Horolezci, horolezkyně, horolezčata...

Horolezci, horolezkyně, horolezčata...

Během našich lekcí BabYogy často přijde na téma vhodná aktivita pro děti, která rozvíjí ideálně dítka. Za mě osobně je to lezení. Mít větší byt s vhodnou stěnou, kluci by měli hned horolezeckou stěnu rovnou doma. 

Proč lezení? Vynechám-li do očí bijící benefit tj. rozvíjení koordinace pohybu i rovnováhy, tak hlavně předchází vadnému držení těla. Při lezení přeci používáme obě ruce i nohy, takže zaměstnáme celé tělo. (Vyhneme se tím přetížením jedné nebo druhé strany těla,  jak tomu je u většinu sportů.) A právě tím lezení pomáhá vybudovat silný svalový korzet, který pro správné držení těla potřebujeme.

Hugo poprvé na skále :)

Hugo poprvé na skále :)

Zrovna dnes jsme byli s kloučkama poprvé mimo lezeckou stěnu, na skále. Byla jsem úpně nadšená je pozorovat v akci! Během vymýšlení vhodných cest, jsme řešili jestli to děti zvládnou neb nám (dospělým) to přišlo docela náročné. Přála bych vám vidět, jak nám opakovaně vytřeli zrak! Z jejich pohybů šlo vidět jak intenzivně dokážou cítit svojí sílu ve středu těla. Plně se koncentrovat. Při drobným nezdaru se nevzdávat a zkoušet jinou cestu. Vnímat, cítit a hlavně důvěřovat svému tělu mnohem lépe než my - dospělí. Jejich malé prstíky a dlaně si dokázaly najít úchyty a skulinky, které jsme my ani nezaznamenali. A asi pro mě nejúžasnější byla jejich síla a pohyby připomínající vývojovou kineziologii.... dlaně do široka rozprostřeny na ploché stěně s drobným sklonem a schopnost téměř nepochopitelně se odtlačit vzhůru od drobných chodidel, které skálu obepínaly jak suchý zip. Prostě lezením se dá napravit hodně toho, co jsme ve vývoji třeba trošku "nezvládli."

Podívate-li se na internet zjistíte, že skoro všechny lezecké stěny mají dětské kroužky od cca 4 - 5 let. Myslím, že není nutné tak dlouho čekat. Už prvním lezením dětí kolem roku na prolézačky, skluzavky tělo krásně posiluje a mobilizuje jejich svalový korzet. Jen je důležité dát dětem jejich SVOBODU a nestát jim za zadkem či je stále přidržovat. Hugo navíc úplně zbožňoval se vyvěsit na prolézačce za ruce a volat na všechny o pomoc. (Dodnes vidím jakou měl srandu, když někdo pro něj vystartoval...:-)) Kolem dvou až tří let s nimi klidně můžete zkusit stěnu v hale. Hugín zkoušel lozit cca od těch 3 let. Oskarovi vadí jištění, takže ten si leze totální free solo od cca 2 let. (Jen tak mimochodem... zrovna dneska Oskin viděl partičku horolezců, jak tam sedí kousek výš na skále a baští řízek. No co myslíte, že udělal? Jojo, sundavali jsme ho z relativně velké výšky na cestě za nimi :-)

Prostě, nebojte se a běžte to taky zkusit... třeba bude z vašeho prcka taky malý horolezec a možná bude jednou svou pubertu trávit spíš v přírodě než před počítačem. Kdo ví :-)

Vaše,

Len

BIOBLO zábava pro malé i velké stavitele

BIOBLO zábava pro malé i velké stavitele

Před časem jsme zašli do příjemné čajovny Bílý Jestřáb na Smíchově. Zapředena do hovoru jsem si všimla pana majitele. Nenuceně si povídal s kolegyní a přitom stavěl cosi se zvláštními placatými kostkami, které připomínali Kaplu.  (A pak že prý chlapi nejsou schopni dělat dvě věci naráz :-))

Kromě jejich zajímavého designu, který připomíná včelí plástve a jejich krásné barevnosti mě nadchla jejich retro krabice. Nedalo mi to a pozeptala jsme se, co je to zač. Prozaický název BIOBLO mě pobavil. Stavebnice co je BIO, to jsem ještě neslyšela. Dostala jsem pár kostek na hraní. No, co vám budu vyprávět! Za chvíli jsem kouzlu BIOBLA propadla a kolo fantazie se roztočilo. 

Hugo ve svém barevném světě zrovna staví kosmickou raketu :-).

Hugo ve svém barevném světě zrovna staví kosmickou raketu :-).

