Viewing entries in
podzim/zima

Listopad aneb tipy na víkendy pro celou rodinu

Listopad aneb tipy na víkendy pro celou rodinu

Nevím jak vy, ale já listopad miluji. Příroda hýří barvami a připravuje se k dlouhému zimnímu spánku. Některé dny je světlo tak zlaté, že stromy září zlatem. Jindy je venku chlad a mlha, že by psa nevyhnal. A právě v tomto období si pražská metropole pro vás a vaše ratolesti připravila několik zajímavých víkendových akcí, které stojí za zmínku.

Rosteme pro život - 5 a 6. listopadu

Rosteme pro život - 5 a 6. listopadu

ROSTEME PRO ŽIVOT - Sobota 5. a neděle 6. listopadu 2016 (10-17 hod), ZŠ Barrandov, Praha 5

Moje velmi oblíbená prodejní výstava Rosteme pro život! Místo, kde si budete moci prohlédnout i zakoupit smysluplné hračky a jiné pomůcky, které přirozeným způsobem podporují rozvoj a vzdělávání dětí. Můžete se těšit na inspirativní akci pro celou rodinu, pro děti je připraveno velké množství rozmanitých dílniček. Pro mě je to hlavní místo, kde hledám inspiraci na dárky pro kluky a zároveň sbírám inspiraci na tvoření s nimi. Vřele doporučuji. Vstupné pro děti je zdarma a dospělí platí 100 Kč.

zdroj: KUK! FEstival Praha

zdroj: KUK! FEstival Praha

Kuk!Festival - sobota 12. a neděle 13. listopadu 2016 (10-16), KC Zahrada, Praha 11

Tak na tento festival se velmi těším. Jedná se o první festival, který cílí na ty nejmenší špuntíky a už jen to se musí ocenit. Navíc sázkou na jistotu je tým tvůrců festivalu - a tím není nikdo jiný než tvůrci slavných VyšeHrátek pro starší děti :) Ale co to tedy ten KUK je. KUK je prvním českým multižánrovým festivalem, který cílí především na návštěvníky od 10 měsíců do tří let. V zahraničí velmi oblíbený žánr theatre for the very young, tedy divadlo pro ty nejmenší, se vyznačuje odlišným přístupem k divákům. Zprostředkovává první zkušenost dětí s divadlem a je tak nepochybně důležitou součástí divadla jako takového. Nesnaží se o předání příběhu, jedná se spíše o nabídku ke hře. Kromě divadýlek se můžete také těšit na různé dílny, workshopy a bludiště pro naše nejmensí. Vstupné je dle typu vybraného programu, ale pohybuje se mezi 70-100 Kč. A jen tak mimochodem... my s BabYogou tam budeme také!

Mini Festival

Mini Festival

Mini Festival - pátek 25. až neděle 27. listopadu (10 až 17 hod) Praha 1

Poprvé byl Mini Festival na jaře v Pelleově vile a hned s obrovským ohlasem. Jsem moc ráda, že se dámy toho nebály a připravily předvánoční druhý ročník :-) A v čem se mini liší? Je koncipován jako stylový a zároveň hravý festival, kde si na své přijdou malí i velcí. Vystavovatele jsou pečlivě vybírani tak, aby jejich sortiment byl originální, kvalitní, pro děti i dospělé pritažlivý a vymykal se běžné komerční nabídce. Převažující domácí autory, značky a firmy jsou zasazeni do kontextu několika výrazných zahraničních zástupců. Čerstvé novinky se na mini potkávají s generacemi prověřenými ikonami. Nabídka festivalu je pestrá a doplňuje ji nabitý doprovodný program pro děti všech věkových kategorií a úplně náhodou tam bude i BabYoga v pátek podvečer a sobota dopoledne!

PLAYON CRAYON v akci aneb jak jsem testovala

PLAYON CRAYON v akci aneb jak jsem testovala

Listopad má čtyři víkendy a z toho na tři je připraven super program pro rodiče s dětmi :) Věřím, že tam naleznete plno zajímavých tipů. Jako jsem našla jeden nedávno já a to super pastelko-voskovky PLAYON CRAYON. Jedná se o pastelky, které nešpiní, jsou ideální pro první úchop do dětské ručičky a variabilita nápadů k čemu všemu se dá využít je čistě na vás. Cena se pohybuje kolem 250 Kč. Kdybyste po nich také toužili, objednávám je přímo u výrobce 7. listopadu a věřím, že bude nějaká slevička. Pokud byste se chtěli k nám připojit stačí napsat viz níže.  Užijte si listopad naplno a třeba se na některém festivalu/výstavě uvidíme..

