Viewing entries in
Alternativní medicína

Potravinové intolerance aneb odpověď na mnoho trápení?!

Comment

Potravinové intolerance aneb odpověď na mnoho trápení?!

Z pohledu nemocnosti pro nás tento školní rok nebyl příliš shovívavý. Přičítala jsem to především změně prostředí (stěhování, nová školka, stres z rekonstrukce i ze "zabydlování" ) i vysoké nemocnosti v Praze. Nedočkavě jsem vyhlížela jaro a doufala ve zlepšení, které u nás nepřicházelo.

Jak už to tak chodívá, když má přijít nějaký "AHA moment", život nám přihraje příležitosti. Nu a já se seznámila s maminkou malé dcerky, jejíž příběh mě přivedl k myšlence, nechat sebe i kluky otestovat na potravinové intolerance. (Jaký rozdíl je mezi alergií a intolerancí (PI) se mrkněte na odkaz:-)).

Vzhledem k tomu, že Huga trápí od malinka astmatické projevy a Oskara průjmy i ekzém, jsme byly na krevních testech (na PI) opakovaně. Nikdy však klukům nic nevyšlo. Což mohl být tzv. falešně negativní výsledek. Lékařka nám proto doporučila zkousit vyloučit "typické alergizující" potraviny. (Např. Hugo od miminka měl intoleranci kravské bílkoviny, která se projevovala šíleným zahleněním, následně kašlem, který končil astmatickým záchvatem. V testech se však nikdy nepotvrdila = falešně negativní výsledek. Po striktním vysazení mléčné bílkoviny z našeho jídelníčku se Hůgův stav začal intenzivně zlepšovat.)

Přiznávám se, že mě vůbec nenapadlo nechat na PI otestovat samu sebe v době, kdy jsem kojila!! Vždyť je to logické, když něco nesedí mě a kojím, logicky to asi nebude dělat dobře ani miminku, které má moji genetickou výbavu!

TESTY NA POTRAVINOU INTOLERANCI

Než absolvovat kolečko - čekačka na termín na alergologii, následně odběry a pak ještě čekat na výsledky; zainvestovala jsem a nechala jsem nám (mě i klukům) udělat Test na 20 základních potravinových intolerancí (z krve) přes genetické centrum GENLABS. Vyšetření mě stálo 1000 Kč + 100 Kč za odběř (za každého z nás). Výsledky jsem dostala poštou do 7 dnů s vysvětlením jak intenzivní intolerance případně je a jak k ní přistoupit v rámci dietních opatření.

Co vám budu vyprávět. Trochu jsem tušila, že nám něco "vyjde", ale ne v takovém rozsahu (lepek - kravské mléko (pouze u mě!) - vejce - banán).  Po bližším prozkoumání, jak se mohou tyto intolerance projevovat přišel onen "AHA moment". Najednou to celé začalo dávat smysl. Lepek jsem se z jídelníčku kluků snažila vyřadit již dříve, ale nezdálo se, že by to nějak výrazně s "imunitou" zahýbalo. Ale intolerance na vejce a banán mě nikdy nenapadla. A vzhledem k tomu, že toto kombo intolerancí je docela běžné (odborně "křížená intolerance"), tak to byl jakýsi začarovaný kruh, ze kterého teď už snad víme jak ven.

Musela jsem se vzpamatovat a vymyslet, jak upravit jídelníček klukům, kteří jsou ochotni jíst jen pokrmy z bílé mouky, vajec jako jsou těstoviny, pizzy, bábovky, párky a samozřejmě cokoliv sladkého. (Já vím! Jsem strašná matka!!! :-))) Překvapivě to zatím jde lépe než jsem vůbec doufala. Kluci změny přijali bez větších problémů. Asi i tím, že se nám všem velmi rychle (už po necelých 2 týdnech) výrazně "ulevilo"!!!

CHCETE TAKY ZJISTIT VAŠE POTRAVINOVÉ INTOLERANCE?

Na otestování PI se mě ptalo už tolik lidí, především maminky s malými dětmi, že mi to nedalo a spojila jsem se s GENLABS pro případ, že se vám také nechce čekat na kolečko přes vaši lékařku.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI TESTŮ PI

Máte-li trápení se zažíváním nebo vysokou nemocnost u miminek/malých dětí, které třeba ještě i kojíte, můžete si vybrat z následujících možností:

 • TEST NA 20 NEJČASTĚJŠÍCH POTRAVINOVÝCH INTOLERANCÍ  (z krve/plasmy) nechat udelat sami sobě případně i dětem
  • Test není celoživotní, ale aktuální. (Dodržíme-li dietní opatření a dopřejeme našemu tělu, aby se očistilo, je možné že budeme za rok či dva tyto potraviny zase moci střídmě konzumovat.)
  • Cena: 1000 Kč + 100 Kč za odběr kdekoliv v rámci partnerské laboratořě (Praha, i v rámci ČR).
 • TEST NA INTOLERANCI LAKTÓZY (i u miminek)
  • Jedná se o jednorázové vyšetření stěrem z úst, které vám odhalí vaše genetické predispozice čili výsledek je tzv. stabilní/neměný.
  • Cena: 1815 Kč
 • TEST NA PREDISPOZICI CELIAKIE (i u miminek)
  • Jedná se o jednorázové vyšetření stěrem z úst, které vám odhalí vaše genetické predispozice čili výsledek je stabilní
  • Cena: 2200 Kč

Jasně jsou i komplexnější testy (více potravin) na PI, ale pokud si je necháváte dělat soukromě, tak i ceny tomu odpovídají. Většinou postačí těch 20 nečastějších PI. Pokud se tedy rozhodnete, nechat se "otestovat"  touto cestou, prosím, spojte se mailem s paní magistrou Dagmar Bystřickou na dagmar.bystricka@genlabs.cz a jako heslo napište BABYOGA, aby věděla o co jde :-)

Závěrem bych jen ráda podotkla, že se nejedná o žádnou reklamu ani o spolupráci. Jen vašich dotazů bylo k "našemu AHA momentu" tolik, že mi přišlo snažší to sepsat a dát vám příležitost testu PI využít také.

