu stále moc. A jak to poznat? Často se postačí podívat, jak úžasně pracuje s novopečenými maminkami Matka Příroda.  Silné zintenzivní všech jejich smyslů. Však si vzpomeňme, když jsme poprvé po porodu vyšli ven. Světlo se zdálo být neuvěřitelně ostré, zvuky v obchodě uši trhající, vůně extrémně pronikavá atd. To vše nám bylo naděleno, abychom lépe vytušily, jak výživně svět vnímají ty nejčerstvější malé dušičky. A my je mohly lépe chránit.

Proto doporučuji vždy maminkám, aby samy zvážily, jak citlivé miminko mají. Zkusily si nejprve namíchat esenci s olejem pro sebe tak, aby nebyla téměř cítit pro ně samé. Po té jej zkusily nanést na svou pokožku. Pokud miminko na vůni nereaguje přecitlivěle, zkusit masáž s esencí i na něj. Při tom všem je třeba plně vnímat jeho signály komunikace. Pokud jsou negativní, počkejte několik dnů a zkuste ve větší koncentraci znova. Až nastane čas, poznáte to J

Mohu-li doporučit jednu jedinou esenci ze všech, kterou použít při masírování miminek, pak je to směs esenciálních olejů BALANCE od značky doTTERA. Jedná se o kombinaci kadidla, smrku, modrého heřmánku a dalších v kvalitním kokosovém oleji. Naprosto tuto směs zbožňuji a často v průběhu lekcí BabYogy využívám. Krásně jde vidět, jak maminky, tak i miminka nasávají a účinky jdou velmi rychle znát. Během chvíle jde znát citelné zklidnění, uzemnění… prostě pohoda. 

Vhodných esencí pro malá miminka je docela hodně. Je dobré uvážlivě vybrat dle konkrétních potřeb. Moje oblíbené jsou: Heřmánek římský, Levandule, Kadidlo a právě zmiňovaný Balance od společnosti doTTERA.  

NOSNÉ OLEJE PRO ŘEDĚNÍ A MASÁŽE

Používáme pouze za studena lisované oleje. Např. Mandlový zklidňuje pokožku a je vhodný por novorozence, Olivový – zklidňuje pokožku, Slunečnicový – prohřívá jako slunce, Dýňový – se dá použít při lupénce, ale nepoužívala bych ho na novorozeňátka neb je dosti intenzivní, Makový – snižuje svalový tonus, rozpouští spasmy a podporuje spánek, Pupalkový – podporuje imunitní systém, Kokosový – zchlazuje a proto jej používám hlavně v létě.

Ředění, které mám ozkoušené jsou 3-5 lžic nosného oleje a k tomu 1kapku esence. Před aplikací doporučuji zahřát v dlaních nebo na topení na teplotu těla.

Ráda s vámi budu sdílet své ozkoušené kombinace na různé neduhy spojené s přicházející sezónou viróz a chřipek. Budu je vkládat na blog, ale i na facebook BabYogy nebo Instagram. Tak si mě přidejte, ať o nic nepřijdete. A pokud byste některé z esencí doTTERA chtěli doma vyzkoušet, dejte vědět. Ráda vám je na kurz přinesu.