Byla jsem moc vděčná, že jsem si ji mohla půjčit domů a otestovat s kloučkama. Překvapilo mě, že ačkoliv je na krabici doporučený věk 3+, tak i dvouleťáčci si s ní užili spoustu legrace.

Během doby co jsme ji měli doma, jsme postavili plno architektonických perel od garáže, dráčků, kteří požírají zlobivá autíčka až po dům pro plyšáky. Často jsme se u toho zabavili všichni - jak děti tak dospělí. Akorát to dohadování, kdo komu půjčí kterou kostku, aby mohl dokončit své mistrovské dílo. To bylo... no však to znáte :-).

Schválně jestli poznáte, co to je :D

Schválně jestli poznáte, co to je :D

Stavebnice BIOBLO je opravdu BIO a to proto, že je vyroben ekologicky z obnovitelných zdrojů. Obsahuje přibližně 60% podíl dřeva (výlučně z kvalitní smrkové a jedlové štěpky). Je 100% bez umělých změkčovadel, ftalátů, PVC, BPA či jiných škodlivých látek.

Super je, že se dá skvěle udržovat, když ji ocucávají prckové nebo se na ní cokoliv naleje. Kostky jednoduše hodíte do mýdlové vody a necháte oschnout. Barva se za tu dobu neodloupla ani kostky nezaznamenaly stopy používání. Prostě hračka, která se bude předávat po generace a neztratí svou krásu a lesk :-)

Jak víte, mám ráda smysluplné hračky, které doma nezabírají místo a děti rozvíjejí po delší věkové obobí. Tahle stavebnice mezi ně rozhodně patří! Po osobním ozkoušení však vím, že je dobré mít větší množství BIOBLO kostek, abyste se mohli „rozjet“. My jim měli 204kousků a to bylo skoro až málo :-). Dobré je, že je stavebnice kompatibilní právě s výše zmiňovanou Kapou. Čistě mezi námi je BIOBLO mnohem lepší! Design kostek je tak jedinečný, že tolik nekloužou. Lépe drží na sobě, i když se dotýkají jen okrajově. Navíc jejich pestrá barevnost probouzí v dětech mnohem intenzivněji představivost. Drak najednou má bílé zuby, červený jazyk a modré oči. Uznávám cena je trochu vyšší, ale v porovnání se stavebnicí lega je srovnatelná. Navíc za mě osobně mnohem zábavnější a hlavně pro různorodou věkovou skupinu. Dítě i dospělý musí vymýšlet jak daný nápad zkonstruovat, aby se celá stavba nezhroutila.  A to nejelpeší nakonec :-) Nemusíte řešit, zda je to hračka pro kluky nebo pro holky. Svoji neutralitou zaujme opravdu každého.

bioblo1

Tak pokud zaujme i vás a pořídíte si ji domů nebo doporučíte do školky, budeme rádi za sdílení vašich výtvorů.:-)

Krásné jarní dny,

Len

Kam na dobré jídlo i s dětmi po BabYóze

1 Comment

Kam na dobré jídlo i s dětmi po BabYóze

Vím, že bydlíme v Praze. Tudíž možností je tu pro všechny a všechno více než dosti. Ale najít místo, kam zajít na oběd s dětmi je trochu náročnější než najít pěkné hřiště :)

Asi nejčastěji dostávám dotazy, kam mohou maminky/kamarádky s dětmi zajít po lekci BabYogy na oběd. Proto jsem pro vás přichystala pár tipů na má oblíbená místa, kde je to children friendly a ještě si opravdu pochutnáte.

VÝTOŇ & PODOLÍ aneb v blízkosti jógového studia GrainSpace

Restaurace Podolka je sice u porodnice v Podolí, tudíž jednu zastávku tramvají nebo 10 min chůze od studia kočárkem, ale rozhodně stojí za to! Nejenom, že skvěle vaří, ale hlavně je tam móóóc příjemně. V létě můžete využít slunné terasy u Vltavy a nebo v chladnějším počasí zasednout ke stolům u dětského koutku v levé zadní části restaurace. Koutek je v tiší části restaurace a je vybaven několika jídelními židličkami. Majitelé mysleli i na mslné jazýčky dětí a tudíž v menu naleznete i velmi dobré dětské pokrmy.

Restaurace Podolka, Praha

Restaurace Podolka, Praha

Vyzkoušejte také krásnou kavárnu "ČEKÁRNA"  schovanou po pravé straně ulice Vratislavovy číslo popisné 8. Vyrazíte do kopce kolem školy směrem nahoru k Vyšehradu a hned vedle zahlédnete její prosklenou výlohu s nápisem "Cekárna". Kavárna je uvnitř sice trochu menší, ale má nádhernou zahradu ve vnitrobloku.

