Většina z vás asi četla můj první článek o nožkách a botkách pro nejmenší. Mluvila jsem o tom, proč se snažím se svými dětmi jet BAREFOOT a proč.  Nu a teď ještě něco tedy k BF botkám. Jak na ně. Aspoň tedy dle mých zkušeností a pohledu na věc. Logicky začnu s prvníma botkama pro první krůčky a postupně budu dál pokračovat dle růstu dítka i ročních období. Je to téma obsáhlé a tak asi mohu dopředu říct, že se můžete na podzim/zimu těšit na BF recenze zimních a celoročních botek :) Ocením vaše postřehy a vaše zkušenosti ať už podobné nebo opačné. Od toho tento článek vzniká. Nejsem fanatic do BF a ne každá značka, které se tváří BF splňuje všechny kritéria.

BOTIČKY PRO PRVNÍ KRŮČKY

CAPÁČKY  - Capáčky jsou super lehounké a ohebné. Tudíž jsou vhodné jako obuv pro první krůčky doma i venku. Na capáčcích mám ráda to, že se jednoduše nazouvají, proto je velmi ráda používám i jako bačkůrky do školky, protože si je zvládnout nazout i ti nejmenší. Cenově se pohybují okolo 250-450 Kč a rozhodně ta cena za to stojí. Ty kvalitní poznáte podle provedení a trvanlivosti. Je jedno zda jsou ušité z textilu, kůže nebo softshelu. Protože každý materiál má své pro a proti. Proto jsem vám níže vybrala pár tipů dle své osobní zkušenosti. Jen je třeba říci, že nejsou capáčky jako capáčky a proto při výběru dbejte zvýšenou pozornost na několik věcí:

 1. Švy vně a nebo uvnitř?  Často vidím, že capáčky se zdají široké, ale když je otočíte zjistíte, že ploska je extrémně úzká. Dítko tedy stojí na vnitřních švech. To samozřejmě není dobré, dostává stimuly do plosky a mění se nesprávně nášlap i držení těla. Stává se to i tehdy, když capky sice mají dostatečně široký spodek, ale zároveň jsou příliš volné kolem nártu a tím se při pohybu jakoby točí kolem nožičky. Můžeme to vyřešit volbou capáčků se švy vně. Jestli se vám ale nelíbí, nevěšte hlavu, jde jen o to, správně zvolit velikost. Proto když kupujete capáčky nebo si necháváte šít na míru, jsou důležité 4 míry (a to platí i u těch se švy venku) ... délka, šířka, oblouk nártu v nejvyšším místě (není to doslova výška nártu, spíš šířka přes nárt a důležité je, kde se měří) a délka nártu od špice k holeni. Tyto rozměry určují, zda dítku capáčky sednou nebo ne = zda budou správně široké, nebudou úzké přes nárt, jestli se nožka neposune v botce dopředu a nadměrek neúčelně neskončí za patou... Podle nich si výrobce, prodávající (nebo vy jako nakupující), udělá obrázek o tom, jaká je nožka a zda konkrétní model bude vyhovovat. Pokud se s Vámi o tom prodejce nehodlá bavit, už to je alarmující údaj.
 2. Jak sedí na patě?  Chceme, aby nepadaly, pata v nich nelítala a také se nesešlapovaly. Patní část má být dostatečně vysoká, výška by měla odpovídat minimálně výšce kotníku dítěte od podlahy. Gumička by neměla být přišitá napevno, aby se dala vyměnit, povolit, přitáhnout. Z toho nemusíte mít strach, vyměňuje se podobně jako guma v kalhotách. Největším úskalím je ono sešlapování, sešmajdání capáčků. To se nejčastěji děje tehdy, pokud je spodek capek v oblasti paty příliš široký, je nízká pata nebo volná gumička. Některé děti mají obzvlášť uzounkou patu. Pokud k nim vaše dítko patří, upozorněte na to prodejce. Někdy ale nemusí být sešmajdání vinou capek. U malých dětí, které teprve s chůzí začínají padají někdy kotníčky jakoby dovnitř (z pohledu zezadu na paty). Z 90% je to fyziologické, na vině jsou zatím slabé svaly, které se teprve používáním nožky vycvičí. Pokud capáčky u takovýchto nožiček nesjíždí dolů a nožka nešlape na švy, jsou v pořádku.
 3. Spodek capáčků... Jaký, kolik vrstev?  Zásadní věcí u capek je neklouzavost. Tu zajišťuje vnější materiál spodku. Kůže - pokud chcete, aby capky neklouzaly, je nutno, aby byla hrubou stranou vně (broušená strana). Je ale nutné si uvědomit, že je nutno o kůži pečovat = udržovat ji vespod hrubou. Pokud se zanese špínou, pak se její neklouzavost úměrně snižuje. Někteří prodejci nabízí i pogumování či podlepení pryží (gumou, gumovou podešví). Ne všechny technologie a materiály jsou vhodné do interiéru či exteriéru, je třeba se prodejců ptát. Množství vrstev spodku je závislé od požadavků na izolaci od podlahy, také ročním období ... Pokud mají capky spodek z 1 vrstvy kůže, ptejte se, zda je silnější než svršek. To určí pravděpodobnou trvanlivost. Také se dá očekávat, že takovéto capky budou mít uvnitř tu leštěnou stranu kůže = asi nic příjemného, pokud byste chtěli nosit capky naboso. Capky se 2 vrstvami vespod mohou mít 2 vrstvy kůže nebo kůži+jiný materiál (ten bude uvnitř na stélce, pravděpodobně proto, aby byla příjemnější). Tady je podstatné, zda jsou vrstvy lepeny nebo přišity. Jaké lepidlo? Nebudou se vrstvy oddělovat a hrnout se vůči sobě? U vícevrstevných capek se ptejte po materiálu uvnitř (mezivrstva). Je přírodní? Nezvyšuje potivost? Proč tam je? ... No a pak zvažte co od capáčků očekáváte a podle toho se rozhodněte :)
 • Osvědčení výrobci, kteří ušijí dle vaší potřeby kvalitně a opravdu hezky jsem hledala v českých luzích a hájích. Najdete samozřejmě i levnější, ale tam je třeba opravdu kontrolovat výše uvedené body:
  • Některé má již LOOCA - šije capáčky právě se švy zvenku, ale i uvnitř - podle vašeho výběru. Najdete ji na fleru.  (Na níže uvedených fotkách capáčků jsem uvedla jméno pod kterým je registrovaná na www.fler.cz:-)) Momentálně plánuje navýšení zásob skladem, aby uspokojila poptávku, protože na ušití na míru si bohužel počkáte. Paní je poctivá a rozhodně výsledek stojí za to. Protože ty designy jsou opravdu nápadité.
  • DADOOS - klasické capáčky šité chráněnou dílnou v Jizerkách. Sympatické je, že si je můžete nechat ušit na míru nožičky vašeho dítka.Takže i přesto, že mají švy uvnitř můžete být klidnější. Nejsou asi tolik stylové, ale pěkné kousky určitě najdete a nemusíte za ně platit o 200-400 Kč víc než u zahraničních dodavatelů. Výhodou je, že dělají i perforované, které se hodí právě na nadcházející jaro-léto.
 • ATTIPASKY - Capáčky jsou super, ale často jsem řešila to, že se mi špatně čistili. A tak jsem nedávno ozkoušela Attipasky. A byla jsem nadšená. Mají sice vtipný tvar ala klaunský botka, ale fakt, že se v tom nožka nepotí, dají se prát, jsou totálně měkké a lehké u mě velmi hrají velký prim. Asi jediná jejich nevýhoda je, že větší velikosti nejsou často dostupné a cenově dražší kolem 500 Kč.