Vše dobré a budete-li mít dotazy z čeho čerpám, co mi přijde jako přínosné či naopak na cestě v naší "dietě", napiště mi do komentářů. Sepsala bych k tomů případně další článek :-)

Vaše,

LENA

 

 

Comment

Jak vyzrát na podzimní neduhy - II. nemoce

Comment

Jak vyzrát na podzimní neduhy - II. nemoce

Pole jsou již pomalu sklizená, děti zasedly do školních lavic i moji kloučci nastoupili do školky. Počasí se zatím příliš na podzim netváří, ale virózy již začínají být zase aktivní. Však jen u nás stačilo 4 dny ve školce a hned měl Oskar první virózu. Dobré je, že trvala jen 36 hodin, ale těžko říct zda to byla mini verze nebo zda zafungovala rychle nasazená podpora samoléčby. Ráda bych věřila tomu druhému:-)

Oskar_rybiz

Tak jsem si říkala, že bych s vámi mohla sdílet své vlastní zkušenosti s podporou imunity a přírodní léčby. A jen na upřesněnou, nejsem proti klasické medicíně. Jen mám často pocit, že máma intuitivně umí nejlépe pomoci a cítí, co je pro její dítě nejlepší. A proč cpát do dětí hned léky na sražení teploty, a nenechat tělo si najít cestu k uzdravení trochu pomaleji?

Osobně vám mohu potvrdit, že když dáte víc na sebe než na doktory (nebo co kdo říká), tak se vám otevře obzor mnohem rozmanitější a klidnější na cestě sám k sobě a svému dítku. Pamatuji si, jak se mě v nemocnici ptali na to, jaký Hugo je, když je zdráv, a to mu bylo 8 měsíců. Víte, že jsem neznala odpověď?! A to mě nahlodalo hledat jinou cestu než trávit čas po čekárnách a doktorech. Neříkám, že níže uvedené je spásná cesta, ale nám funguje na dvou dětech. Přeci jen nemoc je projevem disbalance životní síly člověka a následkem vlivu vnějšího prostředí. A cílem léčby by tak mělo být navrácení rovnováhy. A protože děti jsou povětšinou čisté duše, jemné alternativní cesty jsou většinou funkční. Ráda pracuji s homeopatií, aromaterapií i bylinkami. Nepoužívám jen jednu cestu, ale míchám je dle situace. Snad vám to bude k užitku.

HOMEOPATIE

Dlouho jsem na homeopatii koukala s mírným despektem. Občas nám fungovala, ale častěji ne. U profesionálního homeopata jsem nechala velkou sumu peněz během půl roku a měla tolik homeopatik, že jsem ráno před snídaní měla hodinu jen na homeopatika. Nešťastné bylo, že jsem neviděla žádnou výraznou změnu. Až jsem se potkala s Janou Štumpovou Konicárovou. Díky ní jsem zjistila, že jsem používala chybnou potenci (ředění). „Homeo“ znamená léčení stejného stejným, a protože jsou potíže rozmanité, tak je homeopatik mnoho. Jejich výhodou je, že nemají vedlejší účinky, prostě maximálně nezafungují, což může být nevhodnou potencí nebo špatně zvoleným homeopatikem. Moje zkušenost je taková, že při správně zvoleném homeopatiku se kluci uklidní a většinou usnou.

V mé lékárničce na podzimní neduhy najdete:

Homeopatická lékárnička vhodná pro běžné dětské nemoce je k dostání na semináři nebo mě kontaktujte.

Homeopatická lékárnička vhodná pro běžné dětské nemoce je k dostání na semináři nebo mě kontaktujte.

 • ALPIUM CEPA 30 CH – na klasické nachlazení, kdy slzí oči a kýcháme – na to trpím já J
 • ACONITUM 9, 15 a 30 CH – při rychlém nástupu nemoci. Používám ho jako první pomoc při náhlým propuknutí horeček, kdy ještě přesně nevím, co se to klube
 • BELLADONNA 9, 15 a 30 CH – na bolest hlavy, na horečky, na prořezávající zuby u batolat
 • CHINA 30CH – na silné průjmy a zvracení, kdy je potřeba srovnat tekutiny

Mám i další homeopatika, ale tohle je podle mě úplný základ. Nicméně nejsem homeopat. Možná by vám doporučil ještě další. Mě osobně dal moc seminář Janky o principech homeopatie a první pomoci. Myslím, že to je takový základ pro pochopení, jak to funguje. Pokud jste jej nestihli, můžete se přidat 3. října 2016. Na něj navazuje další seminář Běžné dětské nemoci a podpora jejich léčby, který se koná již 17. září nebo 13. listopadu 2016. Pokud vás problematika zajímá, určitě jej absolvujte.

