Tipy na dárky nejen k Vánocům

Tipy na dárky nejen k Vánocům

Blíží se Vánoce a mně se plní schránka s dotazy na tipy na vánoční dárky pro vaše děti. Dlouho jsem se zdráhala, neboť aktivní maminky blogerky mají opravdu plno pěkných tipů. (Mrkněte třeba na Madame Coquette, která jistě vaše oko potěší :)) Tak proč se opakovat. Pak mě, ale zarazilo, že se jedná povětšinou o tipy momentálních hitovek na trhu.

Navíc ne všichni máme Ježíškovi "napsáno", tak jsem pro vás sepsala hitovky, které z mého pohledu dítko zaujmou, rozvinou i potěší, a nemusí nutně patřit mezi fajnšmekrovinky. Navíc, tyto tipy nejsou jen na "toto" období, ale s dítkem rostou! Tak snad si vyberete :)

Tipy jsou poskládany dle vhodnosti pro nejmenší až po cca 4 leté s důrazem na jemnou a pak i hrubou motoriku.

KOSTKY JINAK

Když bylo Oskimu rok, dostal k narozeninám kostky z řady Sensory Blocks. Měli jsme z toho velkou radost i my. Je to prostě pastva nejen pro děti, ale i pro nás rodiče. Osobně bych řekla, že jsou vhodné pro děti cca kolem roku a půl, kdy plně objevují svět. Ale i v roce si Oskar bral kostku a prohlížel si, co se v ní děje. Jak se to přesýpá, nebo přelívá a zda se vejde do pusy :-) Líbí se mi, jak různé tvary rozvíjí jemnou motoriku i smysl pro kombinaci.  Děti se díky nim učí jednoduše barvy a vnitřní výplně jim umožní pozorovat různé konzistence. Kostky bavily i Huga (3,5 roku), který je bravůrně zakomponovával do jeho staveb z lego DUPLO.

RAZÍTKA PRO MALÉ RUČIČKY

Naši kluci se v období kolem roku (i dneska) velmi rádi v něčem patlali. Na vodovky jsem neměla trpělivost, protože vždy bylo barevné vše kolem víc než papír. Proto jsem vyzkoušela razítka. Velká hitparáda! Právě Aladine vyrábí různá razítka z řady STAMPOBABY, které jsou značka ideál pro malé ručičky nejmenších dětí a barva se dobře pere :)

PROVLÉKÁNÍ A NAVLÉKÁNÍ je super i pro malé děti. V lekcích jsme si ukazovali, jak provlékání uzpůsobit i dítku kolem roku, kdy pracujeme na rozvoji jemné motoriky. Proto jsem vám vybrala provlékačky a navlékačky vhodné pro děti od cca roku a výš. U mladších dítek se přimlouvám za dřevěný konec tkaničky pro lepší manipulaci. Mrkněte na tipy, které jsem našla na Djeco v Patagonii nebo na eshopu Moodroočko ty s dřevěným koncem. Několik pěkných s dřevěným koncem jsem zaznamenala ještě zde. Určitě si vyberete :)

VKLÁDAČKY jsou evergreeny, které koupíte téměř kdekoliv, ale najít neokoukané, které hodně vydrží je trochu horší. Já mám moc ráda značku JANOD nebo DJECO, které koupíte právě třeba v Patagonii, Agátin svět nebo Hračkotéka. Mým velkým favoritem jsou však chlívečky pro starší dítka od The Three Trees... designuje a vyrábí je moc fajn rodinka z Čech a celý jejich obchod s originálním vzhledem mě fakt baví :) Pravdou ale je, že se vkládačky dětem docela rychle okoukají a tak je dobré improvizovat a šetřit si kapsu. Třeba tím, že si vkládačku i sami vytvoříme.

HOME MADE WITH LOVE - za mě úplně nejlepší jsou "hračky", které vyrobíme dle toho, co víme, že děti baví, zabaví a rozvine. Ať už to je vyřezaný nožík ze dřeva nebo rytířský plášť. Mě teď čeká vyrábění cestovního městečka pro Oskara. Vycházím z principu "Quite book" a inspiraci jsem hledala na Pinterestu. Můžete vytvořit třeba domeček pro plyšáka, obrázek, nástěnku nebo rovnou celou knížku. Stačí jen popustit uzdu fantazii. Nejste-li zruční nebo nemáte-li čas... nezoufejte. Najdete moc šikovné maminky na fleru.cz nebo na facebooku je celá skupina.

SAMOSTATNÉ DÍTĚ aneb jak děti vést k samostatnosti. Na co jsou a na co nejsou děti příliš "malé"? Jak vnímáte třeba nože nebo nalévání si pití. U nás doma pravidelně kuchtíme a připravujeme stolování společně. Kluci se cítí důležitě, jsou zamestnaní a já mám trochu víc prostoru na vaření :-)

Z osobní zkušenosti vřele doporučuji nejen malé džbánky na nalévání pití, ale hlavně první nože (vlnkový kráječ nebo speciální nožík od Opinelu) i škrabky. U nás je to zaručený způsob jak do kluků dostat syrovou zeleninu. Oloupat, nakrájet a zbaštit.

PRO ROZVOJ FANTAZIE MALÝCH I VELKÝCH ANEB KUFŘÍKOV

V tomto případě se přiznávám, že toto je hitovka a i moje srdeční záležitost. Pamatuji si na své dětství u babičky. Měla jsem svůj kufříček, ve kterém jsem měla "pofidérní" domeček pro panenky. Děda mi do něj dělat z odřezků nábytek a babička šila záclonky. Dokázala jsem si s tím vyhrát hodiny. Tato verze tvůrců Pikle z Pytle je grandiózně vymazlená! Nechává dětem naprostou volnost pro jejich fantazii, aby si domeček vybavily a panáčky nazdobily dle svého gusta.

V BabYoze se především zaměřuji na rozvoj hrubé motoriky, a tak přikládám i pár vychytávek, které se mi moc líbí do dětského pokojíčku.

HOUPACÍ PRKNO - Pomáhá rozvíjet rovnováhu. Koordinaci. Balanc. Ladnost pohybu. Hrubou motoriku. Fantazii. Estetické cítění. Spolupráci. Práci levé a pravé hemisféry. Řečové schopnosti.  

ŽEBŘINY, KRUHY, HRAZDA nebo lezecí stěna. Jedna z věcí, kterou bych moc chtěla pro kluky v pokoji jsou žebřiny, kruhy a malá lezecká stěna. Aby se vyblbli, zpevnili, naučili se lézt. Bohužel náš byt to neumožňuje, ale třeba ten váš ano :)

Snad vám těch pár tipů bude k užitku. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, zda vás něco z toho oslovilo nebo naopak. 

Za mě zde chybí hlavně knihy, jejichž jsem velkou milovnicí. Ale to raději necháme na další příspěvek :-)

Krásný předvánoční čas!

Listopad aneb tipy na víkendy pro celou rodinu

Listopad aneb tipy na víkendy pro celou rodinu

Nevím jak vy, ale já listopad miluji. Příroda hýří barvami a připravuje se k dlouhému zimnímu spánku. Některé dny je světlo tak zlaté, že stromy září zlatem. Jindy je venku chlad a mlha, že by psa nevyhnal. A právě v tomto období si pražská metropole pro vás a vaše ratolesti připravila několik zajímavých víkendových akcí, které stojí za zmínku.

Rosteme pro život - 5 a 6. listopadu

Rosteme pro život - 5 a 6. listopadu

ROSTEME PRO ŽIVOT - Sobota 5. a neděle 6. listopadu 2016 (10-17 hod), ZŠ Barrandov, Praha 5

Moje velmi oblíbená prodejní výstava Rosteme pro život! Místo, kde si budete moci prohlédnout i zakoupit smysluplné hračky a jiné pomůcky, které přirozeným způsobem podporují rozvoj a vzdělávání dětí. Můžete se těšit na inspirativní akci pro celou rodinu, pro děti je připraveno velké množství rozmanitých dílniček. Pro mě je to hlavní místo, kde hledám inspiraci na dárky pro kluky a zároveň sbírám inspiraci na tvoření s nimi. Vřele doporučuji. Vstupné pro děti je zdarma a dospělí platí 100 Kč.

zdroj: KUK! FEstival Praha

zdroj: KUK! FEstival Praha

Kuk!Festival - sobota 12. a neděle 13. listopadu 2016 (10-16), KC Zahrada, Praha 11

Tak na tento festival se velmi těším. Jedná se o první festival, který cílí na ty nejmenší špuntíky a už jen to se musí ocenit. Navíc sázkou na jistotu je tým tvůrců festivalu - a tím není nikdo jiný než tvůrci slavných VyšeHrátek pro starší děti :) Ale co to tedy ten KUK je. KUK je prvním českým multižánrovým festivalem, který cílí především na návštěvníky od 10 měsíců do tří let. V zahraničí velmi oblíbený žánr theatre for the very young, tedy divadlo pro ty nejmenší, se vyznačuje odlišným přístupem k divákům. Zprostředkovává první zkušenost dětí s divadlem a je tak nepochybně důležitou součástí divadla jako takového. Nesnaží se o předání příběhu, jedná se spíše o nabídku ke hře. Kromě divadýlek se můžete také těšit na různé dílny, workshopy a bludiště pro naše nejmensí. Vstupné je dle typu vybraného programu, ale pohybuje se mezi 70-100 Kč. A jen tak mimochodem... my s BabYogou tam budeme také!

Mini Festival

Mini Festival

Mini Festival - pátek 25. až neděle 27. listopadu (10 až 17 hod) Praha 1

Poprvé byl Mini Festival na jaře v Pelleově vile a hned s obrovským ohlasem. Jsem moc ráda, že se dámy toho nebály a připravily předvánoční druhý ročník :-) A v čem se mini liší? Je koncipován jako stylový a zároveň hravý festival, kde si na své přijdou malí i velcí. Vystavovatele jsou pečlivě vybírani tak, aby jejich sortiment byl originální, kvalitní, pro děti i dospělé pritažlivý a vymykal se běžné komerční nabídce. Převažující domácí autory, značky a firmy jsou zasazeni do kontextu několika výrazných zahraničních zástupců. Čerstvé novinky se na mini potkávají s generacemi prověřenými ikonami. Nabídka festivalu je pestrá a doplňuje ji nabitý doprovodný program pro děti všech věkových kategorií a úplně náhodou tam bude i BabYoga v pátek podvečer a sobota dopoledne!

PLAYON CRAYON v akci aneb jak jsem testovala

PLAYON CRAYON v akci aneb jak jsem testovala

Listopad má čtyři víkendy a z toho na tři je připraven super program pro rodiče s dětmi :) Věřím, že tam naleznete plno zajímavých tipů. Jako jsem našla jeden nedávno já a to super pastelko-voskovky PLAYON CRAYON. Jedná se o pastelky, které nešpiní, jsou ideální pro první úchop do dětské ručičky a variabilita nápadů k čemu všemu se dá využít je čistě na vás. Cena se pohybuje kolem 250 Kč. Kdybyste po nich také toužili, objednávám je přímo u výrobce 7. listopadu a věřím, že bude nějaká slevička. Pokud byste se chtěli k nám připojit stačí napsat viz níže.  Užijte si listopad naplno a třeba se na některém festivalu/výstavě uvidíme..

Jak vyzrát na podzimní neduhy - II. nemoce

Comment

Jak vyzrát na podzimní neduhy - II. nemoce

Pole jsou již pomalu sklizená, děti zasedly do školních lavic i moji kloučci nastoupili do školky. Počasí se zatím příliš na podzim netváří, ale virózy již začínají být zase aktivní. Však jen u nás stačilo 4 dny ve školce a hned měl Oskar první virózu. Dobré je, že trvala jen 36 hodin, ale těžko říct zda to byla mini verze nebo zda zafungovala rychle nasazená podpora samoléčby. Ráda bych věřila tomu druhému:-)

Oskar_rybiz

Tak jsem si říkala, že bych s vámi mohla sdílet své vlastní zkušenosti s podporou imunity a přírodní léčby. A jen na upřesněnou, nejsem proti klasické medicíně. Jen mám často pocit, že máma intuitivně umí nejlépe pomoci a cítí, co je pro její dítě nejlepší. A proč cpát do dětí hned léky na sražení teploty, a nenechat tělo si najít cestu k uzdravení trochu pomaleji?

