Viewing entries in
dětské nožičky

Proč vyrazit na Festival Mini

Proč vyrazit na Festival Mini

Jsem si jistá, že pojem Festival Mini není neznámým a tudíž jej není potřeba představovat. V posledních dnech mám pocit, že sociální sítě zavalila lavina spojená právě s touto akcí.  Takových krásných hraček, oblečků a vychytávek pro naše dítka až oči přecházejí.

Asi nejsem úplně typická cílovka těto akce. Osobně preferuji komornější a trochu rodinější prostředí. Ale pravdou je, že jsem prostě konzumní (i když fakt nejdu s trendy... však se na mě podívejte:-)). Mám ráda design a věci, které dávají smysl. Především hračky a oblečení, které přežijí víc než pár měsíců nejednoho dítěte. Výrobky, které mají "srdce" i ty, které podporují zlaté české ručičky. A to vše (i mnohem víc) vám Festival Mini ve velmi pohledném kabátku nabízí.

No jo, ale jak si v tom množství široké nabídky najít to nejlepší pro vás a neodcházet s hlavou jak pátrací balón? Většinu z prodejců znám a sleduji jejich produkty. Bohužel moji kluci už nejsou mimina, batolata nebo malá písklata, tak jsem vám tu aspoň chtěla vypíchnout pár svých osobních favoritů, které NE nezbytně vám "vybílí" peněženku. 

ČERNOBÍLÝ SVĚT, který nadchne nejen nejmenší miminka a batolata najdete za rozumný peníz a krásně zpracovaný v mé "srdcovce" Hugo chodí bos. (Mimochodem právě oni podporují již zmiňované zlaté české ručičky.)  Černobílé kontrastní karty (vhodné nejen pro novorozence) nebo Kubus černobílé kostky (sice píší pro děti od 1 roku, ale myslím, že je vhodný už pro děti od 9 měsíců, které baví bořit kostky:-)) jsou vhodnými dárky, se kterými se zabaví všechny od miminkovského do škol(k)ového věku.

KOUSÁTEK tam bude tolik různých tipů a značek, že si každý určitě vybere. Mezi mé osobní favority patří Lumpka Design nebo Břichopas, od které máme doma bílého lenochůdka Huga (pojmenoval Oskin), který nám všem chrání klidné spaní. (Upřímně, já osobně si brousím zuby na FRIDU, ale připadám si trochu hloupě si jí pořizovat. Rozuměj, přeci jen se nemohu vymluvit, že je pro mou dcerku :-)))

DŘEVĚNÉ HRAČKY A HUDEBNÍ NÁSTROJE V JEDNOM za velmi krásné ceny najdete také u Hugo chodí bos. Nejen, že jsou jednoduché, krásné a velmi velmi velmi oblíbené pro malé hudebníky, tak jsou vyráběny tak, že ustojí zacházení nejedněch malinkatých ručiček. Vybrat můžete pro malá miminka (medvídek), batolátka (auto) i děti chodící (krokodýl)či školkové. No, posuďte sami :-)

PRO ZDRAVÝ VÝVOJ  dítka je dobré ho i vhodně stimulovat. Tento týden jste si se mnou mohli ozkoušet, jak skvělé je houpací prkno od UTUKUTU i to, že ta ta investice se vám rozhodně vrátí :-) Pro váš velký zájem se mi povedlo pro vás domluvit 5% slevu při uplatnění slevového kódu BABYOGA17 (v rámci posledního kroku objednávky na eshopu:-) Kdo jste na lekci tento týden nebyl, nezoufejte... prkna si můžete vyzkoušet právě na Festivalu Mini nebo na dalších BabYogových lekcích. (Kurzy na jaro budou vypsány již příští týden!)

BOTKY jsou nedílnou součástí zdravého vývoje nejen chodidla, ale i postury a pohybových vzorců. O tom jsem psala již předčasem na blogu. O to víc jsem ráda, že NEOBUTO, (které sídlí v Brně) zavítalo se svým velmi sympatickým konceptem bot podle tvarů nožiček dítka. U nich zaprvné zjistíte, jaký typ nožky má vaše dítko a rovnou u nich můžete doporučení vhodné botky pořídit! Už ať jsou v Praze!!!!