AROMATERAPIE

Tolik článků a seminářů už bylo na toto téma napsáno a pořádáno. Jde o celý komplexní obor. Přiznám se, že jsem u aromaterapie byla dlouho obezřetná. Jsou to silné silice a málokterá firma prodává opravdu 100% přírodní esence, i když to uvádí na etiketě. Pokud se nepletu, tak je dle EU uděleno označení „100% přírodní esence“, pokud je esence v lahvičce aspoň XY %  No, nejsem na tuto tématiku expert, a tak raději přejdu ke svým zkušenostem. Během let praxe při BabYoze i v každodenním životě jsem toho hodně vyzkoušela. Momentálně mě nejvíc baví značka doTTERA, která není v ČR jednoduše dostupná. Za poslední rok se mi osvědčily a v lékárničce mám následující produkty:

 • ON GUARD – tato směs silic je připravená na podporu imunity. Funguje i proti streptokoku! Klukům každý večer mažu 1 kp do chodidel jako prevenci. A v období viróz jim kapu 1 kp s medem do čaje. V případě nemoci dávám lžičku medu s 1 kp přímo do pusinky.
 • BREATHE – je směs silic zkombinovaných přímo na onemocnění dýchacího ústrojí. U Huga mám dokonce i zkušenost, že zabírá při trápení s astmatem nebo laryngitidou. Buď aplikuji přímo s nosným kokosovým olejem na hrudník, záda a chodidla, nebo dělám obklad a kombinuji s difuzérem.
 • DIGEST ZEN – pomáhá při průjmech, bolestech při zažívání a pocitu těžkosti. Velmi mi pomohl, když jsem chytla střevní chřipku a bylo mi opravdu hodně zle. Rychle uleví a pročistí. U kluků směs smíchám s kokosovým nebo jiným nosným olejem a aplikuji na oblast bříška.
 • MELALEUCA – je vlastně tea tree olej. Takže působí antibakteriálně. Moc ráda ho používám na rýmy a nachlazení v difuzéru. Při bolestech v krku dělám klukům Priessnitzův obklad, do kterého kapu právě tuto esenci.
 • CITRON – snižuje horečky. Proto jej často dávám do mokrých zábalů na zápěstí a kotníky. Funguje také na trávicí, dýchací a imunitní systém. Většinou ho používám doprovodně k ostatním olejům nebo pro uklidnění stresu. Nejčastěji nechávám provonět difuzérem pokoje, protože je antibakteriální i antiseptický.
 • LEVANDULE – dá se použít i u těch nejmenších dětí přímo na kůži, na popáleniny a na zklidnění.

Oleje od doTERRY jsou sice trochu cenově dražší než klasicky dostupné produkty, ale jsou koncentrovanější. Dobré je, že se k nim dá koupit ucelená detailní brožura s instrukcí, co zabírá na jaké neduhy a problémy a jak je aplikovat pro nejlepší účinek. Na děti mi nejlépe funguje nechat vybrané esence difuzovat přes noc či v případě problémů hned (nemám-li difuzér po ruce, stačí rozprašovač), nebo pokud je to možné, aplikuji esenciální olej přímo na pokožku. Pokud by vás cokoliv z tohoto zajímalo, dejte vědět. Sama pro sebe si objednávám cca jednou za měsíc, tak pokud budete chtít, mohu i pro vás. Stačí mi napsat.

A závěrem dvě babské rady nad zlato. Jóga má několik "očistných technik", které skvěle fungují.  Například džala néti. Je to vlastně šetrné proplachování nosu, kterým se zbavíte prachových částic, pylu a dalších nečistot, které ulpívají na nosní sliznici. Odměnou vám bude snadné dýchání a zvýšená odolnost proti virovým a bakteriálním infekcím. Mám vyzkoušeno, že tuto techniku zvládají děti kolem tří let. (Obzvlášť pokud to vidí praktikovat u rodičů). Co ale u mladších dětí nebo dětí, které se této metody mohou bát? S dětmi používám variantu, která je pro ně snesitelnější, ale pro nás dražší. Úskalím však může být potřeba dutiny dobře vysmrkat nebo aspoň odsát.  Ráda používám značku STERIMAR s obsahem mědi, která je právě pro toto období jak dělaná. Avšak na trhu najdete i jiné značky. Stačí se podívat :)

Ať žije rybíz :-)

Druhá babská rada je, když už na vás něco leze: 1 lžíce medu +1 lžíce jablečného octa + česnek. Promíchat a po lžičkách baštit během dne. Většinou zabírá velmi dobře. Ale z osobní zkušenosti – je to jen pro otrlé. Dětem to dělám bez česneku!

Tento podzim začínáme testovat produkt od MAMA AUA! na Imunitu. Mám tu několik kousků, pokud se k nám chcete přidat a podělit se o své zkušenosti.

Jestli se nepletu, tak zrovna vrcholí sezóna ostružin. Moje babička vždycky říkala, že během léta je dobré baštit co nejvíc malin, ostružin a borůvek. Tím si prý nasbíráme imunitu a vitamíny pro nadcházející zimu. Tak snad jste měli možnost si jich nasbírat víc než dost!

Krásný podzim bez nemocí,

Len

 

 

 

Comment

Léto s dětmi aneb opalováky a repelenty

6 Comments

Léto s dětmi aneb opalováky a repelenty

Hugo se narodil do půlky léta. A jedna z prvních panik byla: "Hlavně aby se nespálil!" O něco později pokaždé, když jsem položila kluky na deku do trávy, se přidala druhá, a to z hmyzího kousnutí.  (Ta byla navíc umocněná šílenou reklamou na očkování proti klíšťové encefalitidě - "Jedna, dvě, klíště jde, klíště jde si pro tebe!" a zpravodajstvím o aktuálním výskytu klíšťat.) A co teprve, když jste zastáncem BAREFOOT a chodíte s dětmi bez botek v trávě i v lese...

Myslím, že to také znáte. Prostě toto téma dříve nebo později řešíme každá. :-)

Podívám-li se zpátky, tak mě fascinuje moje totální důvěra v produkty v lékárnách a personál lékáren. Naivně jsem byla přesvědčena, že přeci v lékárně nemohou prodávat něco, co pro citlivou pleť miminka není vhodné. Samozřejmě jsem si nechala doporučit dětský opalovací krém s SPF 50+ určený přímo pro miminka. Hugo vypadal jako bílá socha a ta bílá barva ani nešla pořádně umýt.