BOTKY ALA CAPÁČKY A NEPŘÍZNIVÉ POČASÍ - Jasně, občas je venku pěkně nevlídno a po dešti. Jeden pak přemýšlí, co dát dítku na nožku. Pro první krůčky je pár zajímavých botiček v různých cenových relacích. Ale jedno po druhém.

 •  LITTLE BLUE LAMB - jedná se o slovenskou firmu, která prodává botky s prvky barefoot. Avšak mám zkušenost, že ne všechny jejich produkty splňují ohebnost podrážky nebo širokou špičku. Našla jsem několik hodnocení zde a zde uživatelů, kterou moji tezi potvrzují, ale určitě jsou dobrým kompromisem. Rozhodně však jejich CAPÁČKY za zmínku stojí! Aspoň ty co jsme my zkoušeli. Výhodou je, že ceny jsou od 600 Kč, což je ve světě barefoot příjemné.
 • PEDIPED - je americká společnost, která se barefoot botkám hodně věnuje. Mají několik řad a pro první krůčky jsou to ORIGINALS - 0-24 měsíců. Jakási modifikace capáčků. Botky jsou měkké, ohebné. Nevýhodou je, že je nikde nevyzkoušíte. Prostě objednáte a čekáte zda sednou nebo budete měnit. My jsme je měli minulý rok a za mě posílám tip na sandálky na léto. Sice mají mírně zvednutou špičku, ale jinak jsem byla opravdu velmi spokojena. Hlavně jsou PRATELNÉ  s velikostí od 21:-)
 • BOBUX - momentálně velký hit na trhu s "barefoot" botkami pro první krůčky. BOBUX Xplorer Arctic mají kožený svršek a podšívku z vlny merino, takže se děti mohou stavět na nohy i v zimě a jsou vhodné pro opravdu první první krůčky tzn. super malá velikost a dost mi připomínají capáčky. Navíc jsem si všimla, že podrážky dost rychle prokazují známky opotřebení, zakopávaní atd. Přijdou mi prostě dost drahé na to, že to jsou vlastně capáčky :( Pak mají další řadu BLAZE, když už děti lépe chodí. Botky jsou designově krásné a rovnou učí děti pravá a levá, ale nejsou vodě odolné. Nicméně je plánujeme vyzkoušet, protože v létě potřebujete mít lehčí "tenisky", ve kterých děti nebudou mít opocenou nožku.

Asi závěrem k výběru botiček stojí za to zmínit, co přes cápáčky, když prší respektive co holínky :D

 • MyMAYU - varianta holínek i zimních bot/sněhulí. Jsou sice drahé, ale podle mě tak variabilní a geniální, že vlastně není třeba kupovat dvoje botky (holínky a sněhule). Těším se na tento podzim, kdybych je ráda našim klukům pořídila. Pokud vás však stejně jako mě vyděsí cena, pak jsou holínky ještě jiné.
 • Holínky DEMAR MAMMUT-S - jsou to mrazuvzdorné holínky, které jsou super lehké a možno dokoupit s tepelnou vložkou právě do chladnějších dnů. A hlavně jejich cena kolem 350-450 Kč! 

Variant pro vhodné botičky na první krůčky je určitě mnoho. Snažila jsem se pokrýt ty, co mám ozkoušené nebo mi dávají smysl. Zároveň vám i trochu ušetřit čas. Závěrem je nutno říci, že tvarů nožiček je mnoho a tak je i mnoho značek botiček. Je třeba zkoušet a hledat, co zrovna teď bude pro vaše dítko to nejlepší. Pro inspiraci se mrkněte na následující stránky věnované barefoot botkám :-) Hodně štěstí při výběru a dejte vědět vaše zkušenosti i pro ostatní maminky.

PRO INSPIRACI A DALŠÍ TIPY:

 www.nohynaboso.cz - Janka postuje zajímavé pohledy na bosou chůzi i u dětí např. tady

www.bosonožka.cz

http://www.livieandluca.com/

JACK & LILLY - botky

www.naboso.cz

http://www.vpavucine.cz/