Z pohledu nemocnosti pro nás tento školní rok nebyl příliš shovívavý. Přičítala jsem to především změně prostředí (stěhování, nová školka, stres z rekonstrukce i ze "zabydlování" ) i vysoké nemocnosti v Praze. Nedočkavě jsem vyhlížela jaro a doufala ve zlepšení, které u nás nepřicházelo.

Jak už to tak chodívá, když má přijít nějaký "AHA moment", život nám přihraje příležitosti. Nu a já se seznámila s maminkou malé dcerky, jejíž příběh mě přivedl k myšlence, nechat sebe i kluky otestovat na potravinové intolerance. (Jaký rozdíl je mezi alergií a intolerancí (PI) se mrkněte na odkaz:-)).

Vzhledem k tomu, že Huga trápí od malinka astmatické projevy a Oskara průjmy i ekzém, jsme byly na krevních testech (na PI) opakovaně. Nikdy však klukům nic nevyšlo. Což mohl být tzv. falešně negativní výsledek. Lékařka nám proto doporučila zkousit vyloučit "typické alergizující" potraviny. (Např. Hugo od miminka měl intoleranci kravské bílkoviny, která se projevovala šíleným zahleněním, následně kašlem, který končil astmatickým záchvatem. V testech se však nikdy nepotvrdila = falešně negativní výsledek. Po striktním vysazení mléčné bílkoviny z našeho jídelníčku se Hůgův stav začal intenzivně zlepšovat.)

Přiznávám se, že mě vůbec nenapadlo nechat na PI otestovat samu sebe v době, kdy jsem kojila!! Vždyť je to logické, když něco nesedí mě a kojím, logicky to asi nebude dělat dobře ani miminku, které má moji genetickou výbavu!

TESTY NA POTRAVINOU INTOLERANCI

Než absolvovat kolečko - čekačka na termín na alergologii, následně odběry a pak ještě čekat na výsledky; zainvestovala jsem a nechala jsem nám (mě i klukům) udělat Test na 20 základních potravinových intolerancí (z krve) přes genetické centrum GENLABS. Vyšetření mě stálo 1000 Kč + 100 Kč za odběř (za každého z nás). Výsledky jsem dostala poštou do 7 dnů s vysvětlením jak intenzivní intolerance případně je a jak k ní přistoupit v rámci dietních opatření.

Co vám budu vyprávět. Trochu jsem tušila, že nám něco "vyjde", ale ne v takovém rozsahu (lepek - kravské mléko (pouze u mě!) - vejce - banán).  Po bližším prozkoumání, jak se mohou tyto intolerance projevovat přišel onen "AHA moment". Najednou to celé začalo dávat smysl. Lepek jsem se z jídelníčku kluků snažila vyřadit již dříve, ale nezdálo se, že by to nějak výrazně s "imunitou" zahýbalo. Ale intolerance na vejce a banán mě nikdy nenapadla. A vzhledem k tomu, že toto kombo intolerancí je docela běžné (odborně "křížená intolerance"), tak to byl jakýsi začarovaný kruh, ze kterého teď už snad víme jak ven.

Musela jsem se vzpamatovat a vymyslet, jak upravit jídelníček klukům, kteří jsou ochotni jíst jen pokrmy z bílé mouky, vajec jako jsou těstoviny, pizzy, bábovky, párky a samozřejmě cokoliv sladkého. (Já vím! Jsem strašná matka!!! :-))) Překvapivě to zatím jde lépe než jsem vůbec doufala. Kluci změny přijali bez větších problémů. Asi i tím, že se nám všem velmi rychle (už po necelých 2 týdnech) výrazně "ulevilo"!!!

CHCETE TAKY ZJISTIT VAŠE POTRAVINOVÉ INTOLERANCE?

Na otestování PI se mě ptalo už tolik lidí, především maminky s malými dětmi, že mi to nedalo a spojila jsem se s GENLABS pro případ, že se vám také nechce čekat na kolečko přes vaši lékařku.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI TESTŮ PI

Máte-li trápení se zažíváním nebo vysokou nemocnost u miminek/malých dětí, které třeba ještě i kojíte, můžete si vybrat z následujících možností:

 • TEST NA 20 NEJČASTĚJŠÍCH POTRAVINOVÝCH INTOLERANCÍ  (z krve/plasmy) nechat udelat sami sobě případně i dětem
  • Test není celoživotní, ale aktuální. (Dodržíme-li dietní opatření a dopřejeme našemu tělu, aby se očistilo, je možné že budeme za rok či dva tyto potraviny zase moci střídmě konzumovat.)
  • Cena: 1000 Kč + 100 Kč za odběr kdekoliv v rámci partnerské laboratořě (Praha, i v rámci ČR).
 • TEST NA INTOLERANCI LAKTÓZY (i u miminek)
  • Jedná se o jednorázové vyšetření stěrem z úst, které vám odhalí vaše genetické predispozice čili výsledek je tzv. stabilní/neměný.
  • Cena: 1815 Kč
 • TEST NA PREDISPOZICI CELIAKIE (i u miminek)
  • Jedná se o jednorázové vyšetření stěrem z úst, které vám odhalí vaše genetické predispozice čili výsledek je stabilní
  • Cena: 2200 Kč

Jasně jsou i komplexnější testy (více potravin) na PI, ale pokud si je necháváte dělat soukromě, tak i ceny tomu odpovídají. Většinou postačí těch 20 nečastějších PI. Pokud se tedy rozhodnete, nechat se "otestovat"  touto cestou, prosím, spojte se mailem s paní magistrou Dagmar Bystřickou na dagmar.bystricka@genlabs.cz a jako heslo napište BABYOGA, aby věděla o co jde :-)

Závěrem bych jen ráda podotkla, že se nejedná o žádnou reklamu ani o spolupráci. Jen vašich dotazů bylo k "našemu AHA momentu" tolik, že mi přišlo snažší to sepsat a dát vám příležitost testu PI využít také.

Vše dobré a budete-li mít dotazy z čeho čerpám, co mi přijde jako přínosné či naopak na cestě v naší "dietě", napiště mi do komentářů. Sepsala bych k tomů případně další článek :-)

Vaše,

LENA

 

 

Comment