Nu, začíná naše společné páté léto. Rozhodně je a bude vstřícnější k přírodě i prostředkům bez chemie a silikonů. Musím však podotknout, že jsem možná trochu sečtělejší a zkušenější, ale tato tématika bude pro mě asi vždy trochu záhadou. Proto jej berte opravdu jako čistou osobní zkušenost. Věřím, že tento článek pomůže ušetřit trochu toho vašeho času :)

OPALOVACÍ KRÉMY & DĚTI

O tom, co je SPF (Sun Protection Factor), UVB nebo UVA záření tady psát opravdu nechci. Na webu je o tom víc než dost. Nicméně na začátek je důležité zmínit, že je důležité si uvědomit jaký jsme fototyp. Jak reaguje naše kůže na vnější prostředí, slunce. Dle toho bych pak dále postupovala.  U nás doma, jsme čtyři a samozřejmě každý s jiným fototypem. Prostě ne vždy jeden produkt funguje na nás všechny. 

Dlouho jsem hledala opalovací krémy, které jsou bez chemie a silikonů. Na trhu je toho sice opravdu pomálu, ale s malým kompromisem se dá najít. Bohužel ne v lékárnách. Nedávno jsem dostala skvělý tip na německé webovky, které vám produkt dle jména nebo čárového kódu prověří. Může se tam podívat na hodnocení z pohledu zdraví - jak moc je bezpečný nebo naopak. Ušetříte hodně času a nemusíte být seznámeni se vším, co je pleti/zdraví nebezpečné. A právě proto, že není moc času nazbyt, připravila jsem varianty "kupovaných" a "domácích" opalováků i repelentů.

1) DOMÁCÍ OPALOVACÍ KRÉMY - Ptáte se, proč se patlám s domácím opalovací krém/olejem? Nedávno jsem četla, že vlastně všechny ty báječné krémy z lékáren nám ucpávají póry. Navíc vitamín D, kvůli kterému je slunění zdraví prospěšné, nějak nemá šanci zafungovat. (Pokud vás zajímá víc mrkněte sem.) Navíc mám za sebe zkušenost, že SPF pleť zatěžuje, ucpává póry a to nejen mě, ale i kloučkům. Proto hledám alternativní cesty. Pokud nejsme vystaveni přímému slunci v extrémních podmínkách (hory, moře) používám takový domácí mix, který vyhovuje nám všem. Jedeme-li výše do hor nebo k moři, pak pro jistotu beru i ty s SPF faktorem. Avšak pečlivě vybrané.

 • DOMÁCÍ OLEJÍČEK NA DENNÍ POUŽITÍ 2v1 - nevím jak vy, ale děsně nerada sebe i děti něčím furt patlám. Právě proto se snažím mít vše v jednom. Vím, že v jižních zemích se používá olivový olej a čerstvá citrónová šťáva v poměru 4:1. Ale mě jako ekzematikovi citrón vyvolává svědění. Proto používám jiný recept, který smíchám do skleněné lahvičky s rozstřikovačem. Lahvička je malá (50 ml), takže v kabelce nezabere moc místa.
  • 50 ml kokosový olej - používám klidně ten, co je na vaření v teple je v tekutém stavu
  • 4-5 kapky esence levandule nebo i HELICHRYSUM nebo-li Smil píseční
  • 4 kapky esence TERRASHIELD od společnosti doTTERA. Jedná se o směs 15 esencí (citrón, eucalyptus, citronela atd) rozpuštěných v mandlovém oleji. Esence funguje jako repelent jak proti bodavému hmyzu tak i proti klíšťatům.

Nedávno jsem ho testovala za mírně extrémních podmínek. Vyrazili jsme na výlet na kolech, slunce pálilo, nebe bez mraku a my v tom šlapali dobré 4 hodinky. Kluci se nespálili, a to i když byl Hugo vystaven plně slunci. Naopak měl večer krásnou hnědou barvu a manžel také. Já se trošku spálila, ale nesloupala! (Nutno podotknout, že jsem měla tílko. Namazala jsem se jen na začátku cesty. A jsem fototyp, co je vždycky rudý jako krocan :-) Kluky jsem mazala asi 2-3x. Co se pak divím, že? :-)

Mimochodem, když už by se stalo, že se trochu někdy spálíte - smíchejte 10kp levandule s převařenou vodou do sprejové lahvičky, protřepat a nastříkat na bolavé místo. Aspoň to je moje první pomoc, která na cestách nezabírá místo.

Po slunění, po koupeli nebo večer je super použít krém s panthenolem na zklidnění pokožky, který si můžete doma vyrobit z již připravených surovin.

Kluci večer po intenzivním pobytu na slunci.

Kluci večer po intenzivním pobytu na slunci.

 • Domácí krém na opalování s přírodním SPF 30 včetně repelentu. Našla jsem ho minulý rok na home-made.cz. Používám hlavně na Oskara, který má nazrzlé vlásky a velmi světlou pleť se sklony k atopickému ekzému. Jeho domácí výrobou ušetříte dost penízků. 
  • 30 ml olivového oleje a 20ml kokosového oleje (má přirozený ochranný faktor SPF 5)
  • 10g včelího vosku 
  • 5 g SoFi Tix (SPF 20)
  • 4 kapky  vitamínu E
  • 1 lžíce čistého nerafinovaného bambuckého másla ( SPF 5)
  • 5 kapek esenciálního oleje TERRSHIELD, citronelu, mátu, nebo levanduli - v létě vás ochrání totiž i proti bodavému hmyzu
 • Již hotový balíček navážených ingrediencí můžete za 270 Kč koupit tady a doma si jej jen do-připravit dle návodu.