 

LETNÁ aneb v blízkosti Mama Baby studia

The Farm aneb Urban kitchen & Coffee - je příjemná kavárno/restaurace s dětským koutkem na Korunovační ulici cca 10 min chůze od Mama Baby Studia. Skvěle vaří, obsluha je velmi milá a děti vítáni. Pokud si dobře pamatuji, mají i dětské menu :-)

Mama Coffee pod Lipami se nachází 5 minut od studia v Čechově ulici téměř u křižovatky. Je to mé oblíbené místo hlavně v létě na předzahrádce, kde si pochutnám na lehkém obědu a výborné kávě FairTrade. A nebojte, sice dětský koutek nemají, ale na děti skrz prsty rozhodně nekoukají!

 

ANDĚL & ŠVANDOVO DIVADLO aneb v blízkosti Bindu studia

Kavárna Mezi řádky je jedna z mála kaváren s velmi milým příběhem. Najdete ji na Štefánikově ulici hned kousek od tramvajové zastávky Arbesovo náměstí. Kavárna je sociálním podnikem, který umožňuje pracovat lidem s lehkým mentálním postižením. Můžete sem před/po lekci sem zaběhnout na výbornou kávu, snídani i lehký oběd (polévka, sendvič, salát). V kavárně si navíc pochutnáte i na čerstvém pečivu, které dováží z jejich pekárny Na Návsi. V kavárně najdete židličku pro batolata i přebalovací koutek, ale hlavně příjemné prostředí mezi spoustou krásných knih.

Lokal Blok najdete v malé uličce nalevo od baziliky sv. Václava. Najdete tam nejen jídelní židličky pro nejmenší, ale hlavně dětský koutek a přebalovací pult. Jídlo si zde vyberete bez problémů i z polední nabídky.

Kavárna co hledá jméno je sice z doporučovaných restaurací nejdále, ale stojí za to. Najdete ji na ulici Stroupežnického na Smíchově. Projdete hlídaným parkovišťěm mezi domy a kavárna vám hned nabídne jiný svět. Je totiž v krásném tichu, schovaná pod kaštany ve dvoře. Děti tam najdou venkovní pískoviště a něco malého na zub potěší děti i rodiče.

 

1 Comment

Malý divák aneb divadlo pro nejmenší

Malý divák aneb divadlo pro nejmenší

Už jako malá jsem byla členkou "Mladého diváka". Dokonce jsem chodila do kroužku loutkoherectví a toužila se stát herečkou. :-) Má láska k divadlu přetrvala a asi i proto jsem byla zvědavá, zda kluci tuto "náklonost" k divadlu zdědí.

A protože jsem holka šikovná, nechtěla jsem nic nechat náhodě. Nenápadně jsem jim divadélka podsouvala již od prvních měsíců života. Začala jsem maňásky, večer zkoušela stínové divadýlko a kolem roku jsem přidala domácí loutkové divadlo.

Bylo mi jasné, že malým nenechavým ručičkám a dětské zvědavosti jen tak něco "neodolá". Nechtěla jsem náchylné křehké loutky z mého dětství, kterých jsme se s velkou opatrností a úctou směli dotknout. Naopak. Hledala jsem divadélko, které snese hlavně dětské "zacházení". Gerlichovo knižní loutkové divadélko byla trefa do černého.

Loutky jsou jednoduché, krásné, pevné (přežili i "požírací" období Oskara bez šrámů:-)) a adaptabilní do vícero pohádkových příběhů. Obsahují sice jen tři knižní příběhy (O perníkové chaloupce, O červená Karkulce a O smolíčkovi) a s nimi spojené kulisy, ale bohatě postačí k dalším příběhům dle vaší i dětské fantazie. Loutky jsme doplnili o další postavy z tvrdého kartonu ze setu Marionetino plus naše zvířátka. Nu a nové pohádky na sebe nenechaly dlouho čekat. Zrovna dneska jsme měli na programu moderní verzi Perníkové chaloupky, kdy si děti vymysleli recept "(Ježi)babky na houbách" :-)

Kolem druhého roku Huga jsem s ním zkoušela navštěvovat i hrané divadlo. Testovat jeho pozornost i typ divadelních představení se vyplatilo na dětské scéně Letní Letné, která je dodnes naší tradicí na začátku září.

Dnes je Hugo už zkušený "malý divák" a jisté je, že jablko nepadlo daleko od stromu :-) Dokonce jsme už stihli testnout vánoční balet v Národním divadle - Louskáček a myšák plyšák. Představení se mu líbilo hlavně díky kukátku, kterým okukoval orchestr a svoje boty. Když jsem se ho v šatně ptala na hudbu, pronesl: "Jako dobrý, ale proč tam ten pán, co má rád čaj (Čajkovskij) nedal třeba Prago Union? Bylo by to přece záživnější!"