Osobně vám mohu potvrdit, že když dáte víc na sebe než na doktory (nebo co kdo říká), tak se vám otevře obzor mnohem rozmanitější a klidnější na cestě sám k sobě a svému dítku. Pamatuji si, jak se mě v nemocnici ptali na to, jaký Hugo je, když je zdráv, a to mu bylo 8 měsíců. Víte, že jsem neznala odpověď?! A to mě nahlodalo hledat jinou cestu než trávit čas po čekárnách a doktorech. Neříkám, že níže uvedené je spásná cesta, ale nám funguje na dvou dětech. Přeci jen nemoc je projevem disbalance životní síly člověka a následkem vlivu vnějšího prostředí. A cílem léčby by tak mělo být navrácení rovnováhy. A protože děti jsou povětšinou čisté duše, jemné alternativní cesty jsou většinou funkční. Ráda pracuji s homeopatií, aromaterapií i bylinkami. Nepoužívám jen jednu cestu, ale míchám je dle situace. Snad vám to bude k užitku.

HOMEOPATIE

Dlouho jsem na homeopatii koukala s mírným despektem. Občas nám fungovala, ale častěji ne. U profesionálního homeopata jsem nechala velkou sumu peněz během půl roku a měla tolik homeopatik, že jsem ráno před snídaní měla hodinu jen na homeopatika. Nešťastné bylo, že jsem neviděla žádnou výraznou změnu. Až jsem se potkala s Janou Štumpovou Konicárovou. Díky ní jsem zjistila, že jsem používala chybnou potenci (ředění). „Homeo“ znamená léčení stejného stejným, a protože jsou potíže rozmanité, tak je homeopatik mnoho. Jejich výhodou je, že nemají vedlejší účinky, prostě maximálně nezafungují, což může být nevhodnou potencí nebo špatně zvoleným homeopatikem. Moje zkušenost je taková, že při správně zvoleném homeopatiku se kluci uklidní a většinou usnou.

V mé lékárničce na podzimní neduhy najdete:

Homeopatická lékárnička vhodná pro běžné dětské nemoce je k dostání na semináři nebo mě kontaktujte.

Homeopatická lékárnička vhodná pro běžné dětské nemoce je k dostání na semináři nebo mě kontaktujte.

 • ALPIUM CEPA 30 CH – na klasické nachlazení, kdy slzí oči a kýcháme – na to trpím já J
 • ACONITUM 9, 15 a 30 CH – při rychlém nástupu nemoci. Používám ho jako první pomoc při náhlým propuknutí horeček, kdy ještě přesně nevím, co se to klube
 • BELLADONNA 9, 15 a 30 CH – na bolest hlavy, na horečky, na prořezávající zuby u batolat
 • CHINA 30CH – na silné průjmy a zvracení, kdy je potřeba srovnat tekutiny

Mám i další homeopatika, ale tohle je podle mě úplný základ. Nicméně nejsem homeopat. Možná by vám doporučil ještě další. Mě osobně dal moc seminář Janky o principech homeopatie a první pomoci. Myslím, že to je takový základ pro pochopení, jak to funguje. Pokud jste jej nestihli, můžete se přidat 3. října 2016. Na něj navazuje další seminář Běžné dětské nemoci a podpora jejich léčby, který se koná již 17. září nebo 13. listopadu 2016. Pokud vás problematika zajímá, určitě jej absolvujte.

AROMATERAPIE

Tolik článků a seminářů už bylo na toto téma napsáno a pořádáno. Jde o celý komplexní obor. Přiznám se, že jsem u aromaterapie byla dlouho obezřetná. Jsou to silné silice a málokterá firma prodává opravdu 100% přírodní esence, i když to uvádí na etiketě. Pokud se nepletu, tak je dle EU uděleno označení „100% přírodní esence“, pokud je esence v lahvičce aspoň XY %  No, nejsem na tuto tématiku expert, a tak raději přejdu ke svým zkušenostem. Během let praxe při BabYoze i v každodenním životě jsem toho hodně vyzkoušela. Momentálně mě nejvíc baví značka doTTERA, která není v ČR jednoduše dostupná. Za poslední rok se mi osvědčily a v lékárničce mám následující produkty:

 • ON GUARD – tato směs silic je připravená na podporu imunity. Funguje i proti streptokoku! Klukům každý večer mažu 1 kp do chodidel jako prevenci. A v období viróz jim kapu 1 kp s medem do čaje. V případě nemoci dávám lžičku medu s 1 kp přímo do pusinky.
 • BREATHE – je směs silic zkombinovaných přímo na onemocnění dýchacího ústrojí. U Huga mám dokonce i zkušenost, že zabírá při trápení s astmatem nebo laryngitidou. Buď aplikuji přímo s nosným kokosovým olejem na hrudník, záda a chodidla, nebo dělám obklad a kombinuji s difuzérem.
 • DIGEST ZEN – pomáhá při průjmech, bolestech při zažívání a pocitu těžkosti. Velmi mi pomohl, když jsem chytla střevní chřipku a bylo mi opravdu hodně zle. Rychle uleví a pročistí. U kluků směs smíchám s kokosovým nebo jiným nosným olejem a aplikuji na oblast bříška.
 • MELALEUCA – je vlastně tea tree olej. Takže působí antibakteriálně. Moc ráda ho používám na rýmy a nachlazení v difuzéru. Při bolestech v krku dělám klukům Priessnitzův obklad, do kterého kapu právě tuto esenci.
 • CITRON – snižuje horečky. Proto jej často dávám do mokrých zábalů na zápěstí a kotníky. Funguje také na trávicí, dýchací a imunitní systém. Většinou ho používám doprovodně k ostatním olejům nebo pro uklidnění stresu. Nejčastěji nechávám provonět difuzérem pokoje, protože je antibakteriální i antiseptický.
 • LEVANDULE – dá se použít i u těch nejmenších dětí přímo na kůži, na popáleniny a na zklidnění.

Oleje od doTERRY jsou sice trochu cenově dražší než klasicky dostupné produkty, ale jsou koncentrovanější. Dobré je, že se k nim dá koupit ucelená detailní brožura s instrukcí, co zabírá na jaké neduhy a problémy a jak je aplikovat pro nejlepší účinek. Na děti mi nejlépe funguje nechat vybrané esence difuzovat přes noc či v případě problémů hned (nemám-li difuzér po ruce, stačí rozprašovač), nebo pokud je to možné, aplikuji esenciální olej přímo na pokožku. Pokud by vás cokoliv z tohoto zajímalo, dejte vědět. Sama pro sebe si objednávám cca jednou za měsíc, tak pokud budete chtít, mohu i pro vás. Stačí mi napsat.

A závěrem dvě babské rady nad zlato. Jóga má několik "očistných technik", které skvěle fungují.  Například džala néti. Je to vlastně šetrné proplachování nosu, kterým se zbavíte prachových částic, pylu a dalších nečistot, které ulpívají na nosní sliznici. Odměnou vám bude snadné dýchání a zvýšená odolnost proti virovým a bakteriálním infekcím. Mám vyzkoušeno, že tuto techniku zvládají děti kolem tří let. (Obzvlášť pokud to vidí praktikovat u rodičů). Co ale u mladších dětí nebo dětí, které se této metody mohou bát? S dětmi používám variantu, která je pro ně snesitelnější, ale pro nás dražší. Úskalím však může být potřeba dutiny dobře vysmrkat nebo aspoň odsát.  Ráda používám značku STERIMAR s obsahem mědi, která je právě pro toto období jak dělaná. Avšak na trhu najdete i jiné značky. Stačí se podívat :)

Ať žije rybíz :-)

Druhá babská rada je, když už na vás něco leze: 1 lžíce medu +1 lžíce jablečného octa + česnek. Promíchat a po lžičkách baštit během dne. Většinou zabírá velmi dobře. Ale z osobní zkušenosti – je to jen pro otrlé. Dětem to dělám bez česneku!

Tento podzim začínáme testovat produkt od MAMA AUA! na Imunitu. Mám tu několik kousků, pokud se k nám chcete přidat a podělit se o své zkušenosti.

Jestli se nepletu, tak zrovna vrcholí sezóna ostružin. Moje babička vždycky říkala, že během léta je dobré baštit co nejvíc malin, ostružin a borůvek. Tím si prý nasbíráme imunitu a vitamíny pro nadcházející zimu. Tak snad jste měli možnost si jich nasbírat víc než dost!

Krásný podzim bez nemocí,

Len

 

 

 

Comment

Jak vyzrát na podzimní nečas - I. funkční oblečení

Comment

Jak vyzrát na podzimní nečas - I. funkční oblečení

Zítra to zase vypukne! No, jo! Začíná září!! A s ním školky, školy, kroužky a pomalu přicházející podzim. Miluji babí léto, ale bohužel podzim ho nabízí jen chvilenku. Příliš rychle jej vystřídá sychravo, vlhko, vítr, déšť a chlad. Období, kdy děti velmi jednoduše nastydnou. Virózy se vrátí v plné palbě a jeden, aby vymýšlel, jak děti co nejfunkčněji obléknout. A to je podle mě otázka, kterou si klademe všechny. Ať už jsou to batolata, která lezou po čtyřech, nebo děti školkou/školou povinné. Myslím, že minulý rok jsem to už konečně vychytala a našla pár vychytávek, o které by bylo škoda se nepodělit.

VRSTVIT, VRSTVIT, VRSTVIT aneb první vrstva je základem úspěchu

Můj muž rád sportuje a děti bral už od miminek se sebou. No jo, ale mít malého ve vozítku za kolem (s minimem pohybu), když fouká vítr a je vlezlo?  Základem pro jakýkoliv věk od kojence po školáka je funkční prádlo.

U miminek jsem ráda používala prádlo s termoregulačním materiálem Outlastem, které snižuje pocení miminka, neškrábe a neškrtí. Mrkněte, když tak na LITTLE ANGEL. Je to česká firma z Tábora, která šije klasické i termo oblečení. Mám je moc ráda, ale asi častým používáním a praním mi jejich produkty začaly žmolkovatět a tvrdnout. Nicméně rozhodně do roku věku dítka byly nepřekonatelné. (Ono toho totiž na trhu moc nenajdete. Nebo najdete, ale ty ceny!!!)  Druhá česká firma, která šije kvalitní termo prádlo od miminek po děti do cca 8 let, je LITTLE THINGS. Mají hezké designy, pěkné a kvalitní látky, ale nejvíc mě baví jejich termo prádlo s termolite. Zatím jsem s ním maximálně spokojená. (S tepláčky už tolik ne:-() Cena versus výkon jsou více než uspokojivé. Mrkněte třeba na podvlíkací tričko, které má dírku na paleček, takže se neshrnuje, a k tomu termo kalhoty vhodné jako první vrstva. V podobné cenové hladině se pohybuje ozkoušená švédská firma KOZI KIDS, která mě dost baví, protože dělá od první vrstvy po tu nejsvrchnější od nejmenších dětí po teenagery. Ve specializovaném obchůdku Outdoor Baby v Dejvicích si je můžete osahat, ozkoušet a porovnat s druhou variantou COLOR KIDS, kterou ráda používám pro její pevnost, když vím, že se kluci budou nepravidelně pohybovat. Ceny všech tří značek jsou podobné.

