Maminky s malinkými dětmi vyráží na cesty více méně kdykoliv v průběhu roku tak, jak se na to cítí ony a jejich rodiny. Pro nás maminky, které mají již jednoho potomka školou povinného se prostor na cestování trochu smrsknul na prázdniny a to nejčastěji ty letní.

Přiznávám se, že nejsem typ člověka, který potřebuje cestovat za dobrodružstvím do velkých dálek. Spíše naopak. Miluji Čechy, miluji přírodu a její klid. Zkátka nejsem typ na dovolené ve stylu smažit se u hotelu na pláži a jezdit na organizované výlety. Vždy jsem více preferovala cestovat tak, abych si mohla ideálně vařit sama a být ubytována v “soukromí” u někoho z místních, kdo mi destinaci představil jejich očima.

Pak se narodili kluci a tato moje potřeba se ještě umocnila. Kdo z vás je rodič asi ví o čem mluvím. Dítka jsou navyklá na určitou stravu a z klasické snídaně v penzionu se většinou moc nenají (anebo nabaští, ale já skřípu zubama. A to toho už dávno plno neřeším!:)). Asi i proto cestujeme s manželem trochu “po svém”. Od pronajatých chaloupek v klidné náruči naši matičky země nebo v karavanu či pod stanem.

Tento rok jsem se fakt těšila na minimalistickou dovolenou. S báglem, jen my čtyři, noha nohu mine na cestě v horách. Chtěli jsme přejít trasu v Alpách a spát ve vysokohorských chalupách nebo pod stanem. Doufala jsem, že bych třeba i mohla zkusit na závěr vyzkoušet v reálu nějaký recept Bohužel Hugovo zranění nohy nás donutilo plány přehodnotit a posunout. Zároveň však zavzpomínat na naše dovolené v karavanu s klukama, když byli mimina a batalota. A to mě přivedlo na myšlenku vám sepsat naše zkušenosti pro případ, že o dovolené v kempru s prcky uvažujete.

CESTOVÁNI CAMPEREM S DĚTMI

Několikrát jsme byli s klukama camperem po Evropě. Oskar měl poprvé ani ne 6 měsíců! Projeli jsme Francii, Chorvatsko, Slovinsko i střední Itálii. Ačkoliv se to možná nezdá i s camperem lze najít tichá, malebná a turistům skrytá místa v kempech, které na webu téměř nenajdete! Navíc cestování s camperem vám dá sice obrovskou svobodu cestování s mrňatama, poznávání vybrané země i jeden druhého :-), vaření z lokálních luxusních surovin, ale pár “masařek” se taky najde :)

Takže pokud vás láká také zkušenost “poznávání země formou road tripu” a navíc s dětmi, zde je pár našich tipů.

1) PLÁN TRASY VERSUS REALITA

 • Známe to! Doma si stanovíte ideální trasu, kterou byste si chtěli projet v určitém časovém horizontu. Ale rovnou počítejte s tím, že jste ji velmi pravděpodobně přepískli! Máme vyzkoušené, že nejlepší je na jednom místě vydržet aspoň tři dny. Pro vás i pro děti. Karavan je sice domek na kolečkách, ale cestování v něm není zas tak pohodlné (OK, pokud nesedíte na předních sedačkách:-)). Ale představte si zabavit ty mrňouse, kteří potřebují pohyb. (Taková ty fakta, že ne do všech měst smí karavany nebo, že ne všechny malebné silnice karavan zvládne vynechávám:-))

 • Pokud plánujte přejezdy mezi destinacemi tak max do 30-50 km. Pak už je to pro ty mrňouse i vaše nervy pěkná pruda!

2) DOPORUČOVANÉ KEMPY VERSUS SCHOVANÉ POKLADY

 • Vyprdněte se na velké kempy nebo si v nich udělejte rezervaci na jednu noc, když máte za sebou tu nejdelší cestu do vaší “prázdninové” destinace na první přespání.

  • jsou zbytečně drahé, karavany/ auta/ stany nahňácané na sebe a ještě šíleně hlučné a opravdu málokdy malebné!

  • Ale když už tam budete, tak se pozeptejte někoho kolem (většinou starších párů s campery nebo mladých surfařů) na tipy, kde byli a kde se jim líbilo! Povětšinou nám dali luxusní tipy na schované malé a čisté kempy v borových hájích hned na plážích, které jsme na webu fakt nenašli!

 • Hledejte sami tam, kde se vás okouzlí krajina. Ptejte se místních v pekárnách, z malých rybářských vesniček, kam zajeďte na kafe, na ranních trzích nebo jiných mladých camperů.

  • Takhle jsme narazili na skvělou vinici uprostřed Toskánska, kde jsme v borovém háji pobyli 3 dny ve společnosti ještě jednoho camperu a dvou mladých holek, které vyrazili z Holandska do Říma na kole! Krom koštování luxusního vína jsme poznali skvělé mladé inspirativní lidi.

3) NAKUPUJTE LOKÁLNĚ

 • Se sebou potřebujete tak max svačinu na cestu a na jednu večeři (spíš pro sychr a hladové krky dětí:-)).

 • Nakupte v lokálním obchodě a ptejte se po lokálních trzích, pekařstvích a OVOZEL místech. Zastavujte po cestě a nakupujte u stánků. Takhle nejlépe dostanete tipy od místních, které by vám nikdo jinak neřekl!

 • Navíc nakoupíte tam levněji a kvalitněji bez zbytečného odpadu (většinou je vše balené do plastu) a hlavně tak akorát a čerstvě.

4) CESTUJTE NA LEHKO

 • Reálně toho moc nepotřebujete! Ani pro sebe ani pro děti. Jedna mikina, 3 kousky spodního prádla, 2 trička a kraťasy plus plavky a super skladný ručník (Můj TIP, který tahám kamkoliv i na plavání s prcky tady v Praze!!!)! Vyprat se dá v každém mini kempu a pověsit prádlo u karavanu :-)

 • Nechala jsem se inspirovat mou kamarádkou a poslední dobou cestujeme už je v těchto ultralehkých kompresních nepromokavých organizérech na oblečení! Každý máme jeden velký a pokud nemáme možnost prát tak ještě jeden malý nebo v něm mám náhradní oblečení pro kluky do auta. Je to fakt super vychytávka kamkoliv! Vím, kde co kdo z nás má, nemusím to pracně hledat, netahám víc než je nezbytně nutné a vejdeme se do jednoho kufru ve 4 lidech!

 • Nezapomeňte si vzít se sebou sedátka pro děti za kolo nebo ještě lépe Chariot! Usnadní vám to pohyb po okolí v terénu, ve městě nebo výletování na kole za krásami okolí!

5) KONEČNĚ SPOLU

 • Na cestování camperem se mi nejvíc líbil fakt, že nás tenhle typ cestování a dovolené vždy úplně sblížil. V camperu (nejen po večerech) je prostor si povídat. Opravdu se vnímat (protože není kam nebo k čemu utéct:-), hrát i vymýšlet hry, žít trochu více minimalisticky a poznávat se zase trochu jinak!

Možná vám článek k něčemu bude a možná mě měl posloužit k cestování ve vzpomínkách a zároveň i tak trochu utvrzení se v mé cestě “smysluplného” a zároveň ekologického cestování. Před časem jsem totiž četla článek od Evy z Nila Storu. Psala o smysluplném cestování nejen s dětmi, který je jakousi celkovou úvahou o nadměrném cestování v dnešní době a jak k tomu přistupuje Evka s rodinou. Jejich přístup je mi velmi blízký a věřím, že osloví i vás.

Comment