Hugo se narodil do půlky léta. A jedna z prvních panik byla: "Hlavně aby se nespálil!" O něco později pokaždé, když jsem položila kluky na deku do trávy, se přidala druhá, a to z hmyzího kousnutí.  (Ta byla navíc umocněná šílenou reklamou na očkování proti klíšťové encefalitidě - "Jedna, dvě, klíště jde, klíště jde si pro tebe!" a zpravodajstvím o aktuálním výskytu klíšťat.) A co teprve, když jste zastáncem BAREFOOT a chodíte s dětmi bez botek v trávě i v lese...

Myslím, že to také znáte. Prostě toto téma dříve nebo později řešíme každá. :-)

Podívám-li se zpátky, tak mě fascinuje moje totální důvěra v produkty v lékárnách a personál lékáren. Naivně jsem byla přesvědčena, že přeci v lékárně nemohou prodávat něco, co pro citlivou pleť miminka není vhodné. Samozřejmě jsem si nechala doporučit dětský opalovací krém s SPF 50+ určený přímo pro miminka. Hugo vypadal jako bílá socha a ta bílá barva ani nešla pořádně umýt.

Nu, začíná naše společné páté léto. Rozhodně je a bude vstřícnější k přírodě i prostředkům bez chemie a silikonů. Musím však podotknout, že jsem možná trochu sečtělejší a zkušenější, ale tato tématika bude pro mě asi vždy trochu záhadou. Proto jej berte opravdu jako čistou osobní zkušenost. Věřím, že tento článek pomůže ušetřit trochu toho vašeho času :)

OPALOVACÍ KRÉMY & DĚTI

O tom, co je SPF (Sun Protection Factor), UVB nebo UVA záření tady psát opravdu nechci. Na webu je o tom víc než dost. Nicméně na začátek je důležité zmínit, že je důležité si uvědomit jaký jsme fototyp. Jak reaguje naše kůže na vnější prostředí, slunce. Dle toho bych pak dále postupovala.  U nás doma, jsme čtyři a samozřejmě každý s jiným fototypem. Prostě ne vždy jeden produkt funguje na nás všechny. 

Dlouho jsem hledala opalovací krémy, které jsou bez chemie a silikonů. Na trhu je toho sice opravdu pomálu, ale s malým kompromisem se dá najít. Bohužel ne v lékárnách. Nedávno jsem dostala skvělý tip na německé webovky, které vám produkt dle jména nebo čárového kódu prověří. Může se tam podívat na hodnocení z pohledu zdraví - jak moc je bezpečný nebo naopak. Ušetříte hodně času a nemusíte být seznámeni se vším, co je pleti/zdraví nebezpečné. A právě proto, že není moc času nazbyt, připravila jsem varianty "kupovaných" a "domácích" opalováků i repelentů.

1) DOMÁCÍ OPALOVACÍ KRÉMY - Ptáte se, proč se patlám s domácím opalovací krém/olejem? Nedávno jsem četla, že vlastně všechny ty báječné krémy z lékáren nám ucpávají póry. Navíc vitamín D, kvůli kterému je slunění zdraví prospěšné, nějak nemá šanci zafungovat. (Pokud vás zajímá víc mrkněte sem.) Navíc mám za sebe zkušenost, že SPF pleť zatěžuje, ucpává póry a to nejen mě, ale i kloučkům. Proto hledám alternativní cesty. Pokud nejsme vystaveni přímému slunci v extrémních podmínkách (hory, moře) používám takový domácí mix, který vyhovuje nám všem. Jedeme-li výše do hor nebo k moři, pak pro jistotu beru i ty s SPF faktorem. Avšak pečlivě vybrané.

 • DOMÁCÍ OLEJÍČEK NA DENNÍ POUŽITÍ 2v1 - nevím jak vy, ale děsně nerada sebe i děti něčím furt patlám. Právě proto se snažím mít vše v jednom. Vím, že v jižních zemích se používá olivový olej a čerstvá citrónová šťáva v poměru 4:1. Ale mě jako ekzematikovi citrón vyvolává svědění. Proto používám jiný recept, který smíchám do skleněné lahvičky s rozstřikovačem. Lahvička je malá (50 ml), takže v kabelce nezabere moc místa.
  • 50 ml kokosový olej - používám klidně ten, co je na vaření v teple je v tekutém stavu
  • 4-5 kapky esence levandule nebo i HELICHRYSUM nebo-li Smil píseční
  • 4 kapky esence TERRASHIELD od společnosti doTTERA. Jedná se o směs 15 esencí (citrón, eucalyptus, citronela atd) rozpuštěných v mandlovém oleji. Esence funguje jako repelent jak proti bodavému hmyzu tak i proti klíšťatům.