2.  vrstva - FLEECE

Většina maminek dá přes termoprádlo ještě další vrstvu ala tričko a legínky. Věřte mi, je to zbytečnost. Naopak se vám děti zpotí a budou se pohybovat jako sněhuláci. Podle počasí stačí přes termoprádlo dát buď lehkou fleece mikinu nebo silnější (vyšší chlup). (Případně oboje v zimních měsících.) Značek na trhu je plno od H&M, české šikovné maminky i zkušené severské země. Mezi moje nejoblíbenější značky patří COLOR KIDS. Mají krásné a nadčasové designy, nekazí se jim zipy a mají plno vychytávek.  Fleece mikin na trhu najdete opravdu hodně. Nicméně málo které mají takovou super dětskou vychytávku - prodloužená záda (dětem nelezou záda, když se předklánějí), vysoký krk nebo i náplety na rukávy (při oblékání další vrstvy se nesrolovávají). Jsou to drobnosti, ale s malými neposedy k nezaplacení. Docela pěkné a vychytané má česká značka CHIARO BABY, která šije rostoucí dětské oblečení, takže výrazně v průběhu času ušetříte. 

KALHOTY

Právě u CHIARO BABY mě nadchly podzimní zateplené bavlněné tepláky, které mají softshell na zadku  a kolenech. Nejvíc namáhavých místech oblečení. Mají náplety na nohavicích i v pase, takže vhodné pro štíhlé i silnější dítka. Vzhledem k tomu, že Oskar je hubeňour, (kterému konfekce v pase padá:-)), byla jsem nadšená, když mi kalhoty na něj ochotně upravili. Dělají i rostoucí softshelky kalhoty, takže naše volba byla jasná. Mrkněte níže na to, jak vypadají na dětech :)

Podobnou variantu kalhot jako sofshel materiál, dělá i KOZI KIDS, DIDRIKSON (od 90cm) nebo česká značka HANNAH. Materiál je nepromokavý, neprofoukne a dýchá. Design velmi jednoduchý a líbivý. Cena je dost podobná kvalitním softshell kalhotám.

U malých dětí, které teprve začínají chodit, často padají, rádi sedí v loužích a zkoumají přírodu všemi smysly, mám ozkoušeny dvě varianty. Softshel overal, který je vhodný na teplejší suchý podzim nebo pogumované kalhoty s laclem. Ty se dají levně koupit v Tchibu nebo Lídlu, ale dají se koupit i s více vychytávkami například od již zmiňované KOZI KIDS či MAXIMO. Vzhledem k tomu, že gumové kalhoty jsou náchylné na podrápání jsem volila levnější variantu a v teplejším zimním období je používala i na sníh. Nicméně u starších dětí s tím už zase tak moc spokojená nejsem, protože materiál díky gumě nedýchá a dítka se potí.

Rostoucí softshell bundy CHIARO BABY v akci. Byl březen a venku kolem 8 stupňů. Bylo větrno a klukům byla zima na ruce - náplety posloužili jako rukavice :-))

Rostoucí softshell bundy CHIARO BABY v akci. Byl březen a venku kolem 8 stupňů. Bylo větrno a klukům byla zima na ruce - náplety posloužili jako rukavice :-))

VRSTVA 3. aneb bundy

 Budu se opakovat, ale zase softshel bunda. Ideálně vychytaná tak, aby buď šly stahovat rukávy nebo rovnou měly na konci rukávů úplety. Prodloužená záda a vysoký krk, aby dětem nefoukalo na krk. Jen když budete kupovat - koukejte na tloušťku softshelu a kvalitu zipu. Jeho oprava je drahá a zip je u malých dětí velmi namáhaný. Například. Minulý rok jsme měli z Tchiba bundu a zip odešel po cca 3 měsících. Na tento podzim jsme již vybaveni od CHIARO BABY :-) Dobré je, že máte-li kvalitní oblečení a zima není příliš krutá, vystačíte si s přehledem na 3 sezóny jako my:)

VRSTVA NA PLEŤ

Moji kluci už od miminka trpí na vysušenou pokožku právě v podzimních a zimních měsících. Zkoušela jsem toho hodně, ale zatím naším výhercem je  Welleda - zimní měsíčkový krém s ovčím tukem! Minulý rok jsem ho koupila i v DM nebo lékárnách.

Máte-li i vy nějaké ozkoušené, ověřené, vychytané a kvalitní značky... dejte vědět :)

Užijte si všechny krásy podzimu

Len

Comment

Co jsem se toto léto naučila... osobní zpověď

Co jsem se toto léto naučila... osobní zpověď

Zdá se to trochu k nevíře, ale toto rozmarné léto je už za svou polovinou a do začátku školního roku zbývají 2 týdny. Tolik jsem toho přes léto plánovala udělat, napsat, nastudovat. (Ty moje nerealistické plány mě jednou přivedou do hrobu :-)) Nu, a jak to tak chodí: "Jeden míní a ten nahoře mění" Nicméně vůbec nelituji! Jakože vážně!

Téměř měsíc jsem s kloučkama strávila na rozmilé chaloupce v Brdech bez signálu a tím i bez wifi. Každý večer tak zničená, že jsem padala s nimi za vlast :-)) Obklopena magickou zahradou, kde stromy i tráva roste každý svou rychlostí a nám nezbývá než tuto skutečnost respektovat. Aby jabloň urodila svou úrodu, tak to trvá několik dlouhých měsíců a zima je potřeba pro regeneraci. Prostě zpomalit a vypnout.

Z hudební dílny s BabYogou pod širým nebem v chaloupce pod strání 

Z hudební dílny s BabYogou pod širým nebem v chaloupce pod strání 

Zahrada byla zaplněna hudbou, tvořením, jógou, dětským smíchem (jasně častěji řevem a někdy i pláčem.) Do Prahy jsme jezdili na den či dva v týdnu. Vyprat, vyžehlit vykoupat se, za babí a dědou nebo na jógová matinée s BabYogou Pro takovou fretku jako jsem já, je to fakt "děsivá představa". (Tedy pokud bych to měla vědět dopředu, asi bych se toho bála.)

Tak tedy k jádru pudla. Jsem typ člověka, který jede ve slušným zápřahu asi celý život. Jako většina dnešních žen, hraji několik životních rolí - manželka, hospodyňka, maminka, manažerka, lektorka, kamarádka, kuchařinka, milenka atd. Stejně jako vy, dost často zvládám i několik "hlavních" rolí najednou. To pak i OBECENSTVO tleská. (Někdy i ve stoje:-)) A jindy.... ACH! Jindy bývám (možná příliš často) otřesná ve všech svých rolích najednou. A to pak je "JÍZDA"!! :-)) (Pozitivní na tom snad jen zůstává, že málokdy to "divadelní kritik" prokoukne. Avšak vaši "kolegové "( rozuměj nejbližší) a z branže to VÍ.:))

A tak asi jako kdejaká z nás, jsem si zažila nejedno vyhoření a vyčerpání. Ale tak nějak bez poučení. Toho, které bych dokázala do svého života reálně zakomponovat na trvalo. Většinou aspoň na chvíli tvrdím, že zpomalím. Stane se. Ze 210% zpomalím na 150%. Protože přece nemohu "vypnout". (Nu, a zakrátko zjistím, že sedím ve vlaku, který jede ve stejných kolejí jen třeba jiným směrem.)

A pak se to stalo. Na své 35. narozeniny jsem zažila menší kolizi s kamionem. Bouračka, která vznikla zbytečně, ale spustila neuvěřitelnou řetězovou reakci, která trvá do teď. V zácpě jsem zkřížila cestu kamionu, který se zdál, že mě pouští. (blikala jsem vážně dlouho než jsem tam vjela!!!). Jenže - SLEPÝ BOD. Řidič kamionu nás neviděl. Nabral nás do zadních dveří, kde seděl můj nejmladší syn a vedle něj starší. Auto zevnitř vypadalo neporušeně kromě vysypaného skla. Děti ve fyzickém pořádku. Pak jsem otočila hlavu. A....hlava kamionu zaklíněná do našeho auta. Hysterie, že nemohu dostat děti ven. Reakce těla, která byla tak silná, že nešla ovládat. Pudy volaly. (Zajímavé, jak se vzpomínky zkreslí časem.)

Kápnete-li kapku vody na sklanatý povrch do přímého slunečního světla, brzy se vypaří. Pošleme-li ji však do oceánu nikdy se neztratí.
— Pema Chödrön

Vše dopadlo dobře, ale ve mě se ten den "něco" změnilo. Začala jsem vnímat jinak. Začala jsem cítit jinak. Řešit nepříjemnosti jinak. Začala jsem pomalu se dostávat z role "holčičky" do "ženy". To co se od té doby dělo... je jako jízda na horské dráze. Spustil se řetěz situací a událostí, které byly opravdu více než výživné! A tak toto léto bylo opravdu o tom nechat tyto události doznít v klidu a bez tlaku na řešení. 

Zkoušeli jste někdy, co se stane, když si vaše tělo odpočine a hlava vypne? Nemyslím na víkend nebo dovolené. Ale když máte opravdu několik týdnů bez téměř všech moderních vychytávek, co žerou čas a jste jen vy, vaše myšlenky a děti. UFF! Ty procesy co ve vás jedou! Vše co jste si nedovolili pustit. Hodně toho o sobě zjistíte. Ne vše je příjemné, ale pro vývoj NEZBYTNĚ potřebné. Měla jsem a mám velké štěstí na rodinu a lidi, co mě obklopují. (Věřím, že to máme všichni. Jen to občas nevidíme nebo ani si toho nevážíme.)

Až příliš často komunikujeme jako plaší ptáci, kteří se neodvažují opustit hnízdo. Sedíme si ve svém hnízdečku, které už pořádně zasmrádá a svůj účel ztratilo již dávno. Nikdo nepřilétá, aby nás nakrmil. Nikdo nás nechrání a nezahřívá. A my přesto pořád doufáme, že ptačí máma přiletí.”
— Pema Chödrön, Místa která vás děsí

Bylo to nebo snad je náročné? Kurňa, to si pište! Je to plně uzavřené? Asi ještě není. Ale to co se začne dít?! Otevře se vám mysl novým výzvám. Vaše strachy se třeba i na chvíli zesílí, ale vnitřní hnací motor je silnější. Jakoby to ryzí ve vás začalo praskat pod slupkami nánosů bolestí a strachů a samo si razit cestu napovrch. Jsem odpočinutá a nakopnutá tak, až mě to trochu děsí. Kluci jedou se mnou na stejné vlně. Neduhy jsou ty tam. Máme takovou krásně MANICKOU sezónu. Kdy vše do sebe zapadá. Kdy se věci dějí skoro samy bez mého/našeho většího úsilí. Snad nám to vydrží:-) Takže si přátelé držte klobouky, protože tahle vlna je nakažlivá.

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest


PÁR RAD:

1) Zkuste si dát půst. Aspoň od lepku a cukru na 2 - 4 týdny. Uvidíte, co to udělá s vaší myslí i vnitřní silou. Brzy tu přibude příspěvek o tom, jak jsem držela WHOLE30

2) Hodně spánku! Kvalitní spánek spolu s meditací udělá pro vás víc než nad něčím mudrovat. (Chodila jsem většinou spát s klukami a vstávala jsem s nimi. Neřešila jsem, že není uklizeno, navařeno, napečeno. A bylo to nám všem buřt.)

3) Vraťte se do svého dětství. Zážitky, prožitky, fotky... cokoliv. Jen si vzpomeňte jak jste se uměli smát z hloubky vašeho srdce.  (Léto trávíme jako jsem ho trávila, když jsem byla malá. Hrajeme stejné hry. Blbneme. Pozorujeme v louce plné mateřídoušky, bílé obláčky, co vypadají jako andělské prdky. Pusy i tělo máme upatlané od letních laskomin. Domácích zmrzlin, grilování i ohně. Tváře plné malin a borůvek vlastnoručně natrhaných. Zahrabaváme se do písku na hřišti. Stavíme tunely pro náklaďáky. (to jsem jako malá teda nedělala:-)) Spíme pod nebem plným hvězd. Hodně si povídáme, objímáme a hlavně sníme s hlavou v oblacích. Rozbíjíme si ruce a kolena. Jezdíme na kole. Skáčeme panáka. Křičíme z plných plic. Skáčeme do vody a zkoušíme, kolik smíchu a lásky unesou jedny plíce a srdce.)