Takhle bych mohla pokračovat donekonečna, ale buďme k sobě upřímní. Po takovém maratonu toho nej pro děti je důležité také myslet na sebe. Pokud tam tedy již budete, stavte se na stánku za Kitchnette. Nejen, že tam najdete pár fakt krásných vychytávek nejen pro prcky, ale hlavně tam bude mít již odvážené koření na ty nejluxusnější medové perníčky. (Jen doufám, že tam ještě budou až tam dorazím:-))) 

Závěrem mi to nědá a přidám ještě jeden tip.... určitě vyhledejte Blogue. Přišla s krásným 3 letým deníkem pro zachycení vaší cesty životem, ale i s blokem na hlášky vašich dětí. A pro ten si 100% zajdu já sama! (Mám totiž vše doma na nějakých papírech a už by to chtělo zkompletovat:-)

Krásné vánoční nákupy nejen pro své ratolesti. Kdyby vám náhodou nestačily výše uvedené tipy, mrkněte se sem.

Přeji vám, abyste v tom mumraji našli čas hlavně samy pro sebe a čas strávený pospolu v pohodě a radosti. Vánoce koneckonců jsou svátky klidu i míru a největším dárkem je to, že si můžeme užívat úžas a radost v očích (nejen) našich dětí. 

 

 

 

Botičky pro první krůčky I.

Botičky pro první krůčky I.

Většina z vás asi četla můj první článek o nožkách a botkách pro nejmenší. Mluvila jsem o tom, proč se snažím se svými dětmi jet BAREFOOT a proč.  Nu a teď ještě něco tedy k BF botkám. Jak na ně. Aspoň tedy dle mých zkušeností a pohledu na věc. Logicky začnu s prvníma botkama pro první krůčky a postupně budu dál pokračovat dle růstu dítka i ročních období. Je to téma obsáhlé a tak asi mohu dopředu říct, že se můžete na podzim/zimu těšit na BF recenze zimních a celoročních botek :) Ocením vaše postřehy a vaše zkušenosti ať už podobné nebo opačné. Od toho tento článek vzniká. Nejsem fanatic do BF a ne každá značka, které se tváří BF splňuje všechny kritéria.

BOTIČKY PRO PRVNÍ KRŮČKY

CAPÁČKY  - Capáčky jsou super lehounké a ohebné. Tudíž jsou vhodné jako obuv pro první krůčky doma i venku. Na capáčcích mám ráda to, že se jednoduše nazouvají, proto je velmi ráda používám i jako bačkůrky do školky, protože si je zvládnout nazout i ti nejmenší. Cenově se pohybují okolo 250-450 Kč a rozhodně ta cena za to stojí. Ty kvalitní poznáte podle provedení a trvanlivosti. Je jedno zda jsou ušité z textilu, kůže nebo softshelu. Protože každý materiál má své pro a proti. Proto jsem vám níže vybrala pár tipů dle své osobní zkušenosti. Jen je třeba říci, že nejsou capáčky jako capáčky a proto při výběru dbejte zvýšenou pozornost na několik věcí:

 1. Švy vně a nebo uvnitř?  Často vidím, že capáčky se zdají široké, ale když je otočíte zjistíte, že ploska je extrémně úzká. Dítko tedy stojí na vnitřních švech. To samozřejmě není dobré, dostává stimuly do plosky a mění se nesprávně nášlap i držení těla. Stává se to i tehdy, když capky sice mají dostatečně široký spodek, ale zároveň jsou příliš volné kolem nártu a tím se při pohybu jakoby točí kolem nožičky. Můžeme to vyřešit volbou capáčků se švy vně. Jestli se vám ale nelíbí, nevěšte hlavu, jde jen o to, správně zvolit velikost. Proto když kupujete capáčky nebo si necháváte šít na míru, jsou důležité 4 míry (a to platí i u těch se švy venku) ... délka, šířka, oblouk nártu v nejvyšším místě (není to doslova výška nártu, spíš šířka přes nárt a důležité je, kde se měří) a délka nártu od špice k holeni. Tyto rozměry určují, zda dítku capáčky sednou nebo ne = zda budou správně široké, nebudou úzké přes nárt, jestli se nožka neposune v botce dopředu a nadměrek neúčelně neskončí za patou... Podle nich si výrobce, prodávající (nebo vy jako nakupující), udělá obrázek o tom, jaká je nožka a zda konkrétní model bude vyhovovat. Pokud se s Vámi o tom prodejce nehodlá bavit, už to je alarmující údaj.
 2. Jak sedí na patě?  Chceme, aby nepadaly, pata v nich nelítala a také se nesešlapovaly. Patní část má být dostatečně vysoká, výška by měla odpovídat minimálně výšce kotníku dítěte od podlahy. Gumička by neměla být přišitá napevno, aby se dala vyměnit, povolit, přitáhnout. Z toho nemusíte mít strach, vyměňuje se podobně jako guma v kalhotách. Největším úskalím je ono sešlapování, sešmajdání capáčků. To se nejčastěji děje tehdy, pokud je spodek capek v oblasti paty příliš široký, je nízká pata nebo volná gumička. Některé děti mají obzvlášť uzounkou patu. Pokud k nim vaše dítko patří, upozorněte na to prodejce. Někdy ale nemusí být sešmajdání vinou capek. U malých dětí, které teprve s chůzí začínají padají někdy kotníčky jakoby dovnitř (z pohledu zezadu na paty). Z 90% je to fyziologické, na vině jsou zatím slabé svaly, které se teprve používáním nožky vycvičí. Pokud capáčky u takovýchto nožiček nesjíždí dolů a nožka nešlape na švy, jsou v pořádku.
 3. Spodek capáčků... Jaký, kolik vrstev?  Zásadní věcí u capek je neklouzavost. Tu zajišťuje vnější materiál spodku. Kůže - pokud chcete, aby capky neklouzaly, je nutno, aby byla hrubou stranou vně (broušená strana). Je ale nutné si uvědomit, že je nutno o kůži pečovat = udržovat ji vespod hrubou. Pokud se zanese špínou, pak se její neklouzavost úměrně snižuje. Někteří prodejci nabízí i pogumování či podlepení pryží (gumou, gumovou podešví). Ne všechny technologie a materiály jsou vhodné do interiéru či exteriéru, je třeba se prodejců ptát. Množství vrstev spodku je závislé od požadavků na izolaci od podlahy, také ročním období ... Pokud mají capky spodek z 1 vrstvy kůže, ptejte se, zda je silnější než svršek. To určí pravděpodobnou trvanlivost. Také se dá očekávat, že takovéto capky budou mít uvnitř tu leštěnou stranu kůže = asi nic příjemného, pokud byste chtěli nosit capky naboso. Capky se 2 vrstvami vespod mohou mít 2 vrstvy kůže nebo kůži+jiný materiál (ten bude uvnitř na stélce, pravděpodobně proto, aby byla příjemnější). Tady je podstatné, zda jsou vrstvy lepeny nebo přišity. Jaké lepidlo? Nebudou se vrstvy oddělovat a hrnout se vůči sobě? U vícevrstevných capek se ptejte po materiálu uvnitř (mezivrstva). Je přírodní? Nezvyšuje potivost? Proč tam je? ... No a pak zvažte co od capáčků očekáváte a podle toho se rozhodněte :)
 • Osvědčení výrobci, kteří ušijí dle vaší potřeby kvalitně a opravdu hezky jsem hledala v českých luzích a hájích. Najdete samozřejmě i levnější, ale tam je třeba opravdu kontrolovat výše uvedené body:
  • Některé má již LOOCA - šije capáčky právě se švy zvenku, ale i uvnitř - podle vašeho výběru. Najdete ji na fleru.  (Na níže uvedených fotkách capáčků jsem uvedla jméno pod kterým je registrovaná na www.fler.cz:-)) Momentálně plánuje navýšení zásob skladem, aby uspokojila poptávku, protože na ušití na míru si bohužel počkáte. Paní je poctivá a rozhodně výsledek stojí za to. Protože ty designy jsou opravdu nápadité.
  • DADOOS - klasické capáčky šité chráněnou dílnou v Jizerkách. Sympatické je, že si je můžete nechat ušit na míru nožičky vašeho dítka.Takže i přesto, že mají švy uvnitř můžete být klidnější. Nejsou asi tolik stylové, ale pěkné kousky určitě najdete a nemusíte za ně platit o 200-400 Kč víc než u zahraničních dodavatelů. Výhodou je, že dělají i perforované, které se hodí právě na nadcházející jaro-léto.
 • ATTIPASKY - Capáčky jsou super, ale často jsem řešila to, že se mi špatně čistili. A tak jsem nedávno ozkoušela Attipasky. A byla jsem nadšená. Mají sice vtipný tvar ala klaunský botka, ale fakt, že se v tom nožka nepotí, dají se prát, jsou totálně měkké a lehké u mě velmi hrají velký prim. Asi jediná jejich nevýhoda je, že větší velikosti nejsou často dostupné a cenově dražší kolem 500 Kč.