(Takže asi tak:-))

Nicméně naší nejoblíbenější scénou je divadlo Minor. Viděli jsme z jejich programu toho již spoustu a vše bylo famózní. Výpravně výživné, zábavné pro malé i velké a tak akorát dlouhé.

Divadlo Minor má ve svém repertoáru ojedinělé představení pro naše nejmenší! Myšleno mimináče a batolata od narození do 3 let! Možná jste o něm už slyšeli a možná také víte, že sehnat vstupenky na představení BRUM! je spíše otázka vteřin a štěstí při otevření předprodeje vždy 15. v měsíci v 00:01. Pokud náhodou nevíte o co se jedná, pak vězte, že se jedná o komorní představení s jednoduchým leč kouzelným příběhem vyprávěným srozumitelně, barvitě i pomocí světel a zvuků. Ti nejmenší jej tak mohou prožít či lépe řečeno zažít pomocí všech svých smyslů. Navíc nikdo od nich neočekává, že budou spořádaně sedět půl hodinu mamince na klíně a nerušit. Leč naopak :-) Jednoduše řečeno - nutno prožít vlastní zkušenost:-)

 

To nejlepší na konec...

Ráda se dělím o radost! S velkým potěšením se podělím hlavně o tuto!

 

Mé milé maminky,

povedlo se mi pro vás zajistit několik vstupenek na divadelní představení Brum! do divadla MINOR

5. dubna 2017 od 14:30 - JIŽ OBSAZENO

 10 dubna 2017 od 14:30 - JIŽ OBSAZENO

....aneb kdo dřív přijde... ten dřív mele!

Ostatní nezoufejte a zkuste své štěstí v předprodeji divadla Minor, které začíná vždy 15. v měsíci od 00:01!

Víkendové lívanečky aneb zdravě, rychle a chutně

1 Comment

Víkendové lívanečky aneb zdravě, rychle a chutně

Nevím, jak to máte vy, ale pro mě jsou víkendová rána "the best".

Nikdo nikam nespěchá (teda většinou)! Děti jsou samozřejmě vzhůru cca od 6:30, ale tak nějak pochopili, že to je ideální čas pro trochu osobního "prostoru" nás všechny. .Když už je hraní si nebaví, nanosí nám knížky a autíčka (to je lepší varianta než vysypaná krabice lega v posteli!) do postele. Čteme si, tulíme se, valíme se dokud nás hlad nevyžene z pelechu. 

Víkend a snídaně

Víkend je ideální čas pro bohaté snídaně, které jsou na přípravu trochu náročnější. To víme všichni. Ale co vymyslet, aby to nebyly zase palačinky nebo vajíčka na x způsobů? A co když jste ve fázi, že jste vyřadili ještě navíc lepek a cukr? Avšak zbytek rodiny jej vyžaduje? To teprve sranda začíná!

Před pár týdny jsme byly na víkendu s partou známých. Jedna akční maminka a majitelka oblíbené vegetariánské restaurace v Klatovech tam dělala úplně mega luxusní nadýchané a hlavně lehce stravitelné lívance. Trochu jsem se obávala, zda to budou moji kluci jíst, protože jogurt není jejich oblíbenou složkou jídelníčku, ale po lívancích se měli i oni boule až za ušima. Trochu jsem si recept upravila, aby splňoval i pro mě potřebné parametry a to cukr a lepek free verze. Kdyby to ale na vás bylo už moc zdravé... klidně použijte hladkou mouku, je ji tam tak malé množství, že to nezabolí :D

 

INGREDIENCE (pro 3 osoby)

2-3 Skyry nebo jogurty holandského typu

3 vejce od šťastných slepiček

1 - 2 lžičky prdopeče z vinného kamene

pohanková mouka/na jemno namleté ovesné vločky na zahuštění

špetka soli

pár kapek citronu a vanilka (volitelné)

ghí (přepuštěné máslo) nebo kokosový olej na smažení

 

POSTUP

Jogurt, vejce, citron, vanilku i prdopeč smícháme dohromady a řádně promícháme. Těsto by mělo být tak akorát husté, aby šlo v klidu na pánvičku pokládat lžící. Proto postupně přisypáváme mouku dokud těsto nemá žádanou konzistenci.  Před smažením necháme chvíli odležet. Tento čas můžete využít na mojí oblíbenou přílohu - strouhaná jablíčka s kouskem banánu, podušená na trošce ghí, s trochou Agaru (mořská řasa, která jemně želíruje) s kardamonem a skořicí.

Tak snad budou mít "zdravé" lívance i u vás takový úspěch jako u nás.

Dobrou chuť.

1 Comment