Zdroj: Wild Woman Sisterhood

Zdroj: Wild Woman Sisterhood

4) Poslouchejte své srdce. Vnímejte se. Plačte pokud potřebujete a hlavně se objímejte!!!

Přijdu vám pošetilá? Patetická? Možná, ale neuvěřitelně plná života a lásky A přála bych si, aby jste se cítili stejně i vy. Závěrem mě napadá jen jedno přísloví, které mi řekla jedna moudrá žena: "ČAS PRACUJE PRO VÁS." A já bych přidala "KDYŽ MU TO DOVOLÍTE a NETLAČÍTE NA NĚJ."

Snad mi odpustíte tento velmi osobní článek. Třeba vás namotivuje vzít období mateřství do svých krásných dlaní a plnými doušky z něj začít pít.

Krásný zbytek léta

Masáže miminek a BabYoga

Masáže miminek a BabYoga

aneb proč je fajn věnovat čas masážím

Nedávno jsme se s kulkami prohlíželi fotky, když byli miminka. Je to klišé, já vím. Ale vážně mám pocit, že ten čas protéká mezi prsty rychlostí písku. Nu, dneska jsou to kluci s rozbitým kolenem, odřeným nosem a dost hlasitým názorem :-) A to je taky dosti zábavná kapitola našeho života.

Fotky jsou krásné. Přenesou vás lehce zpět do minulosti. Vzpomněla jsem si, jak jsem je každý večer masírovala, zpívala nebo jen tak něco vyprávěla. S masážemi jsem začala ještě dříve než s baby jógou.  Byl to takový náš rituál. U staršího syna každý večer, u mladšího každé ráno. Když jsem pak začala zařazovat i baby jógu do našeho denního programu, zjistila jsem, že jejich kombinace vytěží z obou nejvíc.

I z těchto důvodů v  lekcích BabYogy aspoň jednu až dvě lekce masážím věnujeme. Vím, že k masážím miminek a dětí bylo hodně věnováno, natočeno a napsáno. Ale napadlo mě, že by vás mohlo zajímat, jak se na masáže vlastně dívá BabYoga a proč se jim tolik věnujeme.

Věřím tomu, že zdravý a harmonický vývoj miminka se dá velmi ovlivnit vhodnou kombinací několika aspektů. Počínaje přístupem, manipulací, zacházením, masírováním i postupným představování baby jógových ásán.  Jasný, to vše už jste určitě někdy (a nejen ode mne) slyšeli. Tak proč zrovna masáže?

Zkuste si uvědomit, že miminko se narodí s primárními reflexy a kůže je jeho největší orgán. Tudíž přes ukojení jeho potřeb a formou doteku mu předáváme informace. To, jak život vnímáme. Jak jej prožíváme i vlastně napřímo žijeme. Navíc z pohledu jógy jsou ruce prodloužením srdeční čakry, a tudíž dotek je jazykem lásky. A to jakým způsobem se miminka dotýkáme, masírujeme, prostě s ním zacházíme, mu pomáhá budovat jeho osobnost. Nemluvě o tom, že tím také budujeme vzájemnou důvěru a vazbu.

BENEFITY MASÁŽÍ MIMINEK

Ale pojďme se na to mrknout i z pohledu typicky západního. Tj., jaké jsou výhody masírování miminka. Vynechám-li podstatný benefit, již výše nastíněný a často zmiňovaný bonding masírujícího s miminkem, pak dalším podstatným přínosem je prokrvení tkáně a uvolnění napětí. Kombinace teplého oleje a vhodné masáže stimuluje Ágní -„vnitřní oheň“, který pomáhá trávit nejen potravu, ale i prožitky. A tím i vylučování, které je vhodné podpořit právě u novorozeňátek. Masáží zároveň pomáháme zbavovat tělo Ámy -  všeho, co se nestrávilo napříč „metabolismem“ (fyzickým i psychickým).

Jak už to chodí akce spouští reakci, která může být i viditelná. Některá miminka (ale i my dospěláci) mají pokožku velmi citlivou a může se stát, že pokožka je po masáži vysušená. Proto je potřeba přidat hydratační krém, který reakci těla mírní. Toto může trvat i několik dnů či týdnů, dokud se tělo všech nečistot nezbaví. Osobně jsem to dělala tak, že jsem nejprve namasírovala zahřátým olejem, vykoupala a pak namazala hydratačním krémem. Když byla reakce silná a malý se hodně osypal, nepřestávala jsem a pokračovala masírovat krémem.

Je-li masáž dělána s láskou, v klidu a s dobrými úmysly. Pak jde rychle vidět zmírnění stresu i napětí. A to ruku v ruce vede ke zlepšení kvality spánku.

Tady je Hugo chvíli po masáži bříška... dle jeho zadnice ponořené do umyvadla asi nemusím benefit podpory trávení uvádět :-)

Tady je Hugo chvíli po masáži bříška... dle jeho zadnice ponořené do umyvadla asi nemusím benefit podpory trávení uvádět :-)

DÉLKA MASÁŽE

Ideální délka masáže u miminek je kolem 5 – 20 minut, abychom dosáhly pozitivních účinků. Není nutné masírovat celé tělíčko, ale spíše vnímat, na co a jak miminko reaguje. U novorozeňátek masíruji hlavně nožičky a bříško třeba jen 4 minutky. I to je unaví. A když vidím, že na to reagují dobře pomalu přidávám další části těla i tahy. Nejde o to splnit, ale cítit se u toho komfortně. Budete-li v tenzi, nebo mít špatnou náladu, miminka masáž opravdu neocení a názor hlasitě poví J. Hlavní je vědět jak se cítím já sama než chtít dopřát miminku masáž za všech okolností.

MIMINKA A ESENCE

Tady se se přístupy rozcházejí. Někdo říká, že ve vysokém ředění je vhodné esence používat i u nejmenších miminek. Například právě třeba pro uvolnění napětí nebo i případného traumatu z porodu. Jiné zdroje tvrdí, že není vhodné u novorozeňat používat esence minimálně do šesti měsíců. Protože pro co nejsilnější bonding, má miminko cítit jen přirozenou vůni maminky a tatínka.

Z osobní zkušenosti i zkušenosti lektorky mohu říci, že velmi závisí na miminku a mamince. Některá miminka jsou natolik citlivá, že i doporučené naředění 1 kapka esence na 5 lžic nosného oleje je prostě opravdu stále moc. A jak to poznat? Často se postačí podívat, jak úžasně pracuje s novopečenými maminkami Matka Příroda.  Silné zintenzivní všech jejich smyslů. Však si vzpomeňme, když jsme poprvé po porodu vyšli ven. Světlo se zdálo být neuvěřitelně ostré, zvuky v obchodě uši trhající, vůně extrémně pronikavá atd. To vše nám bylo naděleno, abychom lépe vytušily, jak výživně svět vnímají ty nejčerstvější malé dušičky. A my je mohly lépe chránit.

Proto doporučuji vždy maminkám, aby samy zvážily, jak citlivé miminko mají. Zkusily si nejprve namíchat esenci s olejem pro sebe tak, aby nebyla téměř cítit pro ně samé. Po té jej zkusily nanést na svou pokožku. Pokud miminko na vůni nereaguje přecitlivěle, zkusit masáž s esencí i na něj. Při tom všem je třeba plně vnímat jeho signály komunikace. Pokud jsou negativní, počkejte několik dnů a zkuste ve větší koncentraci znova. Až nastane čas, poznáte to J

Mohu-li doporučit jednu jedinou esenci ze všech, kterou použít při masírování miminek, pak je to směs esenciálních olejů BALANCE od značky doTTERA. Jedná se o kombinaci kadidla, smrku, modrého heřmánku a dalších v kvalitním kokosovém oleji. Naprosto tuto směs zbožňuji a často v průběhu lekcí BabYogy využívám. Krásně jde vidět, jak maminky, tak i miminka nasávají a účinky jdou velmi rychle znát. Během chvíle jde znát citelné zklidnění, uzemnění… prostě pohoda. 

Vhodných esencí pro malá miminka je docela hodně. Je dobré uvážlivě vybrat dle konkrétních potřeb. Moje oblíbené jsou: Heřmánek římský, Levandule, Kadidlo a právě zmiňovaný Balance od společnosti doTTERA.  

NOSNÉ OLEJE PRO ŘEDĚNÍ A MASÁŽE

Používáme pouze za studena lisované oleje. Např. Mandlový zklidňuje pokožku a je vhodný por novorozence, Olivový – zklidňuje pokožku, Slunečnicový – prohřívá jako slunce, Dýňový – se dá použít při lupénce, ale nepoužívala bych ho na novorozeňátka neb je dosti intenzivní, Makový – snižuje svalový tonus, rozpouští spasmy a podporuje spánek, Pupalkový – podporuje imunitní systém, Kokosový – zchlazuje a proto jej používám hlavně v létě.

Ředění, které mám ozkoušené jsou 3-5 lžic nosného oleje a k tomu 1kapku esence. Před aplikací doporučuji zahřát v dlaních nebo na topení na teplotu těla.

Ráda s vámi budu sdílet své ozkoušené kombinace na různé neduhy spojené s přicházející sezónou viróz a chřipek. Budu je vkládat na blog, ale i na facebook BabYogy nebo Instagram. Tak si mě přidejte, ať o nic nepřijdete. A pokud byste některé z esencí doTTERA chtěli doma vyzkoušet, dejte vědět. Ráda vám je na kurz přinesu.

Léto s dětmi aneb opalováky a repelenty

6 Comments

Léto s dětmi aneb opalováky a repelenty

Hugo se narodil do půlky léta. A jedna z prvních panik byla: "Hlavně aby se nespálil!" O něco později pokaždé, když jsem položila kluky na deku do trávy, se přidala druhá, a to z hmyzího kousnutí.  (Ta byla navíc umocněná šílenou reklamou na očkování proti klíšťové encefalitidě - "Jedna, dvě, klíště jde, klíště jde si pro tebe!" a zpravodajstvím o aktuálním výskytu klíšťat.) A co teprve, když jste zastáncem BAREFOOT a chodíte s dětmi bez botek v trávě i v lese...

Myslím, že to také znáte. Prostě toto téma dříve nebo později řešíme každá. :-)

Podívám-li se zpátky, tak mě fascinuje moje totální důvěra v produkty v lékárnách a personál lékáren. Naivně jsem byla přesvědčena, že přeci v lékárně nemohou prodávat něco, co pro citlivou pleť miminka není vhodné. Samozřejmě jsem si nechala doporučit dětský opalovací krém s SPF 50+ určený přímo pro miminka. Hugo vypadal jako bílá socha a ta bílá barva ani nešla pořádně umýt.

Nu, začíná naše společné páté léto. Rozhodně je a bude vstřícnější k přírodě i prostředkům bez chemie a silikonů. Musím však podotknout, že jsem možná trochu sečtělejší a zkušenější, ale tato tématika bude pro mě asi vždy trochu záhadou. Proto jej berte opravdu jako čistou osobní zkušenost. Věřím, že tento článek pomůže ušetřit trochu toho vašeho času :)

OPALOVACÍ KRÉMY & DĚTI

O tom, co je SPF (Sun Protection Factor), UVB nebo UVA záření tady psát opravdu nechci. Na webu je o tom víc než dost. Nicméně na začátek je důležité zmínit, že je důležité si uvědomit jaký jsme fototyp. Jak reaguje naše kůže na vnější prostředí, slunce. Dle toho bych pak dále postupovala.  U nás doma, jsme čtyři a samozřejmě každý s jiným fototypem. Prostě ne vždy jeden produkt funguje na nás všechny. 