BOTKY ALA CAPÁČKY A NEPŘÍZNIVÉ POČASÍ - Jasně, občas je venku pěkně nevlídno a po dešti. Jeden pak přemýšlí, co dát dítku na nožku. Pro první krůčky je pár zajímavých botiček v různých cenových relacích. Ale jedno po druhém.

 •  LITTLE BLUE LAMB - jedná se o slovenskou firmu, která prodává botky s prvky barefoot. Avšak mám zkušenost, že ne všechny jejich produkty splňují ohebnost podrážky nebo širokou špičku. Našla jsem několik hodnocení zde a zde uživatelů, kterou moji tezi potvrzují, ale určitě jsou dobrým kompromisem. Rozhodně však jejich CAPÁČKY za zmínku stojí! Aspoň ty co jsme my zkoušeli. Výhodou je, že ceny jsou od 600 Kč, což je ve světě barefoot příjemné.
 • PEDIPED - je americká společnost, která se barefoot botkám hodně věnuje. Mají několik řad a pro první krůčky jsou to ORIGINALS - 0-24 měsíců. Jakási modifikace capáčků. Botky jsou měkké, ohebné. Nevýhodou je, že je nikde nevyzkoušíte. Prostě objednáte a čekáte zda sednou nebo budete měnit. My jsme je měli minulý rok a za mě posílám tip na sandálky na léto. Sice mají mírně zvednutou špičku, ale jinak jsem byla opravdu velmi spokojena. Hlavně jsou PRATELNÉ  s velikostí od 21:-)
 • BOBUX - momentálně velký hit na trhu s "barefoot" botkami pro první krůčky. BOBUX Xplorer Arctic mají kožený svršek a podšívku z vlny merino, takže se děti mohou stavět na nohy i v zimě a jsou vhodné pro opravdu první první krůčky tzn. super malá velikost a dost mi připomínají capáčky. Navíc jsem si všimla, že podrážky dost rychle prokazují známky opotřebení, zakopávaní atd. Přijdou mi prostě dost drahé na to, že to jsou vlastně capáčky :( Pak mají další řadu BLAZE, když už děti lépe chodí. Botky jsou designově krásné a rovnou učí děti pravá a levá, ale nejsou vodě odolné. Nicméně je plánujeme vyzkoušet, protože v létě potřebujete mít lehčí "tenisky", ve kterých děti nebudou mít opocenou nožku.

Asi závěrem k výběru botiček stojí za to zmínit, co přes cápáčky, když prší respektive co holínky :D

 • MyMAYU - varianta holínek i zimních bot/sněhulí. Jsou sice drahé, ale podle mě tak variabilní a geniální, že vlastně není třeba kupovat dvoje botky (holínky a sněhule). Těším se na tento podzim, kdybych je ráda našim klukům pořídila. Pokud vás však stejně jako mě vyděsí cena, pak jsou holínky ještě jiné.
 • Holínky DEMAR MAMMUT-S - jsou to mrazuvzdorné holínky, které jsou super lehké a možno dokoupit s tepelnou vložkou právě do chladnějších dnů. A hlavně jejich cena kolem 350-450 Kč! 

Variant pro vhodné botičky na první krůčky je určitě mnoho. Snažila jsem se pokrýt ty, co mám ozkoušené nebo mi dávají smysl. Zároveň vám i trochu ušetřit čas. Závěrem je nutno říci, že tvarů nožiček je mnoho a tak je i mnoho značek botiček. Je třeba zkoušet a hledat, co zrovna teď bude pro vaše dítko to nejlepší. Pro inspiraci se mrkněte na následující stránky věnované barefoot botkám :-) Hodně štěstí při výběru a dejte vědět vaše zkušenosti i pro ostatní maminky.