Nedávno jsem ho testovala za mírně extrémních podmínek. Vyrazili jsme na výlet na kolech, slunce pálilo, nebe bez mraku a my v tom šlapali dobré 4 hodinky. Kluci se nespálili, a to i když byl Hugo vystaven plně slunci. Naopak měl večer krásnou hnědou barvu a manžel také. Já se trošku spálila, ale nesloupala! (Nutno podotknout, že jsem měla tílko. Namazala jsem se jen na začátku cesty. A jsem fototyp, co je vždycky rudý jako krocan :-) Kluky jsem mazala asi 2-3x. Co se pak divím, že? :-)

Mimochodem, když už by se stalo, že se trochu někdy spálíte - smíchejte 10kp levandule s převařenou vodou do sprejové lahvičky, protřepat a nastříkat na bolavé místo. Aspoň to je moje první pomoc, která na cestách nezabírá místo.

Po slunění, po koupeli nebo večer je super použít krém s panthenolem na zklidnění pokožky, který si můžete doma vyrobit z již připravených surovin.

Kluci večer po intenzivním pobytu na slunci.

Kluci večer po intenzivním pobytu na slunci.

 • Domácí krém na opalování s přírodním SPF 30 včetně repelentu. Našla jsem ho minulý rok na home-made.cz. Používám hlavně na Oskara, který má nazrzlé vlásky a velmi světlou pleť se sklony k atopickému ekzému. Jeho domácí výrobou ušetříte dost penízků. 
  • 30 ml olivového oleje a 20ml kokosového oleje (má přirozený ochranný faktor SPF 5)
  • 10g včelího vosku 
  • 5 g SoFi Tix (SPF 20)
  • 4 kapky  vitamínu E
  • 1 lžíce čistého nerafinovaného bambuckého másla ( SPF 5)
  • 5 kapek esenciálního oleje TERRSHIELD, citronelu, mátu, nebo levanduli - v létě vás ochrání totiž i proti bodavému hmyzu
 • Již hotový balíček navážených ingrediencí můžete za 270 Kč koupit tady a doma si jej jen do-připravit dle návodu.

2) KOUPENÉ "BEZPEČNÉ" OPALOVACÍ KRÉMY - po pečlivém zkoumání (zdraví bezpečné x cena) vychází asi nejlépe LAVERA, která je volně dostupná v DM drogeriích a cena je do 300,-, ale mám zkušenost, že dělá děsně bílou vrstvu a blbě se roztírá a má příliš silnou vůni. Trochu lepší zkušenost jsem měla s produktem, co stojí kolem 400 Kč a tím je ECO COSMETIC Ochranný krém s SPF 45. Jediné co by se dalo složení vytknout je, že může obsahovat palmový olej. Jinak je mi velmi sympatický, dobře se roztírá, jen na jednom z mých kloučků voní jako bych ho polila mlékem :)) 

REPELENTY 

Trochu už jsem se o nich zmiňovala v kombinaci s opalovacími krémy výše. Nevím, jak vy, ale opravdu nerada se sebou tahám milión lahviček a krémů. A protože se mi esenciální oleje osvědčily, jsem jejich velkým propagátorem. Esence sice není nejlevnější, ale zase ji pak můžete všestranně použít. 

Mě se ze všeho nejvíc oplatil TERRASHIELD (15ml) od doTTERA, který stojí kolem 430 Kč, čili vydrží opravdu dlouho. Je to směs 15 esencí, které většinou používáte samostatně v mandlovém oleji. Jeho výhodou je, že jej nemusíte použít jen jako repelent na tělo, ale i do prostoru. Buď ho naředím s vodou do rozprašovače 4-5kp na 50ml a šplíchám v prostoru nebo přímo nad kluky. Většinou ho však přidávám do kokosového oleje s levandulí a mažu tím kluky celé. Mají pak krásně jemnou pokožku :) Běháme-li zrovna v trávě tak to mažu hlavně na chodidla. U oken mám zavěšenou sušenou levandulovou kytičku, protože odpuzuje komáry a na ní ještě večer kápnu 2kp TERRASHIELDU. Jindy zase zapnu difuzér. Výhodou je, že funguje jak na komáry, tak klíšťata! Kdybyste ji chtěli, ozvěte se mi :)

Pokud již máte esence doma a nechce se vám investovat do něčeho dalšího, dají se použít i esence samostatně jako třeba levandule, citronely atd.

 • DOMÁCÍ REPELENT Z ESENCÍ  
  • 5kp levandule, 5kp citronely, 3kp máty peprné, 1 kp tymiánu 
  • smíchejte a aplikujte na chodidla, kotníky a zápěstí

V případě, že by i přesto vše se s klíštětem nebo komárem potkáte, stačí po odstranění aplikovat 1 kp levandule každých 5 minut zhruba po dobu půl hodinky. Náš Hugo má opravdu ošklivou reakci na komáří kousnutí, kdy kousanec neuvěřitelně nateče a svědí. Levandule včas aplikovaná těmto reakcím předchází a nebo aspoň mírní.

 • Pokud esence nejsou to pravé pro vaši náturu. Zkuste přírodní repelent EFFITAN, který stojí kolem 300 Kč a je opravdu přírodní a docela dobře funkční.  

 Tak to by asi pro dnešní čtení stačilo, ať máte taky čas na něco jiného. Dejte mi pak vědět vaše zkušenosti. Ať už s výše uvedeným, tak vaše ozkoušené "trháky".  Pomohou určitě i dalším. Krásné léto!!! 

 

 

6 Comments