Jak jistě víte, jsem maminkou 2 malých kloučků a nemocnost se nám rozhodně nevyhýbá.  Asi jako každá z nás jsem vždy hledala k západní medicíně alternativu, která je více šetrná a bez chemií.

Cesta zpět ke kořenům léčení nebo chcete-li k přírodě byla u mě strastiplná. Bohužel ne vždy alternativní cesta,  ať už čínská medicína, homeopatika, bylinky, prostě příroda fungovala. Respektive spíš bych měla říci, že já v ní neměla dostatečnou víru. 

Hugo měl od 4. týdnů svého života opakované zkušenosti s antibiotiky a následně velmi špatnou imunitu. Takže to malé krásné tělíčko bylo velmi záhy seznámeno s chemií západní medicíny a tak podpora léčby přírodní cestou nebyla příliš úspěšná. Dodnes si pamatuji, když jsem záhy po jeho 1. roce (co měl již po třinácté antibiotika), narazila na knihu Radost ze zdravých dětí (Strnadelová, Zerzán) a já při dalších šílených horečkách zvolila cestu čistě přírodní. Netuším, kde se ve mě tenkrát vzala ta odvaha a víra, že to spolu zvládneme. Ale byla tam a to je hlavní. Výsledkem 3 šílených dnů a nocí plné zábalů, "lektvarů" byl pomalu se čistící Hugo, který pak další rok byl bez antibiotik a nemocí! Od té doby se samozřejmě s nemocemi potýkáme, ale v úplně jiné intenzitě.

Hugo 4. týdny

Hugo 4. týdny

 Ne, nezanevřela jsem na západní medicínu. Myslím, že západ bez východu nejsou úplní. Ale o to více jsem začala hledat svoji přírodní cestu podpory léčení sebe i celé rodiny. 

Mám to obrovské štěstí, že mohu přes BabYogu se potkávat s plno úžasnými maminkami, které mě inspirují a obohacují svými zkušenostmi. Avšak často se mě ptáte na mé osvědčené tipy a triky na různé dětské i vaše trápení. Pokud vás to tedy zajímá, ráda se s vámi podělím o funkční přírodní cesty, které mě příjemně překvapily!

Stále však platí, že každý jsme originál a na každého zabírá něco jiného. Nejsem úplný zastánce tvrdit, že to či ono je 100% úspěšné. Proto veškeré uvedené tipy a triky jsou spíše doporučení na bázi vlastní zkušenosti a žádný marketing :-) Uvítám pod jednotlivými kategoriemi vaše reakce, zda zabralo nebo co zafungovalo vám. Víc hlav, víc ví :-)

Než se však do toho pustím, ráda bych doporučila pár pro mě výrazných knih z tohoto soudku.

Radost ze zdravých dětí (Strnadelová, Zerzán) - kombinace pohledu makrobiotiky a čínské medicíny na zdravý našich dětí. Najdete zde zajímavé postřehy od těhotenství po kojení, první příkrmy miminek i pořádná jídla. Pro mě je nejvíce inspirativní část o podpoře léčby nemocí právě přírodní cestou, která je u nás velmi funkční. Najdete tam různé zábaly na kašle, horečky, bolesti, ale i různé nápoje na podporu imunity již při nemoci. Podle mě nezbytné vybavení každé maminky, co hledá něco jiného než rovnou paralen :)

Bylinky pro děti a maminky (Staňková - Kröhnová) - ucelená kniha o praktickém využití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi. Vše dle ročních období s popisem bylin a jejich účinků, návodů na domácí léčení, recepty i rady pro těhotné a kojící. V tuto chvíli nejvíc oceňuji nápady na hry a tvoření s dětmi.

Nemoc jako řeč dětské duše (Ruediger Dahlke) - když jsem si jí pořizovala netušila jsem jak velkým průvodcem mi bude. Jedná se o výklad a interpretaci dětských chorob a jejich celostní ošetřování. Kniha pro mě je takovým zrcadlem, kdy děti zrcadlí nás samé a tak každá nemoc je diskutována z psychosomatického hlediska s praktickým doporučením k podpoře léčby. Zkráceně jak rodiče mohou pomoci na cestě k uzdravení. 

Comment