Přemýšleli jste někdy nad tím, co nám přináší lidé, které potkáváme a náš život s nimi protkáváme?  Nemluvím jen o přátelích, známých, ale i paní prodavačce z obchodu, řidiči MHD nebo jen prostě spolucestující z tramvaje, která na vás reaguje. Asi se shodneme, že ne vždy jsou to příjemné se(pro)tkávání.  

A co když byste se na to nedívali jen jako na „konkrétní situaci“, ale v těch situacích hledali „červenou nitku“, která je všechny propojuje? Našli byste, co mají společného?  Zamyslete se. Dejte si na čas… Tak. Povedlo se? Pokud ano; umíte si přeložit, co nám má zrcadlit? Na co se máme v našem životě zaměřit?

Zdroj: Pinterest, These I Steal For You by dkim

Zdroj: Pinterest, These I Steal For You by dkim

Budu-li osobní, tak poslední dobou vnímám, že jak v mém osobním tak i pracovním životě je mou červenou nitkou „nastavování si hranic“. Hmmm. A je to jen o mě nebo i ve společnosti? Kam se podívám, „hoří“ kauzy černobílé.

Minimálně dvě proti party a jedno téma. Nemusím chodit pro příklad daleko. Petice za právo na domácí porod. Petice záchranné služby za přijetí zákona proti plánovaným porodům doma. Barefoot nebo-li bosonohé botky versus botky se žirafou ke kotníčkům. Nošení dětí v šátku versus kočárky. Metody výchovy například kontaktní rodičovství versus „hlavně miminko nerozmazlit“. A tak bych mohla pokračovat dále a dále.

Jasně, já vím. Nic nového pod sluncem. V názorech se shodnout jednotně snad ani nejde. Ale to co se děje kolem toho? To je to, co mě zaráží. Je opravdu potřeba se jeden nad druhým povyšovat? Někoho, kdo se (dle vás) „hloupě“ ptá, úplně sepsout?  K(t)am se vytratila slušnost, pokora a respekt jednoho vůči druhému? Je to o tom, že už i ten pojem „hranice“ v nás často vyvolává pocit nepříjemný, negativní, smíchaný s agresí? Jde si vůbec nastavit hranice bez viditelné nebo skryté agrese?

THE BEAUTY I SEE IN ME IS A REFLECTION OF YOU
— RUMI

Jsem na své životní cestě, lektorkou a průvodkyní maminek mateřstvím pomocí BabYogy.  Setkávám se s různými ženami, dívkami, dětmi. Přicházejí z různých důvodů, ale většinou tím hlavním, co je spojuje, je láska ke svému dítku a náklonost k józe. Některé jsou u fyzické praxe, kdy se učí respektovat naše já jako tělo. Naše já jako stav mysli. Naše já jako dech života. Naše já jako vědomé mateřství. A pak se to stane. Fyzická praxe ásan se pomalu přesouvá do všech aspektů našeho bytí a hlavně do mateřství. (myšleno jóga jako filozofie života)  

Zdroj: Richard Seagraves, Pinterest

Zdroj: Richard Seagraves, Pinterest

Díky své vlastní praxi jsem jedno pochopila už dávno. Pakliže nás naše praxe neinspiruje k prožívání vlastního života s všímavostí, respektem, pokorou, moudrostí, láskyplností, autentičností a celkovou svědomitostí, pak nepraktikujeme jógu, ale jen zaujímáme další společenskou pózu.  Protože pokud žijeme bez všímavosti a respektu, pak ignorujeme jednu z Patandžaliho Jám (prvního pilíře jógy).  Ahimsu  - neubližování nebo spíš nepůsobení bolesti nejen fyzicky, ale i činem a slovem. A následně i Asteyu - nekradení nejen hmotných věcí, ale i něčí energie, času a pozornosti.

Zdroj:  
 
 
 
  
 
 Normal 
 0 
 
 
 21 
 
 
 false 
 false 
 false 
 
 CS 
 X-NONE 
 X-NONE 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 /* Style Definitions */
 table.MsoNormalTable
	{mso-style-name:"Normální tabulka";
	mso-tstyle-rowband-size:0;
	mso-tstyle-colband-size:0;
	mso-style-noshow:yes;
	mso-style-priority:99;
	mso-style-parent:"";
	mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
	mso-para-margin-top:0cm;
	mso-para-margin-right:0cm;
	mso-para-margin-bottom:10.0pt;
	mso-para-margin-left:0cm;
	line-height:115%;
	mso-pagination:widow-orphan;
	font-size:11.0pt;
	font-family:"Calibri","sans-serif";
	mso-ascii-font-family:Calibri;
	mso-ascii-theme-font:minor-latin;
	mso-hansi-font-family:Calibri;
	mso-hansi-theme-font:minor-latin;
	mso-fareast-language:EN-US;}
 
 Xiao Huang, Twilight World

Zdroj: Xiao Huang, Twilight World

Proto vás chci poprosit. Před tím než ostře vynesete svůj názor, který může být protichůdný proti tomu druhému, se zastavte. Vzpomeňte si na Patandžaliho Jámy a vězte, že za každým názorem je příběh.  Příběh, který KONKRÉTNÍ názor „vysoustružil“.  Příběh, který znát nemusíme, ale měli bychom respektovat. Nekypřeme svými slovy bitevní pole. A nevztyčujme na nich vojáčky.  V BabYoze i józe není vítězů či poražených. Jsme jen všichni na své vlastní cestě, ve svém vlastním rytmu.

NAMASTE

Comment