Jak vyzrát na podzimní neduhy - II. nemoce

Comment

Jak vyzrát na podzimní neduhy - II. nemoce

Pole jsou již pomalu sklizená, děti zasedly do školních lavic i moji kloučci nastoupili do školky. Počasí se zatím příliš na podzim netváří, ale virózy již začínají být zase aktivní. Však jen u nás stačilo 4 dny ve školce a hned měl Oskar první virózu. Dobré je, že trvala jen 36 hodin, ale těžko říct zda to byla mini verze nebo zda zafungovala rychle nasazená podpora samoléčby. Ráda bych věřila tomu druhému:-)

Oskar_rybiz

Tak jsem si říkala, že bych s vámi mohla sdílet své vlastní zkušenosti s podporou imunity a přírodní léčby. A jen na upřesněnou, nejsem proti klasické medicíně. Jen mám často pocit, že máma intuitivně umí nejlépe pomoci a cítí, co je pro její dítě nejlepší. A proč cpát do dětí hned léky na sražení teploty, a nenechat tělo si najít cestu k uzdravení trochu pomaleji?

Osobně vám mohu potvrdit, že když dáte víc na sebe než na doktory (nebo co kdo říká), tak se vám otevře obzor mnohem rozmanitější a klidnější na cestě sám k sobě a svému dítku. Pamatuji si, jak se mě v nemocnici ptali na to, jaký Hugo je, když je zdráv, a to mu bylo 8 měsíců. Víte, že jsem neznala odpověď?! A to mě nahlodalo hledat jinou cestu než trávit čas po čekárnách a doktorech. Neříkám, že níže uvedené je spásná cesta, ale nám funguje na dvou dětech. Přeci jen nemoc je projevem disbalance životní síly člověka a následkem vlivu vnějšího prostředí. A cílem léčby by tak mělo být navrácení rovnováhy. A protože děti jsou povětšinou čisté duše, jemné alternativní cesty jsou většinou funkční. Ráda pracuji s homeopatií, aromaterapií i bylinkami. Nepoužívám jen jednu cestu, ale míchám je dle situace. Snad vám to bude k užitku.

HOMEOPATIE

Dlouho jsem na homeopatii koukala s mírným despektem. Občas nám fungovala, ale častěji ne. U profesionálního homeopata jsem nechala velkou sumu peněz během půl roku a měla tolik homeopatik, že jsem ráno před snídaní měla hodinu jen na homeopatika. Nešťastné bylo, že jsem neviděla žádnou výraznou změnu. Až jsem se potkala s Janou Štumpovou Konicárovou. Díky ní jsem zjistila, že jsem používala chybnou potenci (ředění). „Homeo“ znamená léčení stejného stejným, a protože jsou potíže rozmanité, tak je homeopatik mnoho. Jejich výhodou je, že nemají vedlejší účinky, prostě maximálně nezafungují, což může být nevhodnou potencí nebo špatně zvoleným homeopatikem. Moje zkušenost je taková, že při správně zvoleném homeopatiku se kluci uklidní a většinou usnou.

V mé lékárničce na podzimní neduhy najdete:

Homeopatická lékárnička vhodná pro běžné dětské nemoce je k dostání na semináři nebo mě kontaktujte.

Homeopatická lékárnička vhodná pro běžné dětské nemoce je k dostání na semináři nebo mě kontaktujte.

  • ALPIUM CEPA 30 CH – na klasické nachlazení, kdy slzí oči a kýcháme – na to trpím já J
  • ACONITUM 9, 15 a 30 CH – při rychlém nástupu nemoci. Používám ho jako první pomoc při náhlým propuknutí horeček, kdy ještě přesně nevím, co se to klube
  • BELLADONNA 9, 15 a 30 CH – na bolest hlavy, na horečky, na prořezávající zuby u batolat
  • CHINA 30CH – na silné průjmy a zvracení, kdy je potřeba srovnat tekutiny

Mám i další homeopatika, ale tohle je podle mě úplný základ. Nicméně nejsem homeopat. Možná by vám doporučil ještě další. Mě osobně dal moc seminář Janky o principech homeopatie a první pomoci. Myslím, že to je takový základ pro pochopení, jak to funguje. Pokud jste jej nestihli, můžete se přidat 3. října 2016. Na něj navazuje další seminář Běžné dětské nemoci a podpora jejich léčby, který se koná již 17. září nebo 13. listopadu 2016. Pokud vás problematika zajímá, určitě jej absolvujte.