2) KOUPENÉ "BEZPEČNÉ" OPALOVACÍ KRÉMY - po pečlivém zkoumání (zdraví bezpečné x cena) vychází asi nejlépe LAVERA, která je volně dostupná v DM drogeriích a cena je do 300,-, ale mám zkušenost, že dělá děsně bílou vrstvu a blbě se roztírá a má příliš silnou vůni. Trochu lepší zkušenost jsem měla s produktem, co stojí kolem 400 Kč a tím je ECO COSMETIC Ochranný krém s SPF 45. Jediné co by se dalo složení vytknout je, že může obsahovat palmový olej. Jinak je mi velmi sympatický, dobře se roztírá, jen na jednom z mých kloučků voní jako bych ho polila mlékem :)) 

REPELENTY 

Trochu už jsem se o nich zmiňovala v kombinaci s opalovacími krémy výše. Nevím, jak vy, ale opravdu nerada se sebou tahám milión lahviček a krémů. A protože se mi esenciální oleje osvědčily, jsem jejich velkým propagátorem. Esence sice není nejlevnější, ale zase ji pak můžete všestranně použít. 

Mě se ze všeho nejvíc oplatil TERRASHIELD (15ml) od doTTERA, který stojí kolem 430 Kč, čili vydrží opravdu dlouho. Je to směs 15 esencí, které většinou používáte samostatně v mandlovém oleji. Jeho výhodou je, že jej nemusíte použít jen jako repelent na tělo, ale i do prostoru. Buď ho naředím s vodou do rozprašovače 4-5kp na 50ml a šplíchám v prostoru nebo přímo nad kluky. Většinou ho však přidávám do kokosového oleje s levandulí a mažu tím kluky celé. Mají pak krásně jemnou pokožku :) Běháme-li zrovna v trávě tak to mažu hlavně na chodidla. U oken mám zavěšenou sušenou levandulovou kytičku, protože odpuzuje komáry a na ní ještě večer kápnu 2kp TERRASHIELDU. Jindy zase zapnu difuzér. Výhodou je, že funguje jak na komáry, tak klíšťata! Kdybyste ji chtěli, ozvěte se mi :)

Pokud již máte esence doma a nechce se vám investovat do něčeho dalšího, dají se použít i esence samostatně jako třeba levandule, citronely atd.

 • DOMÁCÍ REPELENT Z ESENCÍ  
  • 5kp levandule, 5kp citronely, 3kp máty peprné, 1 kp tymiánu 
  • smíchejte a aplikujte na chodidla, kotníky a zápěstí

V případě, že by i přesto vše se s klíštětem nebo komárem potkáte, stačí po odstranění aplikovat 1 kp levandule každých 5 minut zhruba po dobu půl hodinky. Náš Hugo má opravdu ošklivou reakci na komáří kousnutí, kdy kousanec neuvěřitelně nateče a svědí. Levandule včas aplikovaná těmto reakcím předchází a nebo aspoň mírní.

 • Pokud esence nejsou to pravé pro vaši náturu. Zkuste přírodní repelent EFFITAN, který stojí kolem 300 Kč a je opravdu přírodní a docela dobře funkční.  

 Tak to by asi pro dnešní čtení stačilo, ať máte taky čas na něco jiného. Dejte mi pak vědět vaše zkušenosti. Ať už s výše uvedeným, tak vaše ozkoušené "trháky".  Pomohou určitě i dalším. Krásné léto!!! 

 

 

6 Comments

AU AU! Zoubky první, zoubky mléčné

4 Comments

AU AU! Zoubky první, zoubky mléčné

Důvodem tohoto blogu jsou často se opakující dotazy maminek na určitá témata během BabYogy. A jedním z dotazů je: "Co zabírá na prořezávání zoubků?", "Jak mohu ulevit dítku při bolestech od prořezávajících se zoubků?" 

Pamatuji si to jako dnes. Moudré knihy psaly, že zoubky se prořezávají až kolem půl roku života dítěte. Jaké to bylo pro nás všechny překvapení, když jsem objevila na dolní dásni hned dva zoubky najednou a to na začátku 3. měsíce. Plynule jsem z bolestí kolik přešlili k bolestem růstu zoubků :-) Od té doby jsem k moudrostem o růstu zoubků byla skeptická.

Dnes už na internetu najdete, že první zoubky raší již mezi 4. - 7. měsícem věku dítka, ale jako vždy - každý to máme jinak. Někdo se se zoubkem může narodit, někomu vyskočí ve 3. měsících a jiný ještě v roce žádné zoubky nemá. Asi nejzábavnější mi přijde, jak se z růstu zoubků stalo "zaklínadlo". Dítko slintá,vše cpe do pusinky a je nenalazené... "Určitě mu rostou zoubky" a tak se to táhne několik týdnů, možná měsíců než ten zoubek vyleze :)))

Hugo ve 3. měsících se čtyřma zubama!!

Hugo ve 3. měsících se čtyřma zubama!!

O tom jaké zoubky, kdy rostou najdete všude na internetu. Lékařka doporučí nebo i v internetových diskuzích najdete nejčastější doporučení chladivé kousátko a Calgel případně homeopatika. Za mě ani jedno nikdy nefungovalo. Navíc marketingový trh má na zoubky plno vychytávek. Zoubky rostou dlouho - přeci jen jich je 20. Často se pak stane, že v těch vymoženostech pěkně finančně zahučíme a ani nevíme jak. Přeci chceme miminku co nejvíc ulevit.

Víte, že mám dvě děti a na lekcích vidím dalších několik desítek. Proto jsem zde sepsala pár tipů a rad, co fungovali u mě nebo i ostatním maminkám. Vyberte podle svého úsudku a určitě dejte vědět mě i ostatním zda zafungovalo nebo ne i vám.

