Před časem se mě maminky často ptaly, kam na jógu s dětmi, které už odrostou BabYoze anebo začnou chodit do miniškolek. Doporučovala jsem osvědčené lektorky dětské jógy mému i dětskému srdci blízké. Přechod z kurzů BabYogy do dětské jógy se mi zdál logický. Ale dnes vidím, že ne pro každé dítko je tento přechod skousnutelný.

Zkusme si na chvilku nazout botky 2,5 letého dítka a podívat se na to z jejich perspektivy. Dítko už možná je dost velké, aby chvilku zvládlo být bez mamky a třeba i zkouší chodit samo do menšího kolektivu nebo rovnou už do školky. Některé to zvládá i v klidu a bez slziček. I když… řekněme si to upřímně. Každé odloučení od maminky, nové prostředí, nová aktivita, nová tvář je pro něj dosti náročné po všech stránkách.

A teď se vraťme k těm kroužkům. V tomto útlém věku si aktivitu dítko úplně nevybírá, ale vybíráte mu je vy dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A tak vyrazíte právě třeba na dětskou jógu. A ejhle, dítko se nezdá nadšeno, i když doma třeba s vámi praktikuje jógu nebo rádo chodilo na cvičení pro děti a rodiče, kde se prvky jógy objevovaly. Drží se vás kolem krku, možná i uroní nějakou tu slzu nebo to rovnou celé bojkotuje. A vy to vzdáte.  Vím o čem mluvím. Velmi podobně to vypadalo i u našich kloučků. Právě díky nim jsem pochopila, že je potřeba jim a jejich maminkám nabídnout jakýsi mezistupeň mezi BabYogou (baby jógou), cvičením pro rodiče s dětmi a dětskou jógou.

IMG_0923.JPG

A tak jsme tu s novým cvičebním program pro děti 2,5 - 6 let staré vycházející z konceptu jógy i BabYogy, dětských her a vhodného pohybu pro zdravý dětský vývoj. Pozorováním, nasloucháním  a osobní zkušeností jsem došla k několika pilířům, které mi pomohly při vytváření našich "Jógahrátek" - jógového hraní pro děti od 2,5 do cca 6 let.

 

NEJSME PRO VÁS CIZÍ

  • Vycházíme z principu, že nás (lektorky) znáte vy a velmi pravděpodobně i vaše dítka z BabYogy. Tudíž nám důvěřujete a zůstáváte v klidu i když dítko nereaguje při příchodu dle vašich představ.:-))

VYTVÁŘÍME BEZPEČNÉ PROSTŘEDÍ aneb můžete tam být s námi

  • Lekce "Jógahrátek" vedeme v prostorech, kde můžete (v případě potřeby dítka) s námi být, z povzdálí nás pozorovat a postupně se vzdalovat. Anebo když se "to sejde "(rozuměj "nálada"), se k nám i s ostatními rodiči připojit a užít si společné praxe i blbnutí.

    • Upřímně ne každé dítko zvládne být samo a občas se prostě potřebuje ujistit, že tam mamka je a ono může uvolnit a s námi “řádit". (Což se za zavřenými dveřmi dělá špatně :-))

    • Jsou zde, ale i děti, které to mají naopak… které potřebují být samy s námi, pozorovat a pomalu si získat důvěru. Zkrátka každý to má jinak a my to respektujeme.

NETLAČÍME A NEMÁME OČEKÁVÁNÍ

  • Znáte to…. ne vždy se cítíme naladěni na cvičení . Jen někdy potřebujeme sami sebe pošťouchnout z naší zóny, abychom se cítili lépe. Proto ani my naše děti do cvičení nenutíme. Avšak "lákat" je ke společným hrátkám a dovádění nepřestáváme.

  • Tento přístup se nám vyplácí! A jak to vím? Protože (zatím) jsme nikomu "jógohrátky" nestihly zprotivit:-)

KOMUNIKUJEME

  • Jógahrátky pro nás nejsou jen prací, ale zábavou. A když nás něco baví, sdílíme. Po lekci s vámi probereme, jak děti spolupracovaly a hlavně, co jsme na lekci dělali. (Známe to samy, že ne všechny děti sdílí, co prožijí. :-)) A taky, abyste nebyli "mimo mísu", až vám budou ukazovat kopečkovou zmrzlinu :-)

Je toho samozřejmě mnohem víc, ale to hlavní jsme zde snad zmínily. Pokud byste se k nám chtěli na Jógahrátky připojit, rádi vás přivítáme od září v nových kurzech a nebo v létě při letním výletování s BabYogou.

Těšíme se na vás!

Lenka & Tým BabYogy

Comment