AROMATERAPIE

Tolik článků a seminářů už bylo na toto téma napsáno a pořádáno. Jde o celý komplexní obor. Přiznám se, že jsem u aromaterapie byla dlouho obezřetná. Jsou to silné silice a málokterá firma prodává opravdu 100% přírodní esence, i když to uvádí na etiketě. Pokud se nepletu, tak je dle EU uděleno označení „100% přírodní esence“, pokud je esence v lahvičce aspoň XY %  No, nejsem na tuto tématiku expert, a tak raději přejdu ke svým zkušenostem. Během let praxe při BabYoze i v každodenním životě jsem toho hodně vyzkoušela. Momentálně mě nejvíc baví značka doTTERA, která není v ČR jednoduše dostupná. Za poslední rok se mi osvědčily a v lékárničce mám následující produkty:

  • ON GUARD – tato směs silic je připravená na podporu imunity. Funguje i proti streptokoku! Klukům každý večer mažu 1 kp do chodidel jako prevenci. A v období viróz jim kapu 1 kp s medem do čaje. V případě nemoci dávám lžičku medu s 1 kp přímo do pusinky.
  • BREATHE – je směs silic zkombinovaných přímo na onemocnění dýchacího ústrojí. U Huga mám dokonce i zkušenost, že zabírá při trápení s astmatem nebo laryngitidou. Buď aplikuji přímo s nosným kokosovým olejem na hrudník, záda a chodidla, nebo dělám obklad a kombinuji s difuzérem.
  • DIGEST ZEN – pomáhá při průjmech, bolestech při zažívání a pocitu těžkosti. Velmi mi pomohl, když jsem chytla střevní chřipku a bylo mi opravdu hodně zle. Rychle uleví a pročistí. U kluků směs smíchám s kokosovým nebo jiným nosným olejem a aplikuji na oblast bříška.
  • MELALEUCA – je vlastně tea tree olej. Takže působí antibakteriálně. Moc ráda ho používám na rýmy a nachlazení v difuzéru. Při bolestech v krku dělám klukům Priessnitzův obklad, do kterého kapu právě tuto esenci.
  • CITRON – snižuje horečky. Proto jej často dávám do mokrých zábalů na zápěstí a kotníky. Funguje také na trávicí, dýchací a imunitní systém. Většinou ho používám doprovodně k ostatním olejům nebo pro uklidnění stresu. Nejčastěji nechávám provonět difuzérem pokoje, protože je antibakteriální i antiseptický.
  • LEVANDULE – dá se použít i u těch nejmenších dětí přímo na kůži, na popáleniny a na zklidnění.

Oleje od doTERRY jsou sice trochu cenově dražší než klasicky dostupné produkty, ale jsou koncentrovanější. Dobré je, že se k nim dá koupit ucelená detailní brožura s instrukcí, co zabírá na jaké neduhy a problémy a jak je aplikovat pro nejlepší účinek. Na děti mi nejlépe funguje nechat vybrané esence difuzovat přes noc či v případě problémů hned (nemám-li difuzér po ruce, stačí rozprašovač), nebo pokud je to možné, aplikuji esenciální olej přímo na pokožku. Pokud by vás cokoliv z tohoto zajímalo, dejte vědět. Sama pro sebe si objednávám cca jednou za měsíc, tak pokud budete chtít, mohu i pro vás. Stačí mi napsat.