MAMA AUA!-  Zkoušela jsem toho hodně, ale asi největší úspěch jsem měla s produktem, který se v ČR neprodává. Jedná se produkt vídeňské lékárny, která má speciální řadu pro nejmenší a to pod názvem Mama Aua! ZAHN. ZAHN je bylinný extrakt šalvěje, myrhy a hřebíčku připravený pro bolavé dásně těch nejmenších, který má malý štěteček, kterým se bolavé dásně potírají. Je to velmi chuťově příjemné a asi proto kluci doširoka otevírají pusinku, když chtějí bolavým dásním ulevit. Cena je kolem 390 Kč a vydržela celé období růstu zoubků. Budu objednávat větší množství, dejte vědět, pokud byste měli zájem se připojit. Mimochodem mají další skvělé a jemné produkty na dětskou rýmu a kašel - taky ozkoušené a kvalitní :)

BACHOVKY - SOS Bachovy Esence nebo i BE URGENCY jsou mým nejlepším kamarádem od doby, co mám děti. Nosím je dokonce se sebou pravidelně v kabelce. Dnes už jako formu měkkých pastilek, ale dělají se i tekuté s kapátkem v alkoholu i bez. Používám je kdykoliv se děje něco nestandardního v různých vypjatých situacích. Ať už právě když dítko není nalazené z důvodu bolavého růstu zoubků nebo růstového spurtu, při úraze, při nepříjemném vyšetření lékařem nebo i dopředu při odběrech krve, při hádce nebo když je prostě dítko nespokojené. Nedávno jsem je použila po naší autonehodě s kamionem a myslím, že i díky tomu jsme toto trauma zvládli docela dobře. prostě fungují!!! Fungují na děti i na mě. Psala jsem o nich už krátký článek tady. Kdybyste o ně měli zájem, dejte vědět, zajistím a přinesu na lekce :) Stojí kolem 400 Kč.

HOMEOPATIKA -  za mě doporučená homeopatika na zoubky z internetu nefungovala. Důvodem pravděpodobně byla nízká potence. Jediné, co mi dobře fungovalo a dodnes funguje je VIBURCOL. Jedná se o kombinovanou homeopatickou specialitu. Ať už formou kapiček nebo čípků, které se zavádí do konečníku. Svým obsahem dobře pomáhají na bolestivý růst zoubků a následně neklidné noci nebo i při srážení teplot. Prostě když byla náročná noc, tak jsem ho použila a byl klid :) Ale na homeopatika jsem nezanevřela. Často je to opravdu o tom, že je jen špatně použijeme (což nám sice neublíží, ale ani nepomůže). Znám kvalitní zkušenou homeopatku Janu Štumpovou Koniciarovou, a tak jsem se jí poptala, co konkrétně na růst zoubků použít. Tady jsou její doporučení:

 • Nejčastěji potřebný homeopatický lék je CHAMOMILLA - je vhodný pro děti, které jsou vzteklé bolestí, projevuje se např házením předmětům, pláč lze utěšit pouze nošením, jakmile dítě položíme do postýlky, hned začne až hystericky plakat znovu. Dále může být u prořezávání zubů zelený průjem, jedna tvář bledá, druhá červená. Stav se zhoršuje v teple a děti odkopávají přikrývku. Doporučuji v potenci Ch 30. Podáváme ideálně rozpuštěné v trošce čisté vody ( 3 kuličky)
 • CALCAREA PHOSPHORICA v potenci 6x nejlépe ( 5ch běžně dostiupné v lékárnách) při pomalém prořezávání doprovázeném průjmy nebo doporovodné rýmy, nachlazení. ( 3x 1 kulička nebo rozpuštěné 3 kuličky popíjet ve vodě v průběhu dne)
 • KREOSOTUM c 30 - při výrazných bolestech při prořezávání zubů, kdy Chamomila nezabírá a dítě má zvláštně cítit dech, velké slinění a otoky dásní, nemohou klidně spát.
 • V případě prudké horečky kvůli zubům, kdy dásně a tváře jsou zčervenalé a sálá  dítěte suché teplo je možné použít BELLADONNA ch 30 po 2 hodinách 1 kulička do zlepšení symptomů.

FIALKOVÝ KOŘEN - neboli oddenek Iris Fiorentina. Díky nízkému obsahu alkaloidů potlačuje bolest rostoucích zoubků a dásní u dětí. Vypadá jako větší kousek moduritu, který se dobře uchopuje do ručiček, ale má specifickou chuť a ne každé dítko ho rádo cucá nebo kouše. Navíc mě úplně nevyhovovalo, že se nedá sterilizovat nebo vyvářet, protože pak ztvrdne. Spíše jen přelít horoucí vodou.  Synovi jsem to přivázala na jeho oblíbenou hračku a tak to občas v pusince skončilo, ale že by si ho tam cíleně dával to úplně ne. Avšak znám hodně maminek, co si ho naopak chválí, že dítko jej z ruky nepustí. Prostě co dítě, to jiné chutě. Což za cenu kolem 300-400Kč mi přijde trochu velký risk:-)

JANTAROVÉ KORÁLKY  - Jantar je léčivý kámen, který prý má blahodárný úlevný účinek při růstu zoubků. Nosí se jako korálky na krku, mezi kterými jsou malé uzlíky pro větší bezpečnost. Díky lidskému teplu se z něj pak uvolňují éterické oleje, které právě mírní bolesti. Nemusíte se bát, že by se tím miminko uškrtilo, protože má většinou magnetické zapínání, které se při velkém napnutí rozpojí a je v takové délce, že dítku nijak nepřekáží. Já osobně s nimi zkušenost nemám, protože se mi to na dětech nelíbí, ale znám hodně maminek, co ji má. Velká většina má kladné zkušenosti a některé přiznávají, že těžko říci zda pomohly nebo to byl jen čas. Cena je kolem 300 Kč a rozhodně vydrží na víc dětí :-)

Hugo s jedním z kousátkových kartáčků z DM si v 6 měsících dobrovolně nechával čistit zoubky

