Blíží se Vánoce a mně se plní schránka s dotazy na tipy na vánoční dárky pro vaše děti. Dlouho jsem se zdráhala, neboť aktivní maminky blogerky mají opravdu plno pěkných tipů. (Mrkněte třeba na Madame Coquette, která jistě vaše oko potěší :)) Tak proč se opakovat. Pak mě, ale zarazilo, že se jedná povětšinou o tipy momentálních hitovek na trhu.

Navíc ne všichni máme Ježíškovi "napsáno", tak jsem pro vás sepsala hitovky, které z mého pohledu dítko zaujmou, rozvinou i potěší, a nemusí nutně patřit mezi fajnšmekrovinky. Navíc, tyto tipy nejsou jen na "toto" období, ale s dítkem rostou! Tak snad si vyberete :)

Tipy jsou poskládany dle vhodnosti pro nejmenší až po cca 4 leté s důrazem na jemnou a pak i hrubou motoriku.

KOSTKY JINAK

Když bylo Oskimu rok, dostal k narozeninám kostky z řady Sensory Blocks. Měli jsme z toho velkou radost i my. Je to prostě pastva nejen pro děti, ale i pro nás rodiče. Osobně bych řekla, že jsou vhodné pro děti cca kolem roku a půl, kdy plně objevují svět. Ale i v roce si Oskar bral kostku a prohlížel si, co se v ní děje. Jak se to přesýpá, nebo přelívá a zda se vejde do pusy :-) Líbí se mi, jak různé tvary rozvíjí jemnou motoriku i smysl pro kombinaci.  Děti se díky nim učí jednoduše barvy a vnitřní výplně jim umožní pozorovat různé konzistence. Kostky bavily i Huga (3,5 roku), který je bravůrně zakomponovával do jeho staveb z lego DUPLO.

RAZÍTKA PRO MALÉ RUČIČKY

Naši kluci se v období kolem roku (i dneska) velmi rádi v něčem patlali. Na vodovky jsem neměla trpělivost, protože vždy bylo barevné vše kolem víc než papír. Proto jsem vyzkoušela razítka. Velká hitparáda! Právě Aladine vyrábí různá razítka z řady STAMPOBABY, které jsou značka ideál pro malé ručičky nejmenších dětí a barva se dobře pere :)

PROVLÉKÁNÍ A NAVLÉKÁNÍ je super i pro malé děti. V lekcích jsme si ukazovali, jak provlékání uzpůsobit i dítku kolem roku, kdy pracujeme na rozvoji jemné motoriky. Proto jsem vám vybrala provlékačky a navlékačky vhodné pro děti od cca roku a výš. U mladších dítek se přimlouvám za dřevěný konec tkaničky pro lepší manipulaci. Mrkněte na tipy, které jsem našla na Djeco v Patagonii nebo na eshopu Moodroočko ty s dřevěným koncem. Několik pěkných s dřevěným koncem jsem zaznamenala ještě zde. Určitě si vyberete :)

VKLÁDAČKY jsou evergreeny, které koupíte téměř kdekoliv, ale najít neokoukané, které hodně vydrží je trochu horší. Já mám moc ráda značku JANOD nebo DJECO, které koupíte právě třeba v Patagonii, Agátin svět nebo Hračkotéka. Mým velkým favoritem jsou však chlívečky pro starší dítka od The Three Trees... designuje a vyrábí je moc fajn rodinka z Čech a celý jejich obchod s originálním vzhledem mě fakt baví :) Pravdou ale je, že se vkládačky dětem docela rychle okoukají a tak je dobré improvizovat a šetřit si kapsu. Třeba tím, že si vkládačku i sami vytvoříme.

HOME MADE WITH LOVE - za mě úplně nejlepší jsou "hračky", které vyrobíme dle toho, co víme, že děti baví, zabaví a rozvine. Ať už to je vyřezaný nožík ze dřeva nebo rytířský plášť. Mě teď čeká vyrábění cestovního městečka pro Oskara. Vycházím z principu "Quite book" a inspiraci jsem hledala na Pinterestu. Můžete vytvořit třeba domeček pro plyšáka, obrázek, nástěnku nebo rovnou celou knížku. Stačí jen popustit uzdu fantazii. Nejste-li zruční nebo nemáte-li čas... nezoufejte. Najdete moc šikovné maminky na fleru.cz nebo na facebooku je celá skupina.

SAMOSTATNÉ DÍTĚ aneb jak děti vést k samostatnosti. Na co jsou a na co nejsou děti příliš "malé"? Jak vnímáte třeba nože nebo nalévání si pití. U nás doma pravidelně kuchtíme a připravujeme stolování společně. Kluci se cítí důležitě, jsou zamestnaní a já mám trochu víc prostoru na vaření :-)

Z osobní zkušenosti vřele doporučuji nejen malé džbánky na nalévání pití, ale hlavně první nože (vlnkový kráječ nebo speciální nožík od Opinelu) i škrabky. U nás je to zaručený způsob jak do kluků dostat syrovou zeleninu. Oloupat, nakrájet a zbaštit.

PRO ROZVOJ FANTAZIE MALÝCH I VELKÝCH ANEB KUFŘÍKOV

V tomto případě se přiznávám, že toto je hitovka a i moje srdeční záležitost. Pamatuji si na své dětství u babičky. Měla jsem svůj kufříček, ve kterém jsem měla "pofidérní" domeček pro panenky. Děda mi do něj dělat z odřezků nábytek a babička šila záclonky. Dokázala jsem si s tím vyhrát hodiny. Tato verze tvůrců Pikle z Pytle je grandiózně vymazlená! Nechává dětem naprostou volnost pro jejich fantazii, aby si domeček vybavily a panáčky nazdobily dle svého gusta.

V BabYoze se především zaměřuji na rozvoj hrubé motoriky, a tak přikládám i pár vychytávek, které se mi moc líbí do dětského pokojíčku.

HOUPACÍ PRKNO - Pomáhá rozvíjet rovnováhu. Koordinaci. Balanc. Ladnost pohybu. Hrubou motoriku. Fantazii. Estetické cítění. Spolupráci. Práci levé a pravé hemisféry. Řečové schopnosti.  

ŽEBŘINY, KRUHY, HRAZDA nebo lezecí stěna. Jedna z věcí, kterou bych moc chtěla pro kluky v pokoji jsou žebřiny, kruhy a malá lezecká stěna. Aby se vyblbli, zpevnili, naučili se lézt. Bohužel náš byt to neumožňuje, ale třeba ten váš ano :)

Snad vám těch pár tipů bude k užitku. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, zda vás něco z toho oslovilo nebo naopak. 

Za mě zde chybí hlavně knihy, jejichž jsem velkou milovnicí. Ale to raději necháme na další příspěvek :-)

Krásný předvánoční čas!