A závěrem dvě babské rady nad zlato. Jóga má několik "očistných technik", které skvěle fungují.  Například džala néti. Je to vlastně šetrné proplachování nosu, kterým se zbavíte prachových částic, pylu a dalších nečistot, které ulpívají na nosní sliznici. Odměnou vám bude snadné dýchání a zvýšená odolnost proti virovým a bakteriálním infekcím. Mám vyzkoušeno, že tuto techniku zvládají děti kolem tří let. (Obzvlášť pokud to vidí praktikovat u rodičů). Co ale u mladších dětí nebo dětí, které se této metody mohou bát? S dětmi používám variantu, která je pro ně snesitelnější, ale pro nás dražší. Úskalím však může být potřeba dutiny dobře vysmrkat nebo aspoň odsát.  Ráda používám značku STERIMAR s obsahem mědi, která je právě pro toto období jak dělaná. Avšak na trhu najdete i jiné značky. Stačí se podívat :)

Ať žije rybíz :-)

Druhá babská rada je, když už na vás něco leze: 1 lžíce medu +1 lžíce jablečného octa + česnek. Promíchat a po lžičkách baštit během dne. Většinou zabírá velmi dobře. Ale z osobní zkušenosti – je to jen pro otrlé. Dětem to dělám bez česneku!

Tento podzim začínáme testovat produkt od MAMA AUA! na Imunitu. Mám tu několik kousků, pokud se k nám chcete přidat a podělit se o své zkušenosti.

Jestli se nepletu, tak zrovna vrcholí sezóna ostružin. Moje babička vždycky říkala, že během léta je dobré baštit co nejvíc malin, ostružin a borůvek. Tím si prý nasbíráme imunitu a vitamíny pro nadcházející zimu. Tak snad jste měli možnost si jich nasbírat víc než dost!

Krásný podzim bez nemocí,

Len

 

 

 

Comment

Jak vyzrát na podzimní nečas - I. funkční oblečení

Comment

Jak vyzrát na podzimní nečas - I. funkční oblečení

Zítra to zase vypukne! No, jo! Začíná září!! A s ním školky, školy, kroužky a pomalu přicházející podzim. Miluji babí léto, ale bohužel podzim ho nabízí jen chvilenku. Příliš rychle jej vystřídá sychravo, vlhko, vítr, déšť a chlad. Období, kdy děti velmi jednoduše nastydnou. Virózy se vrátí v plné palbě a jeden, aby vymýšlel, jak děti co nejfunkčněji obléknout. A to je podle mě otázka, kterou si klademe všechny. Ať už jsou to batolata, která lezou po čtyřech, nebo děti školkou/školou povinné. Myslím, že minulý rok jsem to už konečně vychytala a našla pár vychytávek, o které by bylo škoda se nepodělit.

VRSTVIT, VRSTVIT, VRSTVIT aneb první vrstva je základem úspěchu

Můj muž rád sportuje a děti bral už od miminek se sebou. No jo, ale mít malého ve vozítku za kolem (s minimem pohybu), když fouká vítr a je vlezlo?  Základem pro jakýkoliv věk od kojence po školáka je funkční prádlo.

U miminek jsem ráda používala prádlo s termoregulačním materiálem Outlastem, které snižuje pocení miminka, neškrábe a neškrtí. Mrkněte, když tak na LITTLE ANGEL. Je to česká firma z Tábora, která šije klasické i termo oblečení. Mám je moc ráda, ale asi častým používáním a praním mi jejich produkty začaly žmolkovatět a tvrdnout. Nicméně rozhodně do roku věku dítka byly nepřekonatelné. (Ono toho totiž na trhu moc nenajdete. Nebo najdete, ale ty ceny!!!)  Druhá česká firma, která šije kvalitní termo prádlo od miminek po děti do cca 8 let, je LITTLE THINGS. Mají hezké designy, pěkné a kvalitní látky, ale nejvíc mě baví jejich termo prádlo s termolite. Zatím jsem s ním maximálně spokojená. (S tepláčky už tolik ne:-() Cena versus výkon jsou více než uspokojivé. Mrkněte třeba na podvlíkací tričko, které má dírku na paleček, takže se neshrnuje, a k tomu termo kalhoty vhodné jako první vrstva. V podobné cenové hladině se pohybuje ozkoušená švédská firma KOZI KIDS, která mě dost baví, protože dělá od první vrstvy po tu nejsvrchnější od nejmenších dětí po teenagery. Ve specializovaném obchůdku Outdoor Baby v Dejvicích si je můžete osahat, ozkoušet a porovnat s druhou variantou COLOR KIDS, kterou ráda používám pro její pevnost, když vím, že se kluci budou nepravidelně pohybovat. Ceny všech tří značek jsou podobné.