Hugo s jedním z kousátkových kartáčků z DM si v 6 měsících dobrovolně nechával čistit zoubky

DM BABYLOVE KOUSÁTKA/ KARTÁČKY NA DÁSNĚ - Asi závěrem bych ráda řekla, že chladítka a kousátka mi vždy přišla příliš těžká nebo prostě mé synky vůbec netankovala. To už větší úspěch měla obyčejná vařečka, kterou jsem dala na chvilku do lednice :) Ale co fungovalo a dle mě je velký úspěch snad u všech dětí jsou kousátkové kartáčky na dásně/zoubky z DM. Krom toho, že jsou to lehounké kartáčky se silikonovými výstupky, které jemně masírují dásně a zároveň učí miminko základy hygieny ústní dutiny. Asi nejlepší na tom je, že stojí něco kolem 70 Kč pokud si dobře vybavuji. Některé maminky se mi svěřovaly, že se bojí, aby si miminko s nimi nevypíchlo oko. No, reakce je za mne jednoduchá - viděli jste snad někdy, že by si miminko chtělo dát ruku nebo hračku do pusy a místo toho jí nacpalo do oka? Kluci je používali od cca 3 měsíců a nikdy :)

Dobré je vědět, že zoubky rostly nám všem a čas pracuje pro nás. Neutrácejte víc než musíte za zkoušení něčeho, co vašemu dítku může i nemusí pomoci. Spíše jemně masírujte dásně ať už kartáčkem na dásně nebo prstovým kartáčkem. V létě můžete pomoci chladit domácí zmrzlinou z ovoce, která u nás vždy skvěle zafungovala. A když byla super náročná noc - použila jsem Viburcol. Ráno přidala SOS Bachovky a byli nám hej :) Hodně sil a těším se na vaše zkušenosti :-)

4 Comments

Jak na zdraví dětí aneb co jsem se naučila od přírody

Comment

Jak na zdraví dětí aneb co jsem se naučila od přírody

Jak jistě víte, jsem maminkou 2 malých kloučků a nemocnost se nám rozhodně nevyhýbá.  Asi jako každá z nás jsem vždy hledala k západní medicíně alternativu, která je více šetrná a bez chemií.

Cesta zpět ke kořenům léčení nebo chcete-li k přírodě byla u mě strastiplná. Bohužel ne vždy alternativní cesta,  ať už čínská medicína, homeopatika, bylinky, prostě příroda fungovala. Respektive spíš bych měla říci, že já v ní neměla dostatečnou víru. 

Hugo měl od 4. týdnů svého života opakované zkušenosti s antibiotiky a následně velmi špatnou imunitu. Takže to malé krásné tělíčko bylo velmi záhy seznámeno s chemií západní medicíny a tak podpora léčby přírodní cestou nebyla příliš úspěšná. Dodnes si pamatuji, když jsem záhy po jeho 1. roce (co měl již po třinácté antibiotika), narazila na knihu Radost ze zdravých dětí (Strnadelová, Zerzán) a já při dalších šílených horečkách zvolila cestu čistě přírodní. Netuším, kde se ve mě tenkrát vzala ta odvaha a víra, že to spolu zvládneme. Ale byla tam a to je hlavní. Výsledkem 3 šílených dnů a nocí plné zábalů, "lektvarů" byl pomalu se čistící Hugo, který pak další rok byl bez antibiotik a nemocí! Od té doby se samozřejmě s nemocemi potýkáme, ale v úplně jiné intenzitě.

Hugo 4. týdny

Hugo 4. týdny

 Ne, nezanevřela jsem na západní medicínu. Myslím, že západ bez východu nejsou úplní. Ale o to více jsem začala hledat svoji přírodní cestu podpory léčení sebe i celé rodiny. 

Mám to obrovské štěstí, že mohu přes BabYogu se potkávat s plno úžasnými maminkami, které mě inspirují a obohacují svými zkušenostmi. Avšak často se mě ptáte na mé osvědčené tipy a triky na různé dětské i vaše trápení. Pokud vás to tedy zajímá, ráda se s vámi podělím o funkční přírodní cesty, které mě příjemně překvapily!

Stále však platí, že každý jsme originál a na každého zabírá něco jiného. Nejsem úplný zastánce tvrdit, že to či ono je 100% úspěšné. Proto veškeré uvedené tipy a triky jsou spíše doporučení na bázi vlastní zkušenosti a žádný marketing :-) Uvítám pod jednotlivými kategoriemi vaše reakce, zda zabralo nebo co zafungovalo vám. Víc hlav, víc ví :-)

Než se však do toho pustím, ráda bych doporučila pár pro mě výrazných knih z tohoto soudku.

Radost ze zdravých dětí (Strnadelová, Zerzán) - kombinace pohledu makrobiotiky a čínské medicíny na zdravý našich dětí. Najdete zde zajímavé postřehy od těhotenství po kojení, první příkrmy miminek i pořádná jídla. Pro mě je nejvíce inspirativní část o podpoře léčby nemocí právě přírodní cestou, která je u nás velmi funkční. Najdete tam různé zábaly na kašle, horečky, bolesti, ale i různé nápoje na podporu imunity již při nemoci. Podle mě nezbytné vybavení každé maminky, co hledá něco jiného než rovnou paralen :)

Bylinky pro děti a maminky (Staňková - Kröhnová) - ucelená kniha o praktickém využití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi. Vše dle ročních období s popisem bylin a jejich účinků, návodů na domácí léčení, recepty i rady pro těhotné a kojící. V tuto chvíli nejvíc oceňuji nápady na hry a tvoření s dětmi.