Dlouho jsem hledala opalovací krémy, které jsou bez chemie a silikonů. Na trhu je toho sice opravdu pomálu, ale s malým kompromisem se dá najít. Bohužel ne v lékárnách. Nedávno jsem dostala skvělý tip na německé webovky, které vám produkt dle jména nebo čárového kódu prověří. Může se tam podívat na hodnocení z pohledu zdraví - jak moc je bezpečný nebo naopak. Ušetříte hodně času a nemusíte být seznámeni se vším, co je pleti/zdraví nebezpečné. A právě proto, že není moc času nazbyt, připravila jsem varianty "kupovaných" a "domácích" opalováků i repelentů.

1) DOMÁCÍ OPALOVACÍ KRÉMY - Ptáte se, proč se patlám s domácím opalovací krém/olejem? Nedávno jsem četla, že vlastně všechny ty báječné krémy z lékáren nám ucpávají póry. Navíc vitamín D, kvůli kterému je slunění zdraví prospěšné, nějak nemá šanci zafungovat. (Pokud vás zajímá víc mrkněte sem.) Navíc mám za sebe zkušenost, že SPF pleť zatěžuje, ucpává póry a to nejen mě, ale i kloučkům. Proto hledám alternativní cesty. Pokud nejsme vystaveni přímému slunci v extrémních podmínkách (hory, moře) používám takový domácí mix, který vyhovuje nám všem. Jedeme-li výše do hor nebo k moři, pak pro jistotu beru i ty s SPF faktorem. Avšak pečlivě vybrané.

 • DOMÁCÍ OLEJÍČEK NA DENNÍ POUŽITÍ 2v1 - nevím jak vy, ale děsně nerada sebe i děti něčím furt patlám. Právě proto se snažím mít vše v jednom. Vím, že v jižních zemích se používá olivový olej a čerstvá citrónová šťáva v poměru 4:1. Ale mě jako ekzematikovi citrón vyvolává svědění. Proto používám jiný recept, který smíchám do skleněné lahvičky s rozstřikovačem. Lahvička je malá (50 ml), takže v kabelce nezabere moc místa.
  • 50 ml kokosový olej - používám klidně ten, co je na vaření v teple je v tekutém stavu
  • 4-5 kapky esence levandule nebo i HELICHRYSUM nebo-li Smil píseční
  • 4 kapky esence TERRASHIELD od společnosti doTTERA. Jedná se o směs 15 esencí (citrón, eucalyptus, citronela atd) rozpuštěných v mandlovém oleji. Esence funguje jako repelent jak proti bodavému hmyzu tak i proti klíšťatům.

Nedávno jsem ho testovala za mírně extrémních podmínek. Vyrazili jsme na výlet na kolech, slunce pálilo, nebe bez mraku a my v tom šlapali dobré 4 hodinky. Kluci se nespálili, a to i když byl Hugo vystaven plně slunci. Naopak měl večer krásnou hnědou barvu a manžel také. Já se trošku spálila, ale nesloupala! (Nutno podotknout, že jsem měla tílko. Namazala jsem se jen na začátku cesty. A jsem fototyp, co je vždycky rudý jako krocan :-) Kluky jsem mazala asi 2-3x. Co se pak divím, že? :-)

Mimochodem, když už by se stalo, že se trochu někdy spálíte - smíchejte 10kp levandule s převařenou vodou do sprejové lahvičky, protřepat a nastříkat na bolavé místo. Aspoň to je moje první pomoc, která na cestách nezabírá místo.

Po slunění, po koupeli nebo večer je super použít krém s panthenolem na zklidnění pokožky, který si můžete doma vyrobit z již připravených surovin.

Kluci večer po intenzivním pobytu na slunci.

Kluci večer po intenzivním pobytu na slunci.

 • Domácí krém na opalování s přírodním SPF 30 včetně repelentu. Našla jsem ho minulý rok na home-made.cz. Používám hlavně na Oskara, který má nazrzlé vlásky a velmi světlou pleť se sklony k atopickému ekzému. Jeho domácí výrobou ušetříte dost penízků. 
  • 30 ml olivového oleje a 20ml kokosového oleje (má přirozený ochranný faktor SPF 5)
  • 10g včelího vosku 
  • 5 g SoFi Tix (SPF 20)
  • 4 kapky  vitamínu E
  • 1 lžíce čistého nerafinovaného bambuckého másla ( SPF 5)
  • 5 kapek esenciálního oleje TERRSHIELD, citronelu, mátu, nebo levanduli - v létě vás ochrání totiž i proti bodavému hmyzu
 • Již hotový balíček navážených ingrediencí můžete za 270 Kč koupit tady a doma si jej jen do-připravit dle návodu.

2) KOUPENÉ "BEZPEČNÉ" OPALOVACÍ KRÉMY - po pečlivém zkoumání (zdraví bezpečné x cena) vychází asi nejlépe LAVERA, která je volně dostupná v DM drogeriích a cena je do 300,-, ale mám zkušenost, že dělá děsně bílou vrstvu a blbě se roztírá a má příliš silnou vůni. Trochu lepší zkušenost jsem měla s produktem, co stojí kolem 400 Kč a tím je ECO COSMETIC Ochranný krém s SPF 45. Jediné co by se dalo složení vytknout je, že může obsahovat palmový olej. Jinak je mi velmi sympatický, dobře se roztírá, jen na jednom z mých kloučků voní jako bych ho polila mlékem :)) 

REPELENTY 

Trochu už jsem se o nich zmiňovala v kombinaci s opalovacími krémy výše. Nevím, jak vy, ale opravdu nerada se sebou tahám milión lahviček a krémů. A protože se mi esenciální oleje osvědčily, jsem jejich velkým propagátorem. Esence sice není nejlevnější, ale zase ji pak můžete všestranně použít. 

Mě se ze všeho nejvíc oplatil TERRASHIELD (15ml) od doTTERA, který stojí kolem 430 Kč, čili vydrží opravdu dlouho. Je to směs 15 esencí, které většinou používáte samostatně v mandlovém oleji. Jeho výhodou je, že jej nemusíte použít jen jako repelent na tělo, ale i do prostoru. Buď ho naředím s vodou do rozprašovače 4-5kp na 50ml a šplíchám v prostoru nebo přímo nad kluky. Většinou ho však přidávám do kokosového oleje s levandulí a mažu tím kluky celé. Mají pak krásně jemnou pokožku :) Běháme-li zrovna v trávě tak to mažu hlavně na chodidla. U oken mám zavěšenou sušenou levandulovou kytičku, protože odpuzuje komáry a na ní ještě večer kápnu 2kp TERRASHIELDU. Jindy zase zapnu difuzér. Výhodou je, že funguje jak na komáry, tak klíšťata! Kdybyste ji chtěli, ozvěte se mi :)

Pokud již máte esence doma a nechce se vám investovat do něčeho dalšího, dají se použít i esence samostatně jako třeba levandule, citronely atd.

 • DOMÁCÍ REPELENT Z ESENCÍ  
  • 5kp levandule, 5kp citronely, 3kp máty peprné, 1 kp tymiánu 
  • smíchejte a aplikujte na chodidla, kotníky a zápěstí

V případě, že by i přesto vše se s klíštětem nebo komárem potkáte, stačí po odstranění aplikovat 1 kp levandule každých 5 minut zhruba po dobu půl hodinky. Náš Hugo má opravdu ošklivou reakci na komáří kousnutí, kdy kousanec neuvěřitelně nateče a svědí. Levandule včas aplikovaná těmto reakcím předchází a nebo aspoň mírní.

 • Pokud esence nejsou to pravé pro vaši náturu. Zkuste přírodní repelent EFFITAN, který stojí kolem 300 Kč a je opravdu přírodní a docela dobře funkční.  

 Tak to by asi pro dnešní čtení stačilo, ať máte taky čas na něco jiného. Dejte mi pak vědět vaše zkušenosti. Ať už s výše uvedeným, tak vaše ozkoušené "trháky".  Pomohou určitě i dalším. Krásné léto!!! 

 

 

6 Comments

AU AU! Zoubky první, zoubky mléčné

4 Comments

AU AU! Zoubky první, zoubky mléčné

Důvodem tohoto blogu jsou často se opakující dotazy maminek na určitá témata během BabYogy. A jedním z dotazů je: "Co zabírá na prořezávání zoubků?", "Jak mohu ulevit dítku při bolestech od prořezávajících se zoubků?" 

Pamatuji si to jako dnes. Moudré knihy psaly, že zoubky se prořezávají až kolem půl roku života dítěte. Jaké to bylo pro nás všechny překvapení, když jsem objevila na dolní dásni hned dva zoubky najednou a to na začátku 3. měsíce. Plynule jsem z bolestí kolik přešlili k bolestem růstu zoubků :-) Od té doby jsem k moudrostem o růstu zoubků byla skeptická.

Dnes už na internetu najdete, že první zoubky raší již mezi 4. - 7. měsícem věku dítka, ale jako vždy - každý to máme jinak. Někdo se se zoubkem může narodit, někomu vyskočí ve 3. měsících a jiný ještě v roce žádné zoubky nemá. Asi nejzábavnější mi přijde, jak se z růstu zoubků stalo "zaklínadlo". Dítko slintá,vše cpe do pusinky a je nenalazené... "Určitě mu rostou zoubky" a tak se to táhne několik týdnů, možná měsíců než ten zoubek vyleze :)))

Hugo ve 3. měsících se čtyřma zubama!!

Hugo ve 3. měsících se čtyřma zubama!!

O tom jaké zoubky, kdy rostou najdete všude na internetu. Lékařka doporučí nebo i v internetových diskuzích najdete nejčastější doporučení chladivé kousátko a Calgel případně homeopatika. Za mě ani jedno nikdy nefungovalo. Navíc marketingový trh má na zoubky plno vychytávek. Zoubky rostou dlouho - přeci jen jich je 20. Často se pak stane, že v těch vymoženostech pěkně finančně zahučíme a ani nevíme jak. Přeci chceme miminku co nejvíc ulevit.

Víte, že mám dvě děti a na lekcích vidím dalších několik desítek. Proto jsem zde sepsala pár tipů a rad, co fungovali u mě nebo i ostatním maminkám. Vyberte podle svého úsudku a určitě dejte vědět mě i ostatním zda zafungovalo nebo ne i vám.

MAMA AUA!-  Zkoušela jsem toho hodně, ale asi největší úspěch jsem měla s produktem, který se v ČR neprodává. Jedná se produkt vídeňské lékárny, která má speciální řadu pro nejmenší a to pod názvem Mama Aua! ZAHN. ZAHN je bylinný extrakt šalvěje, myrhy a hřebíčku připravený pro bolavé dásně těch nejmenších, který má malý štěteček, kterým se bolavé dásně potírají. Je to velmi chuťově příjemné a asi proto kluci doširoka otevírají pusinku, když chtějí bolavým dásním ulevit. Cena je kolem 390 Kč a vydržela celé období růstu zoubků. Budu objednávat větší množství, dejte vědět, pokud byste měli zájem se připojit. Mimochodem mají další skvělé a jemné produkty na dětskou rýmu a kašel - taky ozkoušené a kvalitní :)

BACHOVKY - SOS Bachovy Esence nebo i BE URGENCY jsou mým nejlepším kamarádem od doby, co mám děti. Nosím je dokonce se sebou pravidelně v kabelce. Dnes už jako formu měkkých pastilek, ale dělají se i tekuté s kapátkem v alkoholu i bez. Používám je kdykoliv se děje něco nestandardního v různých vypjatých situacích. Ať už právě když dítko není nalazené z důvodu bolavého růstu zoubků nebo růstového spurtu, při úraze, při nepříjemném vyšetření lékařem nebo i dopředu při odběrech krve, při hádce nebo když je prostě dítko nespokojené. Nedávno jsem je použila po naší autonehodě s kamionem a myslím, že i díky tomu jsme toto trauma zvládli docela dobře. prostě fungují!!! Fungují na děti i na mě. Psala jsem o nich už krátký článek tady. Kdybyste o ně měli zájem, dejte vědět, zajistím a přinesu na lekce :) Stojí kolem 400 Kč.