2.  vrstva - FLEECE

Většina maminek dá přes termoprádlo ještě další vrstvu ala tričko a legínky. Věřte mi, je to zbytečnost. Naopak se vám děti zpotí a budou se pohybovat jako sněhuláci. Podle počasí stačí přes termoprádlo dát buď lehkou fleece mikinu nebo silnější (vyšší chlup). (Případně oboje v zimních měsících.) Značek na trhu je plno od H&M, české šikovné maminky i zkušené severské země. Mezi moje nejoblíbenější značky patří COLOR KIDS. Mají krásné a nadčasové designy, nekazí se jim zipy a mají plno vychytávek.  Fleece mikin na trhu najdete opravdu hodně. Nicméně málo které mají takovou super dětskou vychytávku - prodloužená záda (dětem nelezou záda, když se předklánějí), vysoký krk nebo i náplety na rukávy (při oblékání další vrstvy se nesrolovávají). Jsou to drobnosti, ale s malými neposedy k nezaplacení. Docela pěkné a vychytané má česká značka CHIARO BABY, která šije rostoucí dětské oblečení, takže výrazně v průběhu času ušetříte. 

KALHOTY

Právě u CHIARO BABY mě nadchly podzimní zateplené bavlněné tepláky, které mají softshell na zadku  a kolenech. Nejvíc namáhavých místech oblečení. Mají náplety na nohavicích i v pase, takže vhodné pro štíhlé i silnější dítka. Vzhledem k tomu, že Oskar je hubeňour, (kterému konfekce v pase padá:-)), byla jsem nadšená, když mi kalhoty na něj ochotně upravili. Dělají i rostoucí softshelky kalhoty, takže naše volba byla jasná. Mrkněte níže na to, jak vypadají na dětech :)

Podobnou variantu kalhot jako sofshel materiál, dělá i KOZI KIDS, DIDRIKSON (od 90cm) nebo česká značka HANNAH. Materiál je nepromokavý, neprofoukne a dýchá. Design velmi jednoduchý a líbivý. Cena je dost podobná kvalitním softshell kalhotám.

U malých dětí, které teprve začínají chodit, často padají, rádi sedí v loužích a zkoumají přírodu všemi smysly, mám ozkoušeny dvě varianty. Softshel overal, který je vhodný na teplejší suchý podzim nebo pogumované kalhoty s laclem. Ty se dají levně koupit v Tchibu nebo Lídlu, ale dají se koupit i s více vychytávkami například od již zmiňované KOZI KIDS či MAXIMO. Vzhledem k tomu, že gumové kalhoty jsou náchylné na podrápání jsem volila levnější variantu a v teplejším zimním období je používala i na sníh. Nicméně u starších dětí s tím už zase tak moc spokojená nejsem, protože materiál díky gumě nedýchá a dítka se potí.

Rostoucí softshell bundy CHIARO BABY v akci. Byl březen a venku kolem 8 stupňů. Bylo větrno a klukům byla zima na ruce - náplety posloužili jako rukavice :-))

Rostoucí softshell bundy CHIARO BABY v akci. Byl březen a venku kolem 8 stupňů. Bylo větrno a klukům byla zima na ruce - náplety posloužili jako rukavice :-))

VRSTVA 3. aneb bundy

 Budu se opakovat, ale zase softshel bunda. Ideálně vychytaná tak, aby buď šly stahovat rukávy nebo rovnou měly na konci rukávů úplety. Prodloužená záda a vysoký krk, aby dětem nefoukalo na krk. Jen když budete kupovat - koukejte na tloušťku softshelu a kvalitu zipu. Jeho oprava je drahá a zip je u malých dětí velmi namáhaný. Například. Minulý rok jsme měli z Tchiba bundu a zip odešel po cca 3 měsících. Na tento podzim jsme již vybaveni od CHIARO BABY :-) Dobré je, že máte-li kvalitní oblečení a zima není příliš krutá, vystačíte si s přehledem na 3 sezóny jako my:)

VRSTVA NA PLEŤ

Moji kluci už od miminka trpí na vysušenou pokožku právě v podzimních a zimních měsících. Zkoušela jsem toho hodně, ale zatím naším výhercem je  Welleda - zimní měsíčkový krém s ovčím tukem! Minulý rok jsem ho koupila i v DM nebo lékárnách.

Máte-li i vy nějaké ozkoušené, ověřené, vychytané a kvalitní značky... dejte vědět :)

Užijte si všechny krásy podzimu

Len

Comment