Nemoc jako řeč dětské duše (Ruediger Dahlke) - když jsem si jí pořizovala netušila jsem jak velkým průvodcem mi bude. Jedná se o výklad a interpretaci dětských chorob a jejich celostní ošetřování. Kniha pro mě je takovým zrcadlem, kdy děti zrcadlí nás samé a tak každá nemoc je diskutována z psychosomatického hlediska s praktickým doporučením k podpoře léčby. Zkráceně jak rodiče mohou pomoci na cestě k uzdravení. 

Comment

Bachovky pro maminky, děti i miminka

1 Comment

Bachovky pro maminky, děti i miminka

Bachovky, Bachovy esence... většina z nás už někdy někde slyšela, ale pořádně neví, jak to funguje a co to přesně je. Natož, že se dají použít i v těhotenství, mateřství i přímo na děti (včetně miminek).

Právě proto jsme poprosili paní Kotěrovou z www.bio-bachovky.cz o krátkou přednášku, která se proměnila ve velmi zajímavou debatu. Pár výrazných postřehů jsem zaznamenala a pokusím se je zde interpretovat, abyste i vy měli možnost zvažovat zda Bachovky vyzkoušet. Jen připomínám, že jsem laik a pokud něco úplně nesedí, omlouvám se :-)

Co vlastně Bachovy esence jsou a proč se jmenují Bachovky. 

Dr. Edward Bach byl lékařem během první světové války. Sám se dostal do vážného zdravotního stavu, kdy mu nedávali šanci přežít, ale on se svojí změnou přístupu k životu a dalším se uzdravil. Díky této zkušeností potvrdil víru, že mentální stavy bývají a mohou mít přímý a silný účinek na fyzické zdraví. Intuitivně cítil, že jsou rostliny, které nemůžou být součástí jeho systému léčení. Nepoužíval nic jedovatého - hledal čistě jemnou metodu. Nevyužil by rostliny sloužící k potravě a ani neuvažoval o exotických květech a rostlinách (např.: orchideje) nebo zcela jednoduchých rostlinách.

Bachovky jsou z planých rostlin a květů. Sbírají se ty nejkrásnější květy v plném květu. Pokud jste alergici a bojíte se, že to tedy není pro vás, mám dobrou zprávu. Jedná se o výluh z květů a následné přefiltrování, takže zůstane jen pravá esence.  Proto jsou Bachovky i pro alergiky. Je třeba zdůraznit, že popsaným způsobem vybrané esence nejsou účinné žádnou chemickou látkou rostlin, protože v nich žádná rostlina není. To, co tak obdivuhodně vrací mysl do harmonie je jemná esenciální energie sejmutá z květů pomocí vody a slunce. Esence nepotlačují negativní postoje, ale proměňují je na pozitivní a tím se harmonizuje emoční rovnováha – člověk se tak obrací směrem k psychickému, fyzickému i duchovnímu uzdravení.

Základních Bachovek je 38 a často daná esence odpovídá somatice problému. Například. Osika se zdá, že se stále klepe, i když je to jen odraz na listech. Právě proto se dává na STRACH především ten neznámý. Je doporučené kombinovat maximálně až 7 různých esencí. 

Bachovy esence v medicíně

Bachovy květové esence se můžou používat spolu s jinými formami léčení i s klasickou medicínou a nemají žádné kontraindikace. Na toto bychom měli pamatovat, kdykoli se vyskytnout fyzické nebo psychické potíže. BE se používají i v klasické medicíně, aby se člověk zbavil příčiny. Proto pak mohou mít i léky rychlejší nebo silnější účinek.

Antibiotika. Kolikrát je u dětí řešíme nebo i u sebe. Spolu s ATB se podávají kombinované Bachovky tzv. DETOX. Mohou se podávat současně, ale i později na vyčištění organismu. BE se dají používat i s homeopatiky a posilují jejich účinek.

Bachovy esence a miminka či děti

Dávkování pro miminka je stejné jako pro dospělého člověka. Ačkoliv je alkohol podaný v minimálním množství tudíž prý miminku nevadí, je možné pro klid duše nakapat BE do vroucí vody/nápoje a alkohol se odpaří avšak esence zůstane. Což mi přijde jako velice jednoduché řešení. Alkohol (100% BIO BRANDY) se dává do BE jako konzervant, aby déle esence vydržela a nezkazila se.

Chcete-li jeden příklad, jak se dají Bachovky využít u miminek - například při kolice. Ale nejprve se pojďme podívat za příčinou koliky. Kolika vzniká tak, že miminko příliš hltá a přitom polyká velké množství vzduchu, které ho pak tlačí v bříšku. A proč hltá? Většinou je to o netrpělivosti. A Bachova esence na trpělivost určitě je. 

Já osobně mám skvělou zkušenost s kombinovanými BE URGENCY. Jsou vhodné při šoku, panice, smutku nebo prostě rozhození. Používám je u svých kloučků na zoubky, před odběry krve nebo po, při vypjatých situacích, ale i když je toho na nás všechny nějak moc. No a sama pro sebe používám kombinované BE ENERGIE - při pocitu únavy, vyčerpání... známe to všechny...nevyspalé noci :-) A teď nově jsem zařadila ZÁVISLOST a SPÁNEK. ZÁVISLOST proto, že kloučci začali chodit do školek a nevím kdo je víc závislý zda já nebo oni na mě, ale je pravdou, že když ráno před odchodem do školky poddám kapičky, tak je rozloučení méně emocionálně vypjaté. A proč SPÁNEK pro kluky asi nemusím vysvětlovat, ale zatím nejsem schopna objektivně říci. Neb se nám spánek upravil po URGENCY :-)

Tak či onak, myslím, že Bachovky jsou zajímavá cesta, která je osvědčená a u nás funguje. Věřím, že by mohla zafungovat i u vás.

 V případě, že byste chtěli něco vyzkoušet, dejte vědět a přinesu vám vaši objednávku na lekci BabYogy.

 

1 Comment