HOMEOPATIKA -  za mě doporučená homeopatika na zoubky z internetu nefungovala. Důvodem pravděpodobně byla nízká potence. Jediné, co mi dobře fungovalo a dodnes funguje je VIBURCOL. Jedná se o kombinovanou homeopatickou specialitu. Ať už formou kapiček nebo čípků, které se zavádí do konečníku. Svým obsahem dobře pomáhají na bolestivý růst zoubků a následně neklidné noci nebo i při srážení teplot. Prostě když byla náročná noc, tak jsem ho použila a byl klid :) Ale na homeopatika jsem nezanevřela. Často je to opravdu o tom, že je jen špatně použijeme (což nám sice neublíží, ale ani nepomůže). Znám kvalitní zkušenou homeopatku Janu Štumpovou Koniciarovou, a tak jsem se jí poptala, co konkrétně na růst zoubků použít. Tady jsou její doporučení:

 • Nejčastěji potřebný homeopatický lék je CHAMOMILLA - je vhodný pro děti, které jsou vzteklé bolestí, projevuje se např házením předmětům, pláč lze utěšit pouze nošením, jakmile dítě položíme do postýlky, hned začne až hystericky plakat znovu. Dále může být u prořezávání zubů zelený průjem, jedna tvář bledá, druhá červená. Stav se zhoršuje v teple a děti odkopávají přikrývku. Doporučuji v potenci Ch 30. Podáváme ideálně rozpuštěné v trošce čisté vody ( 3 kuličky)
 • CALCAREA PHOSPHORICA v potenci 6x nejlépe ( 5ch běžně dostiupné v lékárnách) při pomalém prořezávání doprovázeném průjmy nebo doporovodné rýmy, nachlazení. ( 3x 1 kulička nebo rozpuštěné 3 kuličky popíjet ve vodě v průběhu dne)
 • KREOSOTUM c 30 - při výrazných bolestech při prořezávání zubů, kdy Chamomila nezabírá a dítě má zvláštně cítit dech, velké slinění a otoky dásní, nemohou klidně spát.
 • V případě prudké horečky kvůli zubům, kdy dásně a tváře jsou zčervenalé a sálá  dítěte suché teplo je možné použít BELLADONNA ch 30 po 2 hodinách 1 kulička do zlepšení symptomů.

FIALKOVÝ KOŘEN - neboli oddenek Iris Fiorentina. Díky nízkému obsahu alkaloidů potlačuje bolest rostoucích zoubků a dásní u dětí. Vypadá jako větší kousek moduritu, který se dobře uchopuje do ručiček, ale má specifickou chuť a ne každé dítko ho rádo cucá nebo kouše. Navíc mě úplně nevyhovovalo, že se nedá sterilizovat nebo vyvářet, protože pak ztvrdne. Spíše jen přelít horoucí vodou.  Synovi jsem to přivázala na jeho oblíbenou hračku a tak to občas v pusince skončilo, ale že by si ho tam cíleně dával to úplně ne. Avšak znám hodně maminek, co si ho naopak chválí, že dítko jej z ruky nepustí. Prostě co dítě, to jiné chutě. Což za cenu kolem 300-400Kč mi přijde trochu velký risk:-)

JANTAROVÉ KORÁLKY  - Jantar je léčivý kámen, který prý má blahodárný úlevný účinek při růstu zoubků. Nosí se jako korálky na krku, mezi kterými jsou malé uzlíky pro větší bezpečnost. Díky lidskému teplu se z něj pak uvolňují éterické oleje, které právě mírní bolesti. Nemusíte se bát, že by se tím miminko uškrtilo, protože má většinou magnetické zapínání, které se při velkém napnutí rozpojí a je v takové délce, že dítku nijak nepřekáží. Já osobně s nimi zkušenost nemám, protože se mi to na dětech nelíbí, ale znám hodně maminek, co ji má. Velká většina má kladné zkušenosti a některé přiznávají, že těžko říci zda pomohly nebo to byl jen čas. Cena je kolem 300 Kč a rozhodně vydrží na víc dětí :-)

Hugo s jedním z kousátkových kartáčků z DM si v 6 měsících dobrovolně nechával čistit zoubky

Hugo s jedním z kousátkových kartáčků z DM si v 6 měsících dobrovolně nechával čistit zoubky

DM BABYLOVE KOUSÁTKA/ KARTÁČKY NA DÁSNĚ - Asi závěrem bych ráda řekla, že chladítka a kousátka mi vždy přišla příliš těžká nebo prostě mé synky vůbec netankovala. To už větší úspěch měla obyčejná vařečka, kterou jsem dala na chvilku do lednice :) Ale co fungovalo a dle mě je velký úspěch snad u všech dětí jsou kousátkové kartáčky na dásně/zoubky z DM. Krom toho, že jsou to lehounké kartáčky se silikonovými výstupky, které jemně masírují dásně a zároveň učí miminko základy hygieny ústní dutiny. Asi nejlepší na tom je, že stojí něco kolem 70 Kč pokud si dobře vybavuji. Některé maminky se mi svěřovaly, že se bojí, aby si miminko s nimi nevypíchlo oko. No, reakce je za mne jednoduchá - viděli jste snad někdy, že by si miminko chtělo dát ruku nebo hračku do pusy a místo toho jí nacpalo do oka? Kluci je používali od cca 3 měsíců a nikdy :)

Dobré je vědět, že zoubky rostly nám všem a čas pracuje pro nás. Neutrácejte víc než musíte za zkoušení něčeho, co vašemu dítku může i nemusí pomoci. Spíše jemně masírujte dásně ať už kartáčkem na dásně nebo prstovým kartáčkem. V létě můžete pomoci chladit domácí zmrzlinou z ovoce, která u nás vždy skvěle zafungovala. A když byla super náročná noc - použila jsem Viburcol. Ráno přidala SOS Bachovky a byli nám hej :) Hodně sil a těším se na vaše zkušenosti :-)

4 Comments

Botičky pro první krůčky I.

Botičky pro první krůčky I.

Většina z vás asi četla můj první článek o nožkách a botkách pro nejmenší. Mluvila jsem o tom, proč se snažím se svými dětmi jet BAREFOOT a proč.  Nu a teď ještě něco tedy k BF botkám. Jak na ně. Aspoň tedy dle mých zkušeností a pohledu na věc. Logicky začnu s prvníma botkama pro první krůčky a postupně budu dál pokračovat dle růstu dítka i ročních období. Je to téma obsáhlé a tak asi mohu dopředu říct, že se můžete na podzim/zimu těšit na BF recenze zimních a celoročních botek :) Ocením vaše postřehy a vaše zkušenosti ať už podobné nebo opačné. Od toho tento článek vzniká. Nejsem fanatic do BF a ne každá značka, které se tváří BF splňuje všechny kritéria.

BOTIČKY PRO PRVNÍ KRŮČKY

CAPÁČKY  - Capáčky jsou super lehounké a ohebné. Tudíž jsou vhodné jako obuv pro první krůčky doma i venku. Na capáčcích mám ráda to, že se jednoduše nazouvají, proto je velmi ráda používám i jako bačkůrky do školky, protože si je zvládnout nazout i ti nejmenší. Cenově se pohybují okolo 250-450 Kč a rozhodně ta cena za to stojí. Ty kvalitní poznáte podle provedení a trvanlivosti. Je jedno zda jsou ušité z textilu, kůže nebo softshelu. Protože každý materiál má své pro a proti. Proto jsem vám níže vybrala pár tipů dle své osobní zkušenosti. Jen je třeba říci, že nejsou capáčky jako capáčky a proto při výběru dbejte zvýšenou pozornost na několik věcí:

 1. Švy vně a nebo uvnitř?  Často vidím, že capáčky se zdají široké, ale když je otočíte zjistíte, že ploska je extrémně úzká. Dítko tedy stojí na vnitřních švech. To samozřejmě není dobré, dostává stimuly do plosky a mění se nesprávně nášlap i držení těla. Stává se to i tehdy, když capky sice mají dostatečně široký spodek, ale zároveň jsou příliš volné kolem nártu a tím se při pohybu jakoby točí kolem nožičky. Můžeme to vyřešit volbou capáčků se švy vně. Jestli se vám ale nelíbí, nevěšte hlavu, jde jen o to, správně zvolit velikost. Proto když kupujete capáčky nebo si necháváte šít na míru, jsou důležité 4 míry (a to platí i u těch se švy venku) ... délka, šířka, oblouk nártu v nejvyšším místě (není to doslova výška nártu, spíš šířka přes nárt a důležité je, kde se měří) a délka nártu od špice k holeni. Tyto rozměry určují, zda dítku capáčky sednou nebo ne = zda budou správně široké, nebudou úzké přes nárt, jestli se nožka neposune v botce dopředu a nadměrek neúčelně neskončí za patou... Podle nich si výrobce, prodávající (nebo vy jako nakupující), udělá obrázek o tom, jaká je nožka a zda konkrétní model bude vyhovovat. Pokud se s Vámi o tom prodejce nehodlá bavit, už to je alarmující údaj.
 2. Jak sedí na patě?  Chceme, aby nepadaly, pata v nich nelítala a také se nesešlapovaly. Patní část má být dostatečně vysoká, výška by měla odpovídat minimálně výšce kotníku dítěte od podlahy. Gumička by neměla být přišitá napevno, aby se dala vyměnit, povolit, přitáhnout. Z toho nemusíte mít strach, vyměňuje se podobně jako guma v kalhotách. Největším úskalím je ono sešlapování, sešmajdání capáčků. To se nejčastěji děje tehdy, pokud je spodek capek v oblasti paty příliš široký, je nízká pata nebo volná gumička. Některé děti mají obzvlášť uzounkou patu. Pokud k nim vaše dítko patří, upozorněte na to prodejce. Někdy ale nemusí být sešmajdání vinou capek. U malých dětí, které teprve s chůzí začínají padají někdy kotníčky jakoby dovnitř (z pohledu zezadu na paty). Z 90% je to fyziologické, na vině jsou zatím slabé svaly, které se teprve používáním nožky vycvičí. Pokud capáčky u takovýchto nožiček nesjíždí dolů a nožka nešlape na švy, jsou v pořádku.
 3. Spodek capáčků... Jaký, kolik vrstev?  Zásadní věcí u capek je neklouzavost. Tu zajišťuje vnější materiál spodku. Kůže - pokud chcete, aby capky neklouzaly, je nutno, aby byla hrubou stranou vně (broušená strana). Je ale nutné si uvědomit, že je nutno o kůži pečovat = udržovat ji vespod hrubou. Pokud se zanese špínou, pak se její neklouzavost úměrně snižuje. Někteří prodejci nabízí i pogumování či podlepení pryží (gumou, gumovou podešví). Ne všechny technologie a materiály jsou vhodné do interiéru či exteriéru, je třeba se prodejců ptát. Množství vrstev spodku je závislé od požadavků na izolaci od podlahy, také ročním období ... Pokud mají capky spodek z 1 vrstvy kůže, ptejte se, zda je silnější než svršek. To určí pravděpodobnou trvanlivost. Také se dá očekávat, že takovéto capky budou mít uvnitř tu leštěnou stranu kůže = asi nic příjemného, pokud byste chtěli nosit capky naboso. Capky se 2 vrstvami vespod mohou mít 2 vrstvy kůže nebo kůži+jiný materiál (ten bude uvnitř na stélce, pravděpodobně proto, aby byla příjemnější). Tady je podstatné, zda jsou vrstvy lepeny nebo přišity. Jaké lepidlo? Nebudou se vrstvy oddělovat a hrnout se vůči sobě? U vícevrstevných capek se ptejte po materiálu uvnitř (mezivrstva). Je přírodní? Nezvyšuje potivost? Proč tam je? ... No a pak zvažte co od capáčků očekáváte a podle toho se rozhodněte :)
 • Osvědčení výrobci, kteří ušijí dle vaší potřeby kvalitně a opravdu hezky jsem hledala v českých luzích a hájích. Najdete samozřejmě i levnější, ale tam je třeba opravdu kontrolovat výše uvedené body:
  • Některé má již LOOCA - šije capáčky právě se švy zvenku, ale i uvnitř - podle vašeho výběru. Najdete ji na fleru.  (Na níže uvedených fotkách capáčků jsem uvedla jméno pod kterým je registrovaná na www.fler.cz:-)) Momentálně plánuje navýšení zásob skladem, aby uspokojila poptávku, protože na ušití na míru si bohužel počkáte. Paní je poctivá a rozhodně výsledek stojí za to. Protože ty designy jsou opravdu nápadité.
  • DADOOS - klasické capáčky šité chráněnou dílnou v Jizerkách. Sympatické je, že si je můžete nechat ušit na míru nožičky vašeho dítka.Takže i přesto, že mají švy uvnitř můžete být klidnější. Nejsou asi tolik stylové, ale pěkné kousky určitě najdete a nemusíte za ně platit o 200-400 Kč víc než u zahraničních dodavatelů. Výhodou je, že dělají i perforované, které se hodí právě na nadcházející jaro-léto.
 • ATTIPASKY - Capáčky jsou super, ale často jsem řešila to, že se mi špatně čistili. A tak jsem nedávno ozkoušela Attipasky. A byla jsem nadšená. Mají sice vtipný tvar ala klaunský botka, ale fakt, že se v tom nožka nepotí, dají se prát, jsou totálně měkké a lehké u mě velmi hrají velký prim. Asi jediná jejich nevýhoda je, že větší velikosti nejsou často dostupné a cenově dražší kolem 500 Kč.