PRO INSPIRACI A DALŠÍ TIPY:

 www.nohynaboso.cz - Janka postuje zajímavé pohledy na bosou chůzi i u dětí např. tady

www.bosonožka.cz

http://www.livieandluca.com/

JACK & LILLY - botky

www.naboso.cz

http://www.vpavucine.cz/

 

 

 

O nožkách a botkách pro nejmenší

1 Comment

O nožkách a botkách pro nejmenší

Často při BabYoze dostávám otázky na mou zkušenost/doporučení ohledně řešení obutí pro děti. Všichni tušíme nebo i už víme, že se jedná o téma spletité a náročné. Před tím než vám představím, jak vybírám botky pro kluky a také několik ozkoušených tipů na botky, ráda bych vám vysvětlila, proč mé doporučení je jaké je. A to osobní zkušeností - jako vždy :-)

S narozením našeho prvního syna jsme dostali několik botiček v miniaturním provedení, aby byl Hugo frajer. Povětšinou se jednalo o miniatury značkových tenisek, ale i capáčky. Dívala jsem se na ně a nějak nechápala, proč bych je měla 3 měsíčnímu miminku, (co sotva ví, kde má chodidla a co se s nimi dá dělat) cpát na tlusťoučké nohy.  Navíc vyjma capáčku žádné ani nešly pořádně nazout. Místo toho měl holé nožky nebo tlusté ponožky. Když už se začínal stavět kolem nábytku a ponožky klouzaly, dostal capáčky. Pak přišly první krůčky a první výlet do prodejny dětské obuvi. V té době jsem měla zafixované, že vhodné botky jsou s tzv. ŽIRAFOU (certifikovaný atest od podiatrické komory) a nejlepší oblíbená mainstreamová značka FARE. Prodavačka mi dala na výběr dvoje boty. Oboje byly kotníčkové a na šněrování (to aby se zpevnil kotník). Jedny tvrdé jak pohorky a druhé z měkké usně, ale vysoké. Ani jedny nešly pořádně na tu malou měkkou tlustou nožičku nandat a syn v nich chodil jako tank bez jakéhokoliv pohybu v kotníku. Což prý bylo žádoucí.  Na mé další dotazy zda tam má dost prostoru na prstíky prodavačka odpověděla... ono to povolí!!! Měla pravdu... ale povolilo to měkčí - Hugovo chodidlo a otlačené zkroucené prstíky. A tak začala naše patálie s botkami a hledání vhodného obouvání.

Tak nazout tyhle botky bylo malé peklo, ale na fotce vypadají rozkošně :)

Tak nazout tyhle botky bylo malé peklo, ale na fotce vypadají rozkošně :)

PONOŽKY

Asi nejdůležitější je začít si uvědomovat a prohlížet chodidlo dítka už od miminka. Nedávno jsem obouvala synkovi ponožky, a ačkoliv si myslím, že jsme již vychytali dobře obuv, tak jednu každodenní chybu jsem dělala do teď. Natahovala jsem mu ponožky, které mu byly tak akorát - prostě nepadaly!! Ale když jsem se podívala na prstíky, tak byly stažené k sobě bez prostoru a možnosti pohybu. Přitom prostor pro prstíky a jejich přirozené postavení je klíčové ke správnému zapojení chodidla. Takže jsem vyházela 90% ponožek co jsem měla a šla koupit ponožky se širší špičkou. (Najít takové na trhu je sice těžké, ale najdete)

JAK VYBÍRAT BOTKY

Nožky našich dětí již krátce po narození jsou velmi aktivní a hlavně velmi citlivé především na dotek. Fungují jako jedna z bran do centrálního nervového systému a jsou velmi důležité v psychomotorickém vývoji dítka.  Je dobré si uvědomit, že nožka má zpočátku chrupavčitý skelet a ten se nevhodnou obuví může začít deformovat. Schválně se podívejte, jaké pády dítko absolvuje při nacvičování chůze, stability, prostě k osamostatnění se s bosýma nožkama.  Nejedenou ve vás zatrne, že si podvrkne kotník nebo to skončí zlomeninou. A ono nic :) Naopak - posiluje svalstvo, vazy, šlachy nožky a plně se rozvíjí schopnost zapojovat chodidlo, kotník, prostě celé tělo jak má. Proto také vybírám botky trochu jinak.

Když vybírám botky, dívám se na několik parametrů:

 1. měkkost a tvar boty - starší syn má širokou nohu, hlavně prsty a vysoký nárt mladší zase naopak nízký nárt, úzkou nožku a široké prsty. Proto hledám vždy botky měkké, které nebudou nohu nikde stlačovat a měnit její tvar. Hledám vhodný tvar se širokou špičkou, aby prsty měly prostor k pohybu a vykonávání své funkce v krokovém mechanismu a udržování rovnováhy. Zároveň je nutno podotknout, aby botka nebyla zase o moc širší, aby dítko nemuselo vynaložit úsilí s botkou vůbec začít chodit.
 2. podrážka a vnímání - měkkou, co nejtenčí a dobře ohebnou všemi směry podrážku bez podpatku (tzn. bez rozdílu paty a špičky). již od prvních krůčku se dítko učí zacházet se stabilitou a rovnováhou ve stoji. Učí se zacházet s chodidly - došlap a následné odvinutí chodidla, prostě vzniká stereotyp chůze. Mají-li chodidla stimul, pak prostřednictvím velkého množství receptorů na plosce proudí tyto stimuly do CNS a vyhodnocuje se terén, těžiště i poloha těla a následný vhodný pohyb.  Proto je potřeba myslet na to, po čem vašem děti nejvíce chodí a dopřávat jim co nejrůznorodější stimuly (patníky, tráva, kočíčí hlavy, kmeny stromů...)
 3. nadměrek - nedávno jsem četla zajímavou studii o správné velikosti a tvaru, která byla prováděna v českých školách a školkách. Výsledek byl jak jistě očekáváte tristní. Nevhodná obuv, ale hlavně špatná velikost. Nadměrek boty by měl být ideálně 1 - 1,5 cm k délce nožičky v zatíženém stavu tj. když dítko stojí. 
 4. vložka neboli stélka - nejsem zastánce tvarovaných či vypodložených stélek (vložka v botě, vlepená nebo vyměnitelná), protože mi přijde logické, že ji dětská nožka nepotřebuje. Přibližně do 4 let je chrupavčitý oblouk nohy vyplněn tukovou tkání, která vytváří její ochranu. Tvarování je tedy nežádoucí, změní se jím tlak na okolní struktury a tím i pozice celého těla. práce jiných svalových skupin.... To pak může mít negativní důsledky na celý pohybový aparát. Tvarované vložky mají své opodstatnění, ale v přesně indikovaných případech, kdy je lékařem nebo fyzioterapeutem potvrzená nějaká vada nohy (většinou nejen nohy) a vložka na míru je kompenzační pomůckou. Nesprávným či neodůvodněným použitím tvarované stélky se totiž vyřadí z funkce právě tyto svalové skupiny, které mají pracovat, aby podporovaly klenbu a odpružení nohy. 
Zdroj: Vpavucine.cz

Zdroj: Vpavucine.cz

Sečteno podtrženo, dá se říci, že se jedná o tzv směr - BAREFOOT botky, o kterých jste možná již slyšeli. Ráda s vámi nasdílím své zkušenosti přímo s konkrétními značkami, ale už jsem zjistila, že bohužel nemohu doporučit jednu značku. Někdo třeba má skvělou řadu pro první krůčky, ale pro starší děti nepoužitelnou. Jiná zase naopak. Je to prostě o tom zkoušet, vnímat, přemýšlet... prostě nechtít koupit botky za jeden den.  

“Dejte si čas, zkoušejte, spekulujte, ale hlavně věřte své intuici”

Jsem typ člověka, který potřebuje testovat sám na sobě než doporučuje. Proto vám mohu s jistotou říci, že forma tzv. BAREFOOT botiček, kterým fandím, je moc fajn. Nicméně se setkávám s názory, že není  vhodná do města a na denní běhání po asfaltu. Ono upřímně běhání po betonu a asfaltu v jakýchkoliv botách není dobré. Nežijeme však v dokonalém světě a tak žádný městský povrch není zdaleka tak rovný, jak by se zdálo. Nohy mají prostě pružit a pak si dokáží poradit s každým terénem. Na nás je, aby jsme jí dali botku, která ji to dovolí.  Dodávejme tedy dětem více stimulů - více pobývání v parku a běhání přes kamínky, kmeny, větve - než běhání po městě. Když třeba jdu s dětmi ve městě a vím, že se ten den úplně do lesa nedostaneme vymýšlím s nimi zábavné hry jako třeba chůze nakřivo po obrubníku nebo balancování atd. Občas i vyzujeme botičky a jdeme prostě bez bot. Kousek po chodníku a pak přes louku, střídáme rozmanité povrchy teplé i chladné podněty. Zkrátka se snažím, aby mohli být co nejvíc naboso. Protože jenom tak si tříbí smysly a procvičují svaly :-)

Více o doporučení na botky při prvních krůčcích najdete tady.

1 Comment