BOTKY ALA CAPÁČKY A NEPŘÍZNIVÉ POČASÍ - Jasně, občas je venku pěkně nevlídno a po dešti. Jeden pak přemýšlí, co dát dítku na nožku. Pro první krůčky je pár zajímavých botiček v různých cenových relacích. Ale jedno po druhém.

 •  LITTLE BLUE LAMB - jedná se o slovenskou firmu, která prodává botky s prvky barefoot. Avšak mám zkušenost, že ne všechny jejich produkty splňují ohebnost podrážky nebo širokou špičku. Našla jsem několik hodnocení zde a zde uživatelů, kterou moji tezi potvrzují, ale určitě jsou dobrým kompromisem. Rozhodně však jejich CAPÁČKY za zmínku stojí! Aspoň ty co jsme my zkoušeli. Výhodou je, že ceny jsou od 600 Kč, což je ve světě barefoot příjemné.
 • PEDIPED - je americká společnost, která se barefoot botkám hodně věnuje. Mají několik řad a pro první krůčky jsou to ORIGINALS - 0-24 měsíců. Jakási modifikace capáčků. Botky jsou měkké, ohebné. Nevýhodou je, že je nikde nevyzkoušíte. Prostě objednáte a čekáte zda sednou nebo budete měnit. My jsme je měli minulý rok a za mě posílám tip na sandálky na léto. Sice mají mírně zvednutou špičku, ale jinak jsem byla opravdu velmi spokojena. Hlavně jsou PRATELNÉ  s velikostí od 21:-)
 • BOBUX - momentálně velký hit na trhu s "barefoot" botkami pro první krůčky. BOBUX Xplorer Arctic mají kožený svršek a podšívku z vlny merino, takže se děti mohou stavět na nohy i v zimě a jsou vhodné pro opravdu první první krůčky tzn. super malá velikost a dost mi připomínají capáčky. Navíc jsem si všimla, že podrážky dost rychle prokazují známky opotřebení, zakopávaní atd. Přijdou mi prostě dost drahé na to, že to jsou vlastně capáčky :( Pak mají další řadu BLAZE, když už děti lépe chodí. Botky jsou designově krásné a rovnou učí děti pravá a levá, ale nejsou vodě odolné. Nicméně je plánujeme vyzkoušet, protože v létě potřebujete mít lehčí "tenisky", ve kterých děti nebudou mít opocenou nožku.

Asi závěrem k výběru botiček stojí za to zmínit, co přes cápáčky, když prší respektive co holínky :D

 • MyMAYU - varianta holínek i zimních bot/sněhulí. Jsou sice drahé, ale podle mě tak variabilní a geniální, že vlastně není třeba kupovat dvoje botky (holínky a sněhule). Těším se na tento podzim, kdybych je ráda našim klukům pořídila. Pokud vás však stejně jako mě vyděsí cena, pak jsou holínky ještě jiné.
 • Holínky DEMAR MAMMUT-S - jsou to mrazuvzdorné holínky, které jsou super lehké a možno dokoupit s tepelnou vložkou právě do chladnějších dnů. A hlavně jejich cena kolem 350-450 Kč! 

Variant pro vhodné botičky na první krůčky je určitě mnoho. Snažila jsem se pokrýt ty, co mám ozkoušené nebo mi dávají smysl. Zároveň vám i trochu ušetřit čas. Závěrem je nutno říci, že tvarů nožiček je mnoho a tak je i mnoho značek botiček. Je třeba zkoušet a hledat, co zrovna teď bude pro vaše dítko to nejlepší. Pro inspiraci se mrkněte na následující stránky věnované barefoot botkám :-) Hodně štěstí při výběru a dejte vědět vaše zkušenosti i pro ostatní maminky.

PRO INSPIRACI A DALŠÍ TIPY:

 www.nohynaboso.cz - Janka postuje zajímavé pohledy na bosou chůzi i u dětí např. tady

www.bosonožka.cz

http://www.livieandluca.com/

JACK & LILLY - botky

www.naboso.cz

http://www.vpavucine.cz/

 

 

 

O nožkách a botkách pro nejmenší

1 Comment

O nožkách a botkách pro nejmenší

Často při BabYoze dostávám otázky na mou zkušenost/doporučení ohledně řešení obutí pro děti. Všichni tušíme nebo i už víme, že se jedná o téma spletité a náročné. Před tím než vám představím, jak vybírám botky pro kluky a také několik ozkoušených tipů na botky, ráda bych vám vysvětlila, proč mé doporučení je jaké je. A to osobní zkušeností - jako vždy :-)

S narozením našeho prvního syna jsme dostali několik botiček v miniaturním provedení, aby byl Hugo frajer. Povětšinou se jednalo o miniatury značkových tenisek, ale i capáčky. Dívala jsem se na ně a nějak nechápala, proč bych je měla 3 měsíčnímu miminku, (co sotva ví, kde má chodidla a co se s nimi dá dělat) cpát na tlusťoučké nohy.  Navíc vyjma capáčku žádné ani nešly pořádně nazout. Místo toho měl holé nožky nebo tlusté ponožky. Když už se začínal stavět kolem nábytku a ponožky klouzaly, dostal capáčky. Pak přišly první krůčky a první výlet do prodejny dětské obuvi. V té době jsem měla zafixované, že vhodné botky jsou s tzv. ŽIRAFOU (certifikovaný atest od podiatrické komory) a nejlepší oblíbená mainstreamová značka FARE. Prodavačka mi dala na výběr dvoje boty. Oboje byly kotníčkové a na šněrování (to aby se zpevnil kotník). Jedny tvrdé jak pohorky a druhé z měkké usně, ale vysoké. Ani jedny nešly pořádně na tu malou měkkou tlustou nožičku nandat a syn v nich chodil jako tank bez jakéhokoliv pohybu v kotníku. Což prý bylo žádoucí.  Na mé další dotazy zda tam má dost prostoru na prstíky prodavačka odpověděla... ono to povolí!!! Měla pravdu... ale povolilo to měkčí - Hugovo chodidlo a otlačené zkroucené prstíky. A tak začala naše patálie s botkami a hledání vhodného obouvání.

Tak nazout tyhle botky bylo malé peklo, ale na fotce vypadají rozkošně :)

Tak nazout tyhle botky bylo malé peklo, ale na fotce vypadají rozkošně :)

PONOŽKY

Asi nejdůležitější je začít si uvědomovat a prohlížet chodidlo dítka už od miminka. Nedávno jsem obouvala synkovi ponožky, a ačkoliv si myslím, že jsme již vychytali dobře obuv, tak jednu každodenní chybu jsem dělala do teď. Natahovala jsem mu ponožky, které mu byly tak akorát - prostě nepadaly!! Ale když jsem se podívala na prstíky, tak byly stažené k sobě bez prostoru a možnosti pohybu. Přitom prostor pro prstíky a jejich přirozené postavení je klíčové ke správnému zapojení chodidla. Takže jsem vyházela 90% ponožek co jsem měla a šla koupit ponožky se širší špičkou. (Najít takové na trhu je sice těžké, ale najdete)

JAK VYBÍRAT BOTKY

Nožky našich dětí již krátce po narození jsou velmi aktivní a hlavně velmi citlivé především na dotek. Fungují jako jedna z bran do centrálního nervového systému a jsou velmi důležité v psychomotorickém vývoji dítka.  Je dobré si uvědomit, že nožka má zpočátku chrupavčitý skelet a ten se nevhodnou obuví může začít deformovat. Schválně se podívejte, jaké pády dítko absolvuje při nacvičování chůze, stability, prostě k osamostatnění se s bosýma nožkama.  Nejedenou ve vás zatrne, že si podvrkne kotník nebo to skončí zlomeninou. A ono nic :) Naopak - posiluje svalstvo, vazy, šlachy nožky a plně se rozvíjí schopnost zapojovat chodidlo, kotník, prostě celé tělo jak má. Proto také vybírám botky trochu jinak.

Když vybírám botky, dívám se na několik parametrů:

 1. měkkost a tvar boty - starší syn má širokou nohu, hlavně prsty a vysoký nárt mladší zase naopak nízký nárt, úzkou nožku a široké prsty. Proto hledám vždy botky měkké, které nebudou nohu nikde stlačovat a měnit její tvar. Hledám vhodný tvar se širokou špičkou, aby prsty měly prostor k pohybu a vykonávání své funkce v krokovém mechanismu a udržování rovnováhy. Zároveň je nutno podotknout, aby botka nebyla zase o moc širší, aby dítko nemuselo vynaložit úsilí s botkou vůbec začít chodit.
 2. podrážka a vnímání - měkkou, co nejtenčí a dobře ohebnou všemi směry podrážku bez podpatku (tzn. bez rozdílu paty a špičky). již od prvních krůčku se dítko učí zacházet se stabilitou a rovnováhou ve stoji. Učí se zacházet s chodidly - došlap a následné odvinutí chodidla, prostě vzniká stereotyp chůze. Mají-li chodidla stimul, pak prostřednictvím velkého množství receptorů na plosce proudí tyto stimuly do CNS a vyhodnocuje se terén, těžiště i poloha těla a následný vhodný pohyb.  Proto je potřeba myslet na to, po čem vašem děti nejvíce chodí a dopřávat jim co nejrůznorodější stimuly (patníky, tráva, kočíčí hlavy, kmeny stromů...)
 3. nadměrek - nedávno jsem četla zajímavou studii o správné velikosti a tvaru, která byla prováděna v českých školách a školkách. Výsledek byl jak jistě očekáváte tristní. Nevhodná obuv, ale hlavně špatná velikost. Nadměrek boty by měl být ideálně 1 - 1,5 cm k délce nožičky v zatíženém stavu tj. když dítko stojí. 
 4. vložka neboli stélka - nejsem zastánce tvarovaných či vypodložených stélek (vložka v botě, vlepená nebo vyměnitelná), protože mi přijde logické, že ji dětská nožka nepotřebuje. Přibližně do 4 let je chrupavčitý oblouk nohy vyplněn tukovou tkání, která vytváří její ochranu. Tvarování je tedy nežádoucí, změní se jím tlak na okolní struktury a tím i pozice celého těla. práce jiných svalových skupin.... To pak může mít negativní důsledky na celý pohybový aparát. Tvarované vložky mají své opodstatnění, ale v přesně indikovaných případech, kdy je lékařem nebo fyzioterapeutem potvrzená nějaká vada nohy (většinou nejen nohy) a vložka na míru je kompenzační pomůckou. Nesprávným či neodůvodněným použitím tvarované stélky se totiž vyřadí z funkce právě tyto svalové skupiny, které mají pracovat, aby podporovaly klenbu a odpružení nohy. 
Zdroj: Vpavucine.cz

Zdroj: Vpavucine.cz

Sečteno podtrženo, dá se říci, že se jedná o tzv směr - BAREFOOT botky, o kterých jste možná již slyšeli. Ráda s vámi nasdílím své zkušenosti přímo s konkrétními značkami, ale už jsem zjistila, že bohužel nemohu doporučit jednu značku. Někdo třeba má skvělou řadu pro první krůčky, ale pro starší děti nepoužitelnou. Jiná zase naopak. Je to prostě o tom zkoušet, vnímat, přemýšlet... prostě nechtít koupit botky za jeden den.  

“Dejte si čas, zkoušejte, spekulujte, ale hlavně věřte své intuici”

Jsem typ člověka, který potřebuje testovat sám na sobě než doporučuje. Proto vám mohu s jistotou říci, že forma tzv. BAREFOOT botiček, kterým fandím, je moc fajn. Nicméně se setkávám s názory, že není  vhodná do města a na denní běhání po asfaltu. Ono upřímně běhání po betonu a asfaltu v jakýchkoliv botách není dobré. Nežijeme však v dokonalém světě a tak žádný městský povrch není zdaleka tak rovný, jak by se zdálo. Nohy mají prostě pružit a pak si dokáží poradit s každým terénem. Na nás je, aby jsme jí dali botku, která ji to dovolí.  Dodávejme tedy dětem více stimulů - více pobývání v parku a běhání přes kamínky, kmeny, větve - než běhání po městě. Když třeba jdu s dětmi ve městě a vím, že se ten den úplně do lesa nedostaneme vymýšlím s nimi zábavné hry jako třeba chůze nakřivo po obrubníku nebo balancování atd. Občas i vyzujeme botičky a jdeme prostě bez bot. Kousek po chodníku a pak přes louku, střídáme rozmanité povrchy teplé i chladné podněty. Zkrátka se snažím, aby mohli být co nejvíc naboso. Protože jenom tak si tříbí smysly a procvičují svaly :-)

Více o doporučení na botky při prvních krůčcích najdete tady.

1 Comment

Jak na zdraví dětí aneb co jsem se naučila od přírody

Comment

Jak na zdraví dětí aneb co jsem se naučila od přírody

Jak jistě víte, jsem maminkou 2 malých kloučků a nemocnost se nám rozhodně nevyhýbá.  Asi jako každá z nás jsem vždy hledala k západní medicíně alternativu, která je více šetrná a bez chemií.

Cesta zpět ke kořenům léčení nebo chcete-li k přírodě byla u mě strastiplná. Bohužel ne vždy alternativní cesta,  ať už čínská medicína, homeopatika, bylinky, prostě příroda fungovala. Respektive spíš bych měla říci, že já v ní neměla dostatečnou víru. 

Hugo měl od 4. týdnů svého života opakované zkušenosti s antibiotiky a následně velmi špatnou imunitu. Takže to malé krásné tělíčko bylo velmi záhy seznámeno s chemií západní medicíny a tak podpora léčby přírodní cestou nebyla příliš úspěšná. Dodnes si pamatuji, když jsem záhy po jeho 1. roce (co měl již po třinácté antibiotika), narazila na knihu Radost ze zdravých dětí (Strnadelová, Zerzán) a já při dalších šílených horečkách zvolila cestu čistě přírodní. Netuším, kde se ve mě tenkrát vzala ta odvaha a víra, že to spolu zvládneme. Ale byla tam a to je hlavní. Výsledkem 3 šílených dnů a nocí plné zábalů, "lektvarů" byl pomalu se čistící Hugo, který pak další rok byl bez antibiotik a nemocí! Od té doby se samozřejmě s nemocemi potýkáme, ale v úplně jiné intenzitě.

Hugo 4. týdny

Hugo 4. týdny

 Ne, nezanevřela jsem na západní medicínu. Myslím, že západ bez východu nejsou úplní. Ale o to více jsem začala hledat svoji přírodní cestu podpory léčení sebe i celé rodiny. 

Mám to obrovské štěstí, že mohu přes BabYogu se potkávat s plno úžasnými maminkami, které mě inspirují a obohacují svými zkušenostmi. Avšak často se mě ptáte na mé osvědčené tipy a triky na různé dětské i vaše trápení. Pokud vás to tedy zajímá, ráda se s vámi podělím o funkční přírodní cesty, které mě příjemně překvapily!

Stále však platí, že každý jsme originál a na každého zabírá něco jiného. Nejsem úplný zastánce tvrdit, že to či ono je 100% úspěšné. Proto veškeré uvedené tipy a triky jsou spíše doporučení na bázi vlastní zkušenosti a žádný marketing :-) Uvítám pod jednotlivými kategoriemi vaše reakce, zda zabralo nebo co zafungovalo vám. Víc hlav, víc ví :-)

Než se však do toho pustím, ráda bych doporučila pár pro mě výrazných knih z tohoto soudku.

Radost ze zdravých dětí (Strnadelová, Zerzán) - kombinace pohledu makrobiotiky a čínské medicíny na zdravý našich dětí. Najdete zde zajímavé postřehy od těhotenství po kojení, první příkrmy miminek i pořádná jídla. Pro mě je nejvíce inspirativní část o podpoře léčby nemocí právě přírodní cestou, která je u nás velmi funkční. Najdete tam různé zábaly na kašle, horečky, bolesti, ale i různé nápoje na podporu imunity již při nemoci. Podle mě nezbytné vybavení každé maminky, co hledá něco jiného než rovnou paralen :)

Bylinky pro děti a maminky (Staňková - Kröhnová) - ucelená kniha o praktickém využití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi. Vše dle ročních období s popisem bylin a jejich účinků, návodů na domácí léčení, recepty i rady pro těhotné a kojící. V tuto chvíli nejvíc oceňuji nápady na hry a tvoření s dětmi.

Nemoc jako řeč dětské duše (Ruediger Dahlke) - když jsem si jí pořizovala netušila jsem jak velkým průvodcem mi bude. Jedná se o výklad a interpretaci dětských chorob a jejich celostní ošetřování. Kniha pro mě je takovým zrcadlem, kdy děti zrcadlí nás samé a tak každá nemoc je diskutována z psychosomatického hlediska s praktickým doporučením k podpoře léčby. Zkráceně jak rodiče mohou pomoci na cestě k uzdravení. 

Comment

Bachovky pro maminky, děti i miminka

1 Comment

Bachovky pro maminky, děti i miminka

Bachovky, Bachovy esence... většina z nás už někdy někde slyšela, ale pořádně neví, jak to funguje a co to přesně je. Natož, že se dají použít i v těhotenství, mateřství i přímo na děti (včetně miminek).

Právě proto jsme poprosili paní Kotěrovou z www.bio-bachovky.cz o krátkou přednášku, která se proměnila ve velmi zajímavou debatu. Pár výrazných postřehů jsem zaznamenala a pokusím se je zde interpretovat, abyste i vy měli možnost zvažovat zda Bachovky vyzkoušet. Jen připomínám, že jsem laik a pokud něco úplně nesedí, omlouvám se :-)

Co vlastně Bachovy esence jsou a proč se jmenují Bachovky. 

Dr. Edward Bach byl lékařem během první světové války. Sám se dostal do vážného zdravotního stavu, kdy mu nedávali šanci přežít, ale on se svojí změnou přístupu k životu a dalším se uzdravil. Díky této zkušeností potvrdil víru, že mentální stavy bývají a mohou mít přímý a silný účinek na fyzické zdraví. Intuitivně cítil, že jsou rostliny, které nemůžou být součástí jeho systému léčení. Nepoužíval nic jedovatého - hledal čistě jemnou metodu. Nevyužil by rostliny sloužící k potravě a ani neuvažoval o exotických květech a rostlinách (např.: orchideje) nebo zcela jednoduchých rostlinách.

Bachovky jsou z planých rostlin a květů. Sbírají se ty nejkrásnější květy v plném květu. Pokud jste alergici a bojíte se, že to tedy není pro vás, mám dobrou zprávu. Jedná se o výluh z květů a následné přefiltrování, takže zůstane jen pravá esence.  Proto jsou Bachovky i pro alergiky. Je třeba zdůraznit, že popsaným způsobem vybrané esence nejsou účinné žádnou chemickou látkou rostlin, protože v nich žádná rostlina není. To, co tak obdivuhodně vrací mysl do harmonie je jemná esenciální energie sejmutá z květů pomocí vody a slunce. Esence nepotlačují negativní postoje, ale proměňují je na pozitivní a tím se harmonizuje emoční rovnováha – člověk se tak obrací směrem k psychickému, fyzickému i duchovnímu uzdravení.

Základních Bachovek je 38 a často daná esence odpovídá somatice problému. Například. Osika se zdá, že se stále klepe, i když je to jen odraz na listech. Právě proto se dává na STRACH především ten neznámý. Je doporučené kombinovat maximálně až 7 různých esencí. 

Bachovy esence v medicíně

Bachovy květové esence se můžou používat spolu s jinými formami léčení i s klasickou medicínou a nemají žádné kontraindikace. Na toto bychom měli pamatovat, kdykoli se vyskytnout fyzické nebo psychické potíže. BE se používají i v klasické medicíně, aby se člověk zbavil příčiny. Proto pak mohou mít i léky rychlejší nebo silnější účinek.

Antibiotika. Kolikrát je u dětí řešíme nebo i u sebe. Spolu s ATB se podávají kombinované Bachovky tzv. DETOX. Mohou se podávat současně, ale i později na vyčištění organismu. BE se dají používat i s homeopatiky a posilují jejich účinek.

Bachovy esence a miminka či děti

Dávkování pro miminka je stejné jako pro dospělého člověka. Ačkoliv je alkohol podaný v minimálním množství tudíž prý miminku nevadí, je možné pro klid duše nakapat BE do vroucí vody/nápoje a alkohol se odpaří avšak esence zůstane. Což mi přijde jako velice jednoduché řešení. Alkohol (100% BIO BRANDY) se dává do BE jako konzervant, aby déle esence vydržela a nezkazila se.

Chcete-li jeden příklad, jak se dají Bachovky využít u miminek - například při kolice. Ale nejprve se pojďme podívat za příčinou koliky. Kolika vzniká tak, že miminko příliš hltá a přitom polyká velké množství vzduchu, které ho pak tlačí v bříšku. A proč hltá? Většinou je to o netrpělivosti. A Bachova esence na trpělivost určitě je. 

Já osobně mám skvělou zkušenost s kombinovanými BE URGENCY. Jsou vhodné při šoku, panice, smutku nebo prostě rozhození. Používám je u svých kloučků na zoubky, před odběry krve nebo po, při vypjatých situacích, ale i když je toho na nás všechny nějak moc. No a sama pro sebe používám kombinované BE ENERGIE - při pocitu únavy, vyčerpání... známe to všechny...nevyspalé noci :-) A teď nově jsem zařadila ZÁVISLOST a SPÁNEK. ZÁVISLOST proto, že kloučci začali chodit do školek a nevím kdo je víc závislý zda já nebo oni na mě, ale je pravdou, že když ráno před odchodem do školky poddám kapičky, tak je rozloučení méně emocionálně vypjaté. A proč SPÁNEK pro kluky asi nemusím vysvětlovat, ale zatím nejsem schopna objektivně říci. Neb se nám spánek upravil po URGENCY :-)

Tak či onak, myslím, že Bachovky jsou zajímavá cesta, která je osvědčená a u nás funguje. Věřím, že by mohla zafungovat i u vás.

 V případě, že byste chtěli něco vyzkoušet, dejte vědět a přinesu vám vaši objednávku na lekci BabYogy